برای خیلی از مردم دنیا همبرگر یکی از دلچسب ترین غذاهای آماده و فست فودی به حساب میاد. ترکیب یک لایه گوشتی ضخیم همراه با پنیر و سس می تونه اشتهای هر فردی رو تحریک کنه. با همه این تفاسیر خیلی بهتره که ما بتونیم این غذاها رو توی خونه و با مواد اولیه ای که از تهیه شون مطمئن هستیم اون رو تهیه کنیم. امروز طرز تهیه همبرگرهای کوچکی رو با در دسترس ترین مواد اولیه می بینیم که می تونه در مهمونی ها و به عنوان پیش غذا یا فینگر فود که این روزها خیلی هم مد شده مورد استفاده قرار بگیره.

همبرگر خانگی

همبرگر خانگی

مواد لازم برای تهیه چیز برگر خانگی

  • گوشت چرخکرده مخلوط گوسفند و گوساله  500 گرم
  • پیاز رنده شده  آب گرفته 1 عدد متوسط
  • روغن زیتون یا کانولا 2 قاشق غذاخوری
  • نمک، فلفل سیاه، پودر سیر، پاپریکا، پودر تخم گشنیز
  • پنیر ورقه ای گودا یا چدار به مقدار لازم
  • نان همبرگر کوچک به تعداد مورد نیاز
  • برگ کاهو به مقدار لازم
  • گوجه فرنگی حلقه ای شده به میزان لازم
  • خیار شور به میزان لازم

مراحل تهیه چیزبرگر خانگی

برای شروع گوشت رو درون یک کاسه مناسب می ریزیم. در تهیه همبرگر معمولاً از گوشت گوساله استفاده میشه به این دلیل که چربی کمتری داره و زمان پخت کمتر آب میشه. ولی من برای لذیذ شدن از ترکیب گوشت گوساله و گوسفند استفاده کردم. بنایراین شما با توجه به ذائقتون می تونین از گوشت مورد نظراستفاده کنین. پیاز رو رنده می کنیم و آب اضافی اون رو میگیریم و به گوشت اضافه می کنیم.

اضافه کردن پیاز رنده شده به گوشت خرخکرده

اضافه کردن پیاز رنده شده به گوشت خرخکرده

حالا دو قاشق روغنی رو که داشتیم رو اضافه می کنیم. اضافه کردن روغن بافت گوشت رو لطیف تر میکنه و نمیذاره تا گوشت موقع سرخ شدن خشک بشه. مخصوصاض اگر از گوشت گوساله استفاده بشه.

اضافه کردن روغن به گوشت و پیاز

اضافه کردن روغن به گوشت و پیاز

و بعد نمک و ادویه ها رو اضافه میکنیم. میزان و نوع ادویه ها رو با توجه به ذائقه خودتون اضافه کنین. حتی میزان تند بودن رو.

اضافه کردن ادویه ها به مخلوط گوشت چرخکرده،پیاز و روغن

اضافه کردن ادویه ها به مخلوط گوشت چرخکرده،پیاز و روغن

حالا همه مواد رو با دست کاملاً ورز بدید تا مزه همه مواد به خورد هم بره. هرچی بیشتر گوشت رو ورز بدین میزان چسبندگیش به دست کمنر خواهد شد. وقتی مواد رو خوب با هم مخلوط کردیم روی ظرف رو با یک محافظ غذا می پوشونیم و برای 45 تا 60 دقیقه داخل یخچال قرار می دیم تا گوشت مزه دار بشه.

مخلوط کردن همه مواد با یکدیگر

مخلوط کردن همه مواد با یکدیگر

بعد از زمان داده شده، مقداری روغن رو در تابه میریزیم و بعد از اینکه حرارت روغن بالا رفت، به اندازه یک نارنگی از مواد جدا می کنیم و با دست اون رو به شکل یک دایره فرم می دیم. برای تهیه همبرگر ها به اندازه یک نفره میزان گوشت رو تقریباً به اندازه پرتقال بردارید. اگر احساس کردین گوشت هنوز چسبناکه، دستتوت رو با مقداری آب ولرم مرطوب کنین و بعد به اون شکل بدین.

قرم دادن به گوشت و سرخ کردن همبرگر در روغن

قرم دادن به گوشت و سرخ کردن همبرگر در روغن

شعله رو ملایم می کنیم تا همبرگر ها سریع سرخ نشن و کاملاً مغز پخت بشن. وقتی یک طرف همبرگر سرخ شد برش می گردونیم تا طرف دیگه هم به همین ترتیب سرخ بشه. موقع سرخ کردن ممکنه به دلیل وجود چربی، مقداری از این چربی آب بشه و گوشت آب بندازه، این مقدار آب هنگام فرآیند پخت و سرخ شدن مجدداً جذب خواهد شد. 7-8 دقیقه قبل از اینکه پخت همبگر به اتمام برسه، پنیر های ورقه ای رو روی همبرگر ها قرار می دیم تا پنیر ها روی گوشت آب بشن.

قرار دادن پنیر ها روی همبرگرها قبل از پخت نهایی

قرار دادن پنیر ها روی همبرگرها قبل از پخت نهایی

ساندویچ چیز برگر

وقتی پنیر ها حالت چسبندگی به گوشت رو پیدا کردند، چیزبرگرهامون آماده هستند. حالا برای سرو کردن نان ها رو به دو نیم تقسیم کرده و با مقداری سس کچاپ اون ها رو آغشته می کنیم و بعد یک لایه کاهو و خیار شورمیگذاریم و سپس روی اون می چینیم. بعد چیزبرگر رو قرار می دیم و لایه آخر رو گوجه فرنگی قرار می دیم. تکه دوم نان رو روی لایه ها قرار می دیم و با یک خلال مخصوص همبرگر اون ها رو به هم فیکس و سرو می کنیم.

مینی همبرگر خانگی

مینی همبرگر خانگی

4.2/5 - (152 امتیاز)