روش نگهداری و پرورش گیاه آویز کالیسیا

تا حالاشده دلتون بخواد یک گیاه آویز و پرپشت با رنگ سبز خاص داشته باشین که توی منزلتون آویزونش کنید؟ من یه گیاه بسیااااار زیبا با همین مشخصات رو سراغ دارم. گیاهی به نام کالیسیا. یکی از بهترین گیاهان برای...

حنا باقریه
حنا باقریه آپدیت:
تصویر از نمای نزدیک برگهای زیبای کالیسیا

تا حالاشده دلتون بخواد یک گیاه آویز و پرپشت با رنگ سبز خاص داشته باشین که توی منزلتون آویزونش کنید؟ من یه گیاه بسیااااار زیبا با همین مشخصات رو سراغ دارم. گیاهی به نام کالیسیا. یکی از بهترین گیاهان برای آویز شدن در مکانهایی مثل راه پله های مسکونی و اداری و تجاری٬ پاسیوهای منازل٬ گلخانه ها و یا حتی قرار گیری روی پایه های پابلند مخصوص نگهداری گیاهان٬ کالیسیا هست. گیاهی که تحت شرایط نوری مناسب که در ادامه خواهم گفت رنگ سبز بسیار زیبایی داره.

گلدان زیبای کالیسیا بعد از هرس شدن سالانه

گلدان زیبای کالیسیا بعد از هرس شدن سالانه

کالیسیا٬ گیاهی رونده و آویز که به اون عروس چمن و یا برگ بیدی مینیاتوری هم میگن اما با توجه به تفاوت اون با گیاه برگ بیدی بهتره نام اصلی گیاه ( کالیسیا ) رو به کار ببریم. با اینکه برگ بیدی ها هم زیبایی خاص خودشون رو دارن اما ظاهرشون با گیاه کالیسیا کاملا متفاوته.

تصویر از نمای نزدیک برگهای زیبای کالیسیا

تصویر از نمای نزدیک برگهای زیبای کالیسیا

قبل از توضیح دادن در مورد نیاز های کالیسیا٬ باید بگم که تمامی انواع کالیسیا صرف نظر از تفاوتهاشون در ظاهر٬ در نیاز ها و شرایط محیطی و مکان نگهداری مشابه هستن.

میزان آبیاری مورد نیاز کالیسیا

کالیسیا در کل گیاهیه که محیط مرطوب رو دوست داره اما محیط مرطوب و آبیاری بیش از اندازه و خاک همیشه خیس برای کالیسیا بسیار مضر هست. آبیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن برگهای کالیسیا میشه و از طرفی هم ساقه  های سطحی خاک رو که ابتدای ساقه ی اصلی هست نازک٬ ضعیف و شکننده میکنه و باعث میشه به سرعت پوسیده بشن. در واقع میشه گفت پی و ریشه گیاه رو میپوسونه و از بین میبره. بنابراین سعی کنید برای آبدهی به کالیسیا زمانی اقدام کنید که سطح خاک گیاه رطوبتش رو از دست داده باشه. برای آبدهی به کالیسیا از بغل گلدان این کار رو انجام بدید و روی ساقه ها و برگهای گیاه آب نریزید. اگر متوجه خشک شدن نوک برگهای کالیسیا شدید باید بدونید که گیاه رطوبت خاک و محیط رو از دست داده پس اقدام به آبدهی و غبار پاشی گیاه کنید. روزانه در اول صبح غبارپاشی رو فراموش نکنید.

ساخت ریز تراریوم کالیسیا

ساخت ریز تراریوم کالیسیا

میزان نور مورد نیاز کالیسیا

بهترین شرایط نوری برای کالیسیا نور فیلتر شده هست. نور فیلتر شده همون نور پشت پنجره بدون پرده البته با فاصله هست و یا نزدیک پنجره البته با پرده توری. به صورتی که آفتاب مستقیم به این گیاه نرسه. نور آفتاب مستقیم برای کالیسیا نه تنها سود نداره بلکه ضرر هم داره. تنها نور آفتاب صبح زمستان اونهم به مدت 1 الی 2 ساعت به این گیاه آسیب نمیرسونه. در صورت عدم دریافت نور کافی برای کالیسیا٬ این گیاه رنگ سبز خودش رو از دست میده و به سمت رنگ زرد و سبز کمرنگ متمایل میشه و اما برعکس با رسیدن نور زیادتر ازحد به کالیسیا٬ گیاه به سمت رنگ صورتی٬ بنفش و قرمز گرایش پیدا میکنه. اگر نور کافی به کالیسیا نرسه رشد اون علفی خواهد شد. به این صورت که ساقه ها دراز و باریک میشه و برگها با فاصله از هم بوجود میاد.

خزانه زیبای کالیسیا با شرایط نوری قوی که به رنگ قرمزی گرایش پیدا کردن

خزانه زیبای کالیسیا با شرایط نوری قوی که به رنگ قرمزی گرایش پیدا کردن

ترکیب خاک مناسب برای کالیسیا

خاک مناسب برای کالیسیا مخلوطی از یک قسمت خاک برگ٬ یک قسمت شن٬ یک قسمت کوکوپیت و پرلیت با زهکش مناسب هست. البته خیلی از دوستان از کوکوپیت و پرلیت استفاده نمیکنن اما من از این دو ترکیب برای حفظ رطوبت خاک استفاده میکنم تا اگر چند روز منزل نبودم خاک بتونه رطوبت کافی رو داشته باشه. با این کار حتی میزان آبدهی رو کاهش میدم در نتیجه احتمال پوسیدگی گیاه کمترخواهد شد. برای کوددهی به کالیسیا هم میتونید در فصلهای بهار و تابستان از کود 10_10_10 بصورت ماهانه استفاده کنید.

ترکیب خاک مناسب برای کالیسیا

ترکیب خاک مناسب برای کالیسیا

هرس کردن کالیسیا

بازدن ساقه های جانبی به پرپشت شدن گیاهتون کمک کنید. ساقه هایی رو هم که بسیار بلند شدن رو هرس کنید تا علاوه بر زیبا تر شدن ظاهر گیاه٬ جان دوباره به گیاهتون ببخشید.

تکثیر کالیسیا

برای تکثیر کالیسیا از گیاه مادری ساقه هایی رو جدا کنید. برگهای پایینی قلمه ها رو جدا کنید. در خاکی متشکل از ترکیبات کوکوپیت٬ پرلیت و پیت ماس بکارید. بهشون آب بدید و در مکان روشن قرارشون بدید و روی اونهارو پلاستیک شفاف بکشید. روزانه به مدت یک ساعت پلاستیک رو از روی گیاه بردارید تا هوای زیر پلاستیک تهویه بشه.

جدا کردن ساقه هایی از گیاه برای تکثیر

جدا کردن ساقه هایی از گیاه برای تکثیر

بعد از جدا کردن برگهای پایین ساقه قلمه هارو رو بکارید .

بعد از جدا کردن برگهای پایین ساقه قلمه هارو رو بکارید .

قلمه های کوچک کالیسیا بعد از کاشت

قلمه های کوچک کالیسیا بعد از کاشت

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلبند

یه روز خوب برای خرید ...

تا ۵۰٪ تخفیف