طرز تهیه لواشک خانگی در فر

لواشک همیشه خونگیش یه چیز دیگه اس و مزه اش از زمین تا آسمون با لواشک کارخونه ای فرق میکنه ولی همه ما امکان درست کردن لواشک تو خونه رو نداریم، مثلا ممکنه تو مناطقی زندگی کنیم که هوا خشک...

  • آماده سازی: 30 دقیقه
  • پخت: 2 ساعت 30 دقیقه
  • کل: 2 ساعت 30 دقیقه
  • کالری: کالری
  • تعداد سرو: یک سینی
گلزار نورمحمدیان
گلزار نورمحمدیان آپدیت:
لواشک خانگی در فر

لواشک همیشه خونگیش یه چیز دیگه اس و مزه اش از زمین تا آسمون با لواشک کارخونه ای فرق میکنه ولی همه ما امکان درست کردن لواشک تو خونه رو نداریم، مثلا ممکنه تو مناطقی زندگی کنیم که هوا خشک نباشه و رطوبت هوا از خوب خشک شدن لواشک جلوگیری میکنه و لواشک قبل درست شدن کپک میزنه … اماااا من امروز طرز تهیه لواشک تو فر رو بهتون میگم که اینطوری هر جایی زندگی کنیم فرقی نداره و خیلی زودتر از گذاشتن لواشک تو آفتاب یه لواشک خوشمزه تحویلمون میده …

لواشک خانگی در فر

لواشک خانگی در فر

مواد لازم برای تهیه لواشک در فر

  • ۱ کیلو گرم آلو (یا هر میوه دیگری بر طبق سلیقتون)
  • ۱ پیمانه آب
  • نمک به مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه لواشک خانگی

مواد لازم برای تهیه لواشک خانگی

مراحل تهیه لواشک خانگی

ابتدا باید آلوها رو خوب بشوریم و بعد از وسط نصف کنیم در صورتی که هسته آلوها به راحتی و بدون اینکه گوشت آلو بهشون چسبیده باشه جدا میشد هسته ها رو جدا میکنیم در غیر این صورت آلو هارو با هسته داخل قابلمه میریزیم و آب رو هم بهشون اضافه میکنیم و حرارت رو ملایم کرده و در قابلمه رو هم میذاریم تا آلوها بپزن و له بشن.

اضافه کردن آب

اضافه کردن آب

وقتی آلوها پختن و له شدن زیر گاز رو خاموش میکنیم تا سرد بشن.

پختن آلو

پختن آلو

بعد از سرد شدن آلوها در صورتی که با هسته پخته شده بودن کم کم داخل صافی ای که زیرش کاسه گذاشتیم میریزیمشون تا بتونیم به راحتی هسته هاشون رو جدا کنیم. اگه به لواشک ترش علاقه دارین فقط هسته هارو جدا کنین و پوست هارو دوباره داخل کاسه برگردونین چون ترشی آلو به پوستشه و در اینصورت لواشکتون ترشتر میشه. در صورتی هم که از ابتدا هسته ها جدا شده بودن به مرحله بعدی میریم.

جدا کردن هسته ها

جدا کردن هسته ها

حالا آلوها رو داخل مخلوط کن میریزیم تا پوست و گوشت خوب با هم پوره بشه و بعد داخل قابلمه برشون میگردونیم و نمک هم بهشون اضافه میکنیم. باید دقت کنین که نمک رو زیاد نریزین چون مخلوطمون هنوز آب زیادی داره که باید تبخیر بشه و بعد از کشیده شدن آبش ممکنه شور بشه.

پوره کردن آلو

پوره کردن آلو

حرارت رو ملایم کرده و در قابلمه رو هم برمیداریم و اجازه میدیم تا آب اضافی مخلوطمون کشیده بشه و قوام بیاد در طول این مدت گاهی مخلوط رو هم میزنیم تا ته نگیره.

غلیظ شدن مایه

غلیظ شدن مایه

حالا کف سینی فر رو یه لایه کاغذ روغنی میذاریم و بعد پارچه نسوز مخصوص فر رو که میتونیم از لوازم قنادی فروشی ها تهیه کنیم روی کاغذ روغنی میذاریم و مایه لواشک رو با قطر نیم سانت روی پارچه میریزیم. همونطور که در تصویر میبینین مایه لواشک به قدری غلیظه که روی پارچه خیلی پخش نشده و تقریبا شکلش رو حفظ کرده.

سینی فر رو برای مدت ۲ الی ۳ ساعت در بالاترین طبقه فری که از قبل روی کمترین دمای فر گرم شده میذاریم (۱۲۰ الی ۱۳۰ درجه سانتیگراد)

ریختن مواد روی پارچه های نسوز

ریختن مواد روی پارچه های نسوز

بعد از این مدت کناره های لواشک تیره تر شده و لواشکم آبش رو از دست داده و سفت میشه. در صورتی که کناره ها تیره شده بود ولی لواشک هنوز نرم بود فر رو خاموش کنین لواشک رو بیرون بیارین تا یکی دو ساعت بیرون بمونه و بعد دوباره فر رو روشن کرده و  لواشک رو داخلش بذارین اینطوری بدون سوختن کناره ها لواشک به صورت مرحله ای سفت میشه …

آماده شدن لواشک

آماده شدن لواشک

بعد از اینکه لواشک حاضر شد باید مثل تصویر سفت شده باشه و راحت از پارچه جدا بشه.

جدا شدن از پارچه نسوز

جدا شدن از پارچه نسوز

حالا به کمک یه کاتر پیتزا کناره های لواشک رو صاف میکنیم و لواشک رو به صورت نواری میبریم و رولش میکنیم برای اینکه لواشک رول شده بهم نچسبه مثل تصویر روشو با یه لایه کاغذ روغنی بپوشونین و بعد رول کنین…

جلوگیری از نچسبیدن لواشک

جلوگیری از نچسبیدن لواشک

حالا لواشک خوشمزه ما حاضره و بهتره برای موندگاری بیشترش داخل یخچال نگهداریش کنیم … نوش جان

لواشک خانگی در فر

لواشک خانگی در فر