طعم های جدید برای کسی که به آشپزی و کشف مزه های تازه علاقه منده، همیشه جذاب هست و در اولویت قرار داره. حالا اگر این طعم های جدید متناسب با ذائقه و سلیقه شخصی باشه، دیگه نمیشه به راحتی ازش رد شد. برای من غذاهای بی نظیر ایرونی که در مناطق مختلف کشور عزیزمون تهیه میشن، همیشه در اولویت هست. مثل همین خورشت ترشه سماق خوشمزه و خوش عطر که در مازندران درست میشه و قراره باهاش بیشتر آشنا بشیم.

خورش ترشه سماق

خورش ترشه سماق

مواد لازم برای تهیه خورشت ترشه سماق

  • لوبیا قرمز 1/2 پیمانه (85 گرم)
  • مرغ 4 تکه بزرگ یا 8 تکه کوچک
  • سبزی خرد شده شامل (اسفناج، تره،گشنیز،  شنبلیله و جعفری)  450 گرم
  • پیاز نگینی خرد شده 1 عدد
  • سماق پودر شده 3 قاشق سوپخوری
  • آبغوره 1 پیمانه
  • غوره 40 گرم
  • پودر سیر 1 قاشق چای‌خوری
  • نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
  • روغن مایع مقداری

مراحل تهیه خورشت ترشه سماق

همین طور که همگی مطلع هستیم، برای تهیه غذاهایی که در تهیه اون ها از حبوبات استفاده میشه، بهتره یک شب قبل از پخت غذا، اون ها رو در آب خیس کنیم تا نفخ اون ها گرفته بشه. بنابراین لوبیا قرمز رو از شب قبل همراه با مقداری آب خیس می کنیم و برای پخت٬ ابتدا آب روی لوبیا رو دور میریزیم و لوبیا رو با آب تازه به صورت جداگانه میپزیم. همچنین خیلی بهتره تکه های مرغ رو از قبل با مقداری نمک و فلفل مزه دار کنیم. برای شروع پیاز خرد شده رو همراه با مقداری روغن تفت میدیم تا پیاز سبک بشه. سپس مرغ های مزه دار شده رو بهش اضافه می کنیم.

افزدون ادویه ها به همراه پودر سماق

افزدون ادویه ها به همراه پودر سماق

وقتی رنگ مرغ ها کمی تغییر کرد، یک قاشق سوپخوری از سماق رو به همراه زردچوبه، پودر سیر، نمک و فلفل اضافه میکنیم و همراه مرغ تفت میدیم.

اضافه کردن اب به مرغ

اضافه کردن اب به مرغ

سپس حدوداً 500 میلی لیتر آب رو به مرغ ها اضافه میکنیم و حرارت رو زیاد میکنیم تا آب به جوش بیاد، سپس حرارت رو ملایم کرده و درب قابلمه رو میزاریم تا مرغ به آرومی بپزه. مرحله بعدی تفت دادن سبزی هست که می بایست همراه با مقداری روغن تفت میدیم.

تفت دادن سبزی به همراه مابقی ادویه هاو پودر سماق

تفت دادن سبزی به همراه مابقی ادویه هاو پودر سماق

وقتی کمی از آب موجود در سبزی تبخیر شد، مابقی سماق و ادویه ها رو به اون اضافه میکنیم و سه الی چهار دقیقه همراه با هم تفت میدیم.

اضافه کردن سبزی در 30 دقیقه پایانی

اضافه کردن سبزی در 30 دقیقه پایانی

سبزی تفت داده شده همراه با ادویه ها رو در 30 دقیقه پایانی به مرغ های در حال پخت اضافه می کنیم.

افزودن لوبیا پخته شده

افزودن لوبیا پخته شده

و بعد لوبیا قرمز پخته و آبکش شده رو اضافه میکنیم.

اافزودن غوره به خورش

افزودن غوره به خورش

و نهایتاً غوره به همراه آبغوره رو به خورشت اضافه میکنیم و سپس اجازه میدیم تا خورشت جا بیفته. پس از پخت خورشت ترشه سماق رو در ظرف مورد نظر ریخته و همراه با چلو سرو کرده و از طعم عالیش لذت می بریم.

خورش ترشه سماق 1

خورش ترشه سماق

3.8/5 - (5 امتیاز)