با استفاده از سالاد ها در وعده های غذایی می تونیم علاوه بر داشتن یک وعده غذای کامل، مواد مورد نیاز، ویتامین ها و املاح معدنی رو به بدن برسونیم. یکی از سالاد هایی که همه این موارد رو در خودش گنجونده و میتونه یک پکیج کامل باشه سالاد مرغ هست. سالادی که در کنار سبزیجات پر فیبر، از تخم مرغ و گوشت مرغ که هردو سرشار از پروتئین هستند استفاده شده و خیلی راحت میتونه جایگزین بسیاری از غذاهای چرب و پرکالری و اغلب بدون خاصیت باشه. در ادامه توجه شما رو به چگونگی تهیه این سالاد خوش آب و رنگ جلب می کنم.

سالاد مرغ 1

سالاد مرغ

مواد لازم برای تهیه سالاد مرغ

  • سینه مرغ کامل 1 عدد
  • کاهو 300 گرم
  • تخم مرف آبپز 3 عدد
  • گوجه فرنگی کوچک 2 عدد
  • فلفل دلمه ای نصف یک عدد
  • پیازچه 100 گرم
  • بادام زمینی تست شده 1/3 پبمانه
  • نمک، فلفل، پودر سیر به میزان لازم
  • کنجد برای تزئین
  • سس مایونز یا هر سس دلخواه به میزان لازم

مراحل تهیه سالاد مرغ

برای تهیه این سالاد به یک سینه مرغ کامل نیاز داریم، پس باید قبل از طبخ مرغ، اون رو مزه دار کنیم تا هتکام پخت کاملاً طعم دار شده باشه. به همین دلیل مرغ رو همراه با یک قاشق روغن زیتون و کمی نمک و فلفل سیاه داخل یک ظرف مخلوط و سپس درب ظرف رو میگذاریم و داخل یخچال حداقل برای 2 ساعت استراحت میدیم تا مرینت بشه. بعد از زمان استراحت مجدداً از مایع مرینت روی مرغ ماساژ میدیم و بعد داخل یک تابه که اگر از نوع گریل هست دیگه نیازی به چرب کردن نداره، طبخ می کنیم.

گریل کردن مرغ

گریل کردن سینه مرغ مزه دار شده

بعد از اینکه دو طرف مزغ رو گریل شد، زیر حرارت رو خاموش می کنیم و اجازه میدیم تا مرغ از حرارت بیفته. حالا باید سراغ اسلایس کردن سایر اجزاء سالاد بریم پس کار رو با کاهو شروع می کنیم به این صورت که ابتدا کاهو رو کاملاً شسته و ضدعفونی می کنیم و بعد از شستشو اون رو داخل آبکش میریزیم تا آب اضافیش گرفته بشه. سپس اون رو با کمک یک چاقو آشپزخونه تیز به قطعات مساوی اسلایس می کنیم، قطعاتی که نه خیلی باریک باشند و نه خیلی ضخیم.

خرد کردن کاهو

خرد کردن کاهو

حالا نوبت به گوجه فرنگی میرسه. به همین ترتیب گوجه فرنگی های تمیز رو هم به اسلایس های مساوی تقسیم می کنیم.

اسلایس کردن کوجه فرنگی

اسلایس کردن کوجه فرنگی

و بعد پیازچه ها رو هم به صورت حلقه ای و با اندازه های یکسان برش می زنیم.

اسلایس کردن پیازچه

اسلایس کردن پیازچه

و در ادامه فلفل دلمه ای ها رو به صورت نواری برش می زنیم. برای زیبایی بیشتر می تونین از ترکیب فلفل دلمه ای های رنگی هم استفاده کنین.

اسلایس کردن فلفل دلمه ای

اسلایس کردن فلفل دلمه ای

حالا تخم مرغ هایی که رو که حدوداً 12 تا 15 دقیقه آبپز شدن و بعد داخل آب سرد انداختیم تا هم زرده کاملاً طلایی باقی بمونه و هم پوستش بهتر جدا بشه رو پوست می کنیم و به صورت عمودی اسلایس می کنیم. هر برش از نیمه رو حدوداً به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم.

اسلایس کردن تخم مرغ پخته

اسلایس کردن تخم مرغ پخته

توی دستور ما از بادام زمینی تست شده استفاده می کنیم و ولی به جای اون می تونیم از مغرتخمه آفتابگردون یا سایر مغزها هم استفاده کنیم که کاملاً سلیقه ای هست و به ذائقه ما بر میگرده.

بادام زمینی های تست شده

بادام زمینی های تست شده

و نهایتاً سینه مرغ که حالا خنک شده رو به قطعات یک اندازه برش می زنیمو برای اینکه برش های یک اندازه و تمیزی داشته باشیم از چاقوی برش گوشت که کمی پهن تر و تیز تر هستند استفاده کنین.

اسلایس کردن سینه مرغ گریل شده

اسلایس کردن سینه مرغ گریل شده

برای چینش اجزاء سالاد ابتدا کاهو رو کف ظزف مورد نظرمون می ریزیم و در همه جای ظرف به صورت یکنواخت پخش می کنیم و سپس همه اجزاء رو برش زدیم به صورت منظم و کنار همدیگه میچینیم. برای دیده شدن تفاوت رنگ ها و زیبایی سالادمون سعی می کنیم که رنگ های مخالف رو کنار همدیگه بچینیم تا سالاد جذاب تری داشته باشیم. من از کمی کنجد تست شده هم استفاده کردم و روی همه سالاد پاشیدم تا حس کرانچی تری به سالاد موقع میل کردن داشته باشم.

 چیدن اجزاء سالاد مرغ در بشقاب سرو

چیدن اجزاء سالاد مرغ در بشقاب سرو

برای سس این سالاد من از ترکیب سس مایونز با نمک و فلفل و آویشن و کمی تخم گشنیز پودر شده به همراه آبلیمو ترش استفاده کردم، ولی میتونیم از هر سس مورد علاقه دیگه ای یا حتی ترکیب روغن زیتون و سرکه بالزامیک و نمک و فلفل هم استفاده کرد که به ذائقه یا رژیم غدایی ما بستگی داره. امتحان کردن این سالاد زیبا و جذاب و خوش طعم که می تونه یک غذای سالم و رخاصیت هم هست رو به شدت پیشنهاد می کنم.

سالاد مرغ 3

سالاد مرغ

3.5/5 - (8 امتیاز)