سبزی پلو با ماهی سفید و کوکو سبزی

از قدیم الایام رسم بوده که ایرانی ها برای شب عید سبزی پلو و ماهی میخوردن. عموما هم ماهی سفید. این غذای خوشمزه رو مخصوص شب عید قرار میدیم تا دوستان گلمون بتونن به راحتی سبزی پلو ماهی شب عیدشون...

Avatar
سوسن محمد هاشم آپدیت:
طرز تهیه ماهی سفید

از قدیم الایام رسم بوده که ایرانی ها برای شب عید سبزی پلو و ماهی میخوردن. عموما هم ماهی سفید. این غذای خوشمزه رو مخصوص شب عید قرار میدیم تا دوستان گلمون بتونن به راحتی سبزی پلو ماهی شب عیدشون رو بدون نگرانی بپزن و لذت ببرن. در این مطلب طرز تهیه کوکو سبزی هم قرار میدم که به همراه سبزی پلو واقعا خوشمزه و عالی میشه.

طرز تهیه کوکو سبزی و ماهی سفید

طرز تهیه کوکو سبزی و ماهی سفید

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو ماهی و کوکو سبزی

  • برنج 5 پیمانه پلو پزی
  • سبزی پلو یک کیلو ونیم الی دو کیلو
  • ماهی سفید یک عدد
  • تخم مرغ چهار عدد
  • آرد برای سرخ کردن ماهی به مقدار لازم
  • نمک فلفل زردچوبه به مقدار لازم
  • روغن مقداری
مواد لازم برای سبزی پلو ماهی و کوکو سبزی

مواد لازم برای سبزی پلو ماهی و کوکو سبزی

طرز تهیه ماهی سفید برای شب عید

سپس ماهی سفید را پاک کرده شکم و پولکهای آن را گرفته وشسته شود و به اندازه سه قاشق نمک در یک کاسه آب ریخته وماهی ها را داخل آب نمک قرار میدهیم. هرچه نمکی که ماهی را درونش میخوابانیم بیشتر باشد ماهی خوشمزه تر است. و اینکه بعضی ها ماهی را در شیر میخوابانن تا خوشمزه تر بشه ولی من ماهی را در آب و نمک غلیظ نیم ساعتی میگذارم تا نمک خوب به خورد گوشت ماهی بره. بعد از نیم ساعت ماهی را با آب و نمک درون آبکش میگذارم تا آب اضافی اون خارج بشه.سپس ماهی را به دلخواه اگر درسته دوست دارید میتونید برش های مورب بزنید تا در روغن بهتر سرخ شود. یا اینکه مثل من ماهی رو سه چهار تکه کنید و برشهای موربی ایجاد کنید تا ماهی بهتر سرخ شود. ماهی را در آرد میغلتانیم و بعد درون روغن فراوان در یک ظرف کوچک سرخ میکنیم و کنار میگذاریم.

سرخ کردن ماهی

سرخ کردن ماهی

طرز تهیه ماهی سفید

طرز تهیه ماهی سفید

طرز تهیه کوکو سبزی

سبزی پلو را که از قبل پاک کرده و خرد کردیم، به اندازه نیم کیلو از آن را برای کوکو ریزتر خورد میکنیم. درون کاسه ایی میریزیم.

طرز تهیه کوکو سبزی

طرز تهیه کوکو سبزی

تخم مرغها رو به همراه نمک و فلفل زردچوبه اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم تا سبک بشه و پف کنه. سپس در ماهیتابه مقداری روغن ریخته خوب که داغ شد مواد کوکو را هم زده یکباره در ماهیتابه و روغن داغ ریخته وروی مواد راصاف میکنیم.

طرز تهیه کوکو سبزی

طرز تهیه کوکو سبزی

 

شعله گاز رو متوسط کرده و در ماهیتابه را میبندیم تا کوکو سبزی یک طرفش سرخ شود و بعد برش میزنیم و کوکو ها را دانه دانه بر میگردانیم اینطوری راحت تر بر میگرده تا طرف دیگر کوکو هم سرخ بشه.

برش زدن کوکو سبزی

برش زدن کوکو سبزی

کوکو سبزی

کوکو سبزی

طرز تهیه سبزی پلو آبکشی

یکی دو ساعت قبل از همه کار های بالا برنج را خوب شسته و با آب ولرم و نمک زیاد نهایتا سه چهار قاشق غذا خوری پر خیس کنید و دو ساعتی کنار بگذارید تا برنج برای پختن آماده باشه.

در یک قابلمه تا زیر دسته آن آب کرده روی شعله تند گاز قرار داده تا بجوش آید بعد از جوش آمدن آب برنج را که خیس کردیم را خالی میکنیم و برنج را درون آب جوش ریخته میگذاریم تا خوب ری کند یعنی قد بکشد.

طرز تهیه سبزی پلو

طرز تهیه سبزی پلو

بعد از اینکه برنج مغز پخت شد آن را آبکش کرده و در قابلمه مقدار یک لیوان آب و سه قاشق روغن میریزیم. مقداری را برای روی برنج و مقداری برای ته برنج در قابلمه میریزیم سپس دو کفگیر برنج و مقداری سبزی پلو را لابه لای میپاشیم و در آخر آب روغن را روی تمام برنج ریخته درب قابلمه را میگذاریم تا بخار کنه. سپس دم کنی میکذاریم و شعله گاز رو کم میکنیم تا آرام آرام دم بکشد.

اضافه کردن آب و روغن به سبزی پلو

اضافه کردن آب و روغن به سبزی پلو

برنج در حال دم کشیدن

برنج در حال دم کشیدن

سبزی پلو

سبزی پلو

این سبزی پلو عالی رو به همراه کوکو سبزی و ماهی سرو کنید و یک شام خوشمزه و به یاد موندنی رو برای شب عیدتون آماده کنید. میتونید در کنارش از سالاد شیرازی و سیر ترشی هم استفاده کنید.