طرز تهیه آلبالو پلو

اوایل تابستون و فصل آلبالو باشه، از اولین چیزایی که به ذهنم میرسه اینه که آلبالو پلو بپزم. ما چون شمالی هستیم خیلی از آلبالو پلو تجربه ای نداشتم یعنی از غذاهایی نبود که توی خونه ما طبخ بشه. تا...

 • آماده سازی: 30 دقیقه
 • پخت: 1 ساعت
 • کل: 1 ساعت 30 دقیقه
 • کالری: 378 کالری
 • تعداد سرو: 3 نفر
معصومه رجایی
معصومه رجایی آپدیت:
AlbalooPolo

اوایل تابستون و فصل آلبالو باشه، از اولین چیزایی که به ذهنم میرسه اینه که آلبالو پلو بپزم. ما چون شمالی هستیم خیلی از آلبالو پلو تجربه ای نداشتم یعنی از غذاهایی نبود که توی خونه ما طبخ بشه. تا اینکه بعد از ازدواج، کنجکاوی من رو کشوند به سمت پختن آلبالو پلو و از همون تجربه اول خوشمون اومد. البته هر سال که فصل آلبالو میشه درستش میکنم و آلبالو رو به قصد آلبالو پلو فریز نمیکنم که در طول سال هم داشته باشم.

امروز تجربه شخصیم در تهیه این پلوی خوشمزه رو براتون میگم و پیشنهاد میکنم اگه تاحالا امتحانش نکردید تا فصلش تموم نشده امتحان کنید. شاید شما هم مثل من از این تجربه راضی بودید. این دستور آلبالو پلو با کوفته قلقلی هست ولی به زودی آلبالو پلو با مرغ رو هم به همین صفحه اضافه میکنم.

آلبالو پلو

آلبالو پلو

دستور سریع

 1. برنج رو آبکش کنید(پایین تر توضیح دادم)
 2. آلبالو ها رو هسته بگیرید و با مقداری شکر بذارید روی حرارت تا شکر ذوب بشه و آب آلبالو تا حدی خشک بشه. لازم نیست مثل مربا غلیظ بشه.
 3. پیاز رو رنده کنید و از صافی رد کنید تا آب اضافیش بره. بعد با گوشت چرخکرده و نمک و فلفل مخلوط کنید و ورز بدید تا منسجم بشه.(این کار رو میتونید چند ساعت قبل انجام بدید و بذارید یخچال تا خودش رو بگیره)
 4. به اندازه گردو از گوشت بردارید و توپیش کنید. بذارید توی مقداری روغن تا سرخ شه.
 5. گوشت ها موقع سرخ شدن آب میندازن. آبش رو به آلبالو پلو اضافه کنید.
 6. حالا که همه مواد آماده هستن، تهدیگ دلخواهتون رو کف قابلمه بذارید. یک لایه برنج بریزید. مقداری از آلبالو ها رو روی برنج بریزید. باز برنج بریزید و روش رو آلبالو بریزید. آخرین لایه هم برنج بریزید و کوفته قلقلی ها رو روی برنج بچینید و آب گوشت هم اگه مونده به برنج اضافه کنید و در قابلمه رو بذارید تا روی حرارت دم بکشه.
 7. برای سرو کردن ابتدا کوفته قلقلی ها رو خارج کنید و بعد آلبالو پلو رو زیر و رو کنید تا آلبالو ها و پلو ها مخلوط شن. بعد توی دیس بکشید و کوفته ها رو به سلیقه خودتون روش بکشید.

مواد لازم

 • آلبالو هسته گرفته 1 لیوان
 • شکر 3-4 قاشق غذاخوری(با توجه به ذائقه میتونید زیادش کنید)
 • برنج 2 پیمانه

برای کوفته قلقلی

 • گوشت چرخکرده 400 گرم
 • پیاز 1 عدد متوسط
 • نمک و فلفل
 • روغن
آماده کردن گوشت قلقی ها

آماده کردن گوشت قلقی ها

به مقدار آب گوشت توجه کنید

به مقدار آب گوشت توجه کنید

آبکش کردن برنج

4-5 لیوان آب رو در قابلمه میریزیم و میذاریم جوش بیاد. بعد برنج خیس خورده رو با مقداری نمک به آب در حال جوش اضافه میکنیم و اجازه میدیم تا خودش رو باز کنه. بعد از حدود 10 دقیقه یکی از دونه های برنج رو برای تست بر میداریم و از وسط نصف میکنیم. وقتی که به اندازه یه نقطه سفیدی وسط دونه برنج پیدا بود موقع آبکش کردنش هست. بعد هم آبکش میکنیم.

دم کردن آلبالو پلو

دم کردن آلبالو پلو

آلبالو پلو با مرغ بهتره یا با گوشت قلقلی؟

من هر دو مدلش رو درست کردم و ما هر دو رو دوست داشتیم ولی بخوام از ذائقه شخصیم بگم این غذا رو با گوشت قلقلی بیشتر دوست دارم البته به نظرم با مرغ مخصوصا اگه حلزونی درستش کنید، مجلسی تر و خوشگل تر میشه.

آلبالو پلو با گوشت قلقلی

آلبالو پلو با گوشت قلقلی

آلبالو پلو با مربای آلبالو

من و همسر جان اهل غذاهای شیرین نیستیم و دوست نداریم. به همین دلیل مقدار شکر آلبالو ها رو هم خیلی کم میریزم و تقریبا ترشی شون حفظ میشه توی پلو. خلاصه اینکه تا بحال با مرباش رو امتحان نکردم. ولی روش طبخش هیچ فرقی نداره و از مربای آلبالو به جای آلبالو استفاده میشه و طبعا غذاتون شیرین خواهد بود. برای این مقدار دستور، به جای 1 لیوان آلبالوی هسته گرفته که در مواد اولیه گفتم، نصف لیوان مربای آلبالو استفاده کنید. فقط اینکه از دونه های آلبالوی توی مربا استفاده کنید و دقت کنید شربتش رو استفاده نکنید.

چطور دمی بپزیمش؟

برای دمی پختن این غذا و کلا هر قاطی پلویی آب برنج رو کمتر بگیرید و وقتی برنج سر اومد زیرش رو کم کنید و آلبالو ها رو بهش اضافه کنید و مخلوط کنید و مقدار کمی روغن به برنج اضافه کنید. وقتی آب برنج خشک شد کوفته قلقلی ها رو روش بذارید و در قابلمه رو بذارید و حرارتش رو کم کنید تا دم بکشه.