طرز تهیه سبزی پلو با ماهی سالمون مرحله به مرحله

سبزی پلو ماهی جز غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی هاست که همه رو سر سفره جمع میکنه و دسته جمعی خوردنش هم خیلی میچسبه. معمولا سبزی پلو رو با ماهی سفید سرو میکنن اما یکی دیگه از ماهی هایی که...

  • آماده سازی: 30 دقیقه
  • پخت: 45 دقیقه
  • کل: 1 ساعت 15 دقیقه
  • کالری: کالری
  • تعداد سرو: 2 نفر
گلزار نورمحمدیان
گلزار نورمحمدیان آپدیت:
سبزی پلو ماهی

سبزی پلو ماهی جز غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی هاست که همه رو سر سفره جمع میکنه و دسته جمعی خوردنش هم خیلی میچسبه. معمولا سبزی پلو رو با ماهی سفید سرو میکنن اما یکی دیگه از ماهی هایی که به اندازه ماهی سفید لذیذه و فوق العاده مفید هم هست ماهی سالمونه که با سبزی پلو هم عالی میشه، در این مطلب طرز تهیه سبزی پلو با ماهی سالمون رو براتون گذاشتم که امیدوارم بتونین ازش استفاده کنین.

سبزی پلو ماهی

سبزی پلو ماهی

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو ماهی

  • 3 تکه ماهی سالمون به وزن کلی 500 گرم
  • 2 پیمانه برنج خام
  • 1 پیمانه سبزی پلویی خورد کرده (شامل: گشنیز، تره، شوید، جعفری و کمی شنبلیله)
  • 2 قاشق مربا خوری سیر رنده شده
  • نمک، فلفل و زرچوبه به مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه سبزی پلو ماهی

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو ماهی

مراحل تهیه سبزی پلو ماهی

ابتدا باید پوست ماهی سالمون رو ازش جدا کنیم. خیلی راحت میتونیم با یه چاقوی تیز این کارو انجام بدیم. در صورتی که ماهی هنوز کمی یخ زده و سفت باشه پوستش راحت تر جدا میشه.

البته میتونیم ماهی رو بدون پوست کندن هم سرخ کنیم ولی بدون پوست شکیل تر میشه.

پوست کندن ماهی

پوست کندن ماهی

بعد از اینکه پوست همه تکه های ماهی رو کندیم٬ هر دوطرفشون رو به نمک، فلفل و زرچوبه آغشته کرده و میذاریم برای چند دقیقه بمونن.

آغشته کردن به ادویه

آغشته کردن به ادویه

تا ماهی یکم مزه دار میشه برنج رو برای دم گذاشتن آماده میکنیم. به این صورت که ابتدا کف قابلمه رو با روغن چرب کرده و حلقه های سیب زمینی رو کفش میچینیم.

چیدن ته دیگ

چیدن ته دیگ

حالا برنج آبکش شده رو با سبزی و سیر مخلوط میکنیم. من معمولا این کارو در دو مرحله انجام میدم. یعنی هر مرحله نصفی از مواد رو با هم مخلوط میکنم چون در اینصورت از اونجایی که حجم مواد کمه خوب با هم مخلوط میشن و همه قسمت های برنج به یک نسبت سبزی دار میشه. از طرفی برنج ها به خاطر هم زدن زیاد نمیشکنن.

استفاده از سیر اختیاریه در صورتی که از طعم سیر خوشتون نمیاد حذفش کنین.

مخلوط کردن برنج و سبزی

مخلوط کردن برنج و سبزی

حالا برنج رو داخل قابلمه میریزیم و برای دم کشیدن بهتر، چند تا سوراخ روی برنج ایجاد کرده و کمی کره هم روی برنج میذاریم. چون کره طعم سبزی پلو رو محشر میکنه. در نهایت هم نصف استکان آب دور تا دور قابلمه میریزیم تا برنجمون خوب دم بکشه.

دم گذاشتن برنج

دم گذاشتن برنج

تا برنج دم بیاد ماهی ها رو سرخ میکنیم. معمولا ماهی ها نهایتا به 30 دقیقه زمان برای سرخ شدن احتیاج دارن. بنابراین بهتره زمانمون رو طوری تنظیم کنیم که برنج و ماهی با هم آماده بشن تا ماهی سرد نشه.

برای سرخ کردن ماهی ها٬ ابتدا داخل ماهیتابه روغن میریزیم و شعله رو روشن میکنیم. وقتی روغن داغ شد ماهی ها رو داخل روغن میذاریم و با دمای ملایم سرخ میکنیم. بهتره در ماهیتابه بسته باشه چون ممکنه در طول سرخ شدن ماهی، روغن بیرون بپره و اطراف رو کثیف کنه.

سرخ کردن ماهی

سرخ کردن ماهی

بعد 15 الی 20 دقیقه ماهی ها تقریبا پختن و یک طرفشون سرخ و طلایی شده حالا برشون میگردونیم تا طرف دیگه هم طلایی بشه.

سرخ کردن هر دو طرف

سرخ کردن هر دو طرف

وقتی ماهی ها سرخ شدن اول روی دستمال میذاریمشون تا روغن اضافیشون بره و بعد هم همراه سبزی پلو سروشون میکنیم … نوش جان

ماهی سالمون سرخ شده

ماهی سالمون سرخ شده