آشپزی کلا کار لذت بخش و شیرینیه. مخصوصا اگر بتونی چیزهایی درست کنی که اطرافیانت خیلی دوست داشته باشن. پختن نان هم یکی از زیر مجموعه های آشپزیه که به نظرم شیرین تر از هر چیز دیگه اس. اینکه بتونی از مواد اولیه ای مثل آرد و آب و تخم مرغ و … خمیری درست کنی و اون رو با دستای خودت ورز بدی و زحمت بکشی تا تبدیل به یک طعم به یاد موندنی و شکلی زیبا بشه واقعا لذت بخشه و این کار تقریبا تبدیل به تفریح من توی خونه شده. واقعا انگار از درست کردنش خسته نمیشم. فکر میکنم شما هم اگر یک بار امتحان کنید همینطور خواهید شد. امروز طرز تهیه نان شیرمال با مغز خرما رو میذارم که واقعا خوشمزه اس. پیشنهادم اینه برای یک بار هم که شده درست کنید و لذت ببرید.

نان خوشمزه برای صبحانه

نان خوشمزه برای صبحانه

من معمولا تاحالا عکس آشپزی های خودمو نمیذاشتم. یعنی اولا خیلی اهل عکس گرفتن موقع کار نیستم و دلیل دوم هم شاید از زیر کار در رفتن و تنبلی باشه. دیروز که داشتم برای عصرانه نان شیرمال درست میکردم، جناب همسر شروع کرد به عکس گرفتن و اینکه چرا کارای خودتو نمیذاری روی سایت. این شد که مطلب امروزم شد نان شیرمال با مغز خرما.

نان خوشمزه و سبک برای عصرانه

نان خوشمزه و سبک برای عصرانه

این دستور پخت نان رو از دستور نان شیرمال خانوم “آرزو گنجی” درست کردم، البته بماند که یه تغییرات جزیی روش دادم ولی کلیتش از روی دستور ایشون بود. کلا نظرم اینه که هرجا دستور غذاهای خانوم گنجی رو دیدید اعتماد کنید و با خیال راحت درستش کنید و مطمئن باشید نتیجه نهایی عالی میشه. منکه تاحالا هرچی از دستورهای ایشون رو درست کردم عالی و بی نقص بود.

مواد لازم برای تهیه نان شیرمال

 • پودر مایه خمیر یک و نیم قاشق سوپ خوری
 • آب ولرم 1/2 پیمانه
 • شیر ولرم 1/2 پیمانه
 • تخم مرغ 1 عدد
 • شکر 1/2 پیمانه
 • روغن 1/2 پیمانه
 • آرد حدود 400 گرم
 • نمک 1/4 قاشق چایخوری

برای مواد رو مال نان شیرمال

 • زرده تخم مرغ یک عدد
 • شیر یک قاشق سوپ خوری
 • شکر 1/2 قاشق سوپ خوری
 • زعفران ( در صورت تمایل )
 • کنجد ( در صورت تمایل)

طرز تهیه نان شیر مال به صورت گام به گام و با عکس

اول از همه اینکه تمام موادی که میخوایم استفاده کنیم باید به دمای محیط برسن. پس اگر مواد رو در یخچال نگهداری میکنید از یک ربع قبل بذارید در محیط بیرون بمونن تا سرماشون کم بشه. شیر و آب رو هم باید ولرم استفاده کنیم. وقتی گفته میشه ولرم، یعنی در حدی گرم باشه که وقتی انگشتتون رو در اون میذارید نسوزه و تنها گرم باشه. پس اگر سردن کمی گرمشون کنید و اگر داغن صبر کنید تا کمی خنک شن. زیر دستتون هم حتما یه سفره ای پهن کنید تا کل آشپزخونه آردی نشه.

پودر مایه خمیر فوری رو به همراه یک قاشق چایخوری از شکرمون شکر در نصف پیمانه آب ولرمی که داشتیم میریزیم و مخلوط میکنیم(حل نمیشه). برای اینکار ظرفی رو انتخاب کنید که نصفش خالی بمونه. چون قراره که خمیر مایه پف کنه. روش رو میپوشونیم و میذاریم تا عمل بیاد. اگر آب کمی داغ باشه و یا سرد باشه احتمال اینکه مایه خمیر عمل نیاد زیاده. اگه تازه باشه در بازه زمانی 5 تا ده دقیقه روش کف میکنه و حجمش دو برابر میشه و در واقع عمل میاد. برای اطلاعات بیشتر به مطلب خمیر مایه مراجعه کنید.

عمل آمدن پودر خمیر ترش فوری

عمل آمدن پودر خمیر ترش فوری

عمل آمدن پودر خمیر ترش

عمل آمدن پودر خمیر ترش

شیر ولرم و شکر و تخم مرغ و نمک رو با هم مخلوط میکنیم. در حدی که شکر کمی درون مایع حل شه. حدود یک دقیقه با قاشق یا همزن دستی هم میزنیم. لازم نیست که دونه های شکر کاملا از بین برن. بعد “نصفی” از روغن رو اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم.

طرز تهیه نان شیرمال با عکس

طرز تهیه نان شیرمال با عکس

مایه خمیرمون که عمل اومد به موادمون اضافه میکنیم. در این مرحله احتیاجی به هم زدن نداره و شروع میکنیم آرد رو اضافه کردن و مرتب هم میزنیم. آرد رو باید کم کم اضافه کنیم تا آرد زیادی به خورد خمیر نره. وقتی آرد رو اونقدری اضافه کردیم که خمیر خودش رو گرفت و کمی سفت شد، اون رو به سطح صافی که آردپاشی کردیم منتقل میکنیم و شروع میکنیم به ورز دادن.

آموزش تهیه نان شیرمال در خانه

آموزش تهیه نان شیرمال در خانه

ورز دادن به این صورته که با کف دست به خمیر فشار میاریم و وقتی پهن شد دوباره جمعش میکنیم و با کف دست فشار میدیم. سعی کنید انگشتتون رو داخل خمیر نبرید چون باعث میشه خمیر آرد بیشتری رو به خودش بگیره و سفت بشه. ورز دادن این خمیر خیلی مهمه و باید به مدت ده دقیقه تا یک ربع ورز بخوره. دوستای گلی که بلد نیستن ورز بدن یا سختشونه، میتونن خمیر رو 100 تا 150 بار به سطح بکوبن( پرت کنن). البته ابتدا چند دقیقه ای با دست ورز بدید و بعد بکوبید تا خمیر با کیفیت بهتری داشته باشین.

ورز دادن خمیر نان

ورز دادن خمیر نان

هرجا خمیر به دستتون چسبید ( در حدی که تکه ای از خمیر جدا شد و به دستتون چسبید) مقداری از روغن باقیمانده رو اضافه کنید. کلا نون هایی که در اونها روغن استفاده میشه بهتره که نصفش در مواد مخلوط بشه و نصف دیگش موقع ورز دادن کم کم به خمیر اضافه بشه.

عملیات ورز دادن که تموم شد باید خمیر صاف و یکدست و خیلی سبک و نرم و لطیفی داشته باشیم. ظرفی رو که گنجایش دو تا سه برابر خمیر رو داشته باشه آرد پاشی میکنیم و خمیر رو در اون میذاریم و به مدت یک ساعت و نیم تا دو ساعت در دمای محیط به خمیر استراحت میدیم تا اصطلاحا ور بیاد و حجمش دو برابر شه.

استراحت خمیر نان و دوبرابر شدن حجم خمیر

استراحت خمیر نان و دوبرابر شدن حجم خمیر

بعد از اینکه استراحت خمیرمون تموم شد، چهار انگشتمون رو چند بار در خمیر فرو میبریم تا پف اضافیش گرفته بشه و اون رو به سطح آرد پاشی شده ای منتقل میکنیم. لازم نیست که خمیر رو دوباره ورز بدیم. تکه تکه خمیر رو جدا میکنیم و شکل هایی که میخوایم باهاش درست میکنیم. البته نان شیرمال معمولا گرد و ساده درست میشه و روش رو یه شکل هایی میدن یا مهر میزنن و رومال میمالن و میذارن تا پخته بشه.

هر شکلی که به نون میدید، چه گرد و چه با شکل بافت و گیسو ، بعد از اینکه شکل دادید باید بیست تا بیست و پنج دقیقه دوباره استراحت کنه. این استراحت دوم خیلی مهمه و نباید بیشتر از نیم ساعت بمونه چون در غیر این صورت موقع پخت ترک میخوره

بعد از استراحت دوم روش رو با مخلوط زرده تخم مرغ و شیر و شکر و زعفران رومال میزنیم و کنجد میپاشیم و میذاریم توی فر در دمای 180 درجه سانتی گراد (که از قبل گرم شده) به مدت بیست دقیقه میپزه. روش که طلایی شد از فر خارج میکنیم. این نون رو به راحتی میتونید توی کیک پز هم بپزید.

نان شیرمال با طرح گیسو

برای طرح گیسو به این شکله که خمیر رو به چهار قسمت مساوی تقسیم میکنیم و به شکل زیر در میاریم.

نان شیرمال گیسو

نان شیرمال گیسو

برای این طرح باید خمیر اول رو (از سمت راست) از روی خمیر دم و از زیر خمیر سو و از روی خمیر چهارم رد میکنیم. دوباره از سمت راست خمیر اول رو از روی دومی و زیر سومی و روی چهارمی رد میکنیم و دوباره… اینکار رو انجام میدیم تا خمیر به انتها برسه.

نان به شکل گیس

نان به شکل گیس

ابتدا و انتهاش رو هم مرتب میکنیم. میذاریم توی سینی فر بیست تا بیست و پنج دقیقه استراحت کنه و بعد رومالش رو میزنیم و میذاریم توی فر.

نان گیسو

نان گیسو

نان شیرمال با طرح گیسو

نان شیرمال با طرح گیسو

آموزش شکل دادن به نان خرمایی با طرح بافت

از اونجایی که ما به  نون های مغز دار علاقه بیشتری داریم توش خرما ریختم. البته چون خرمایی که داشتم بدون هسته بود و کمی خشک بود، کمی بهش شیره خرما هم اضافه کردم که ترکیبش عالی شد. شما میتونید هر چیزی که دوست دارید توش بریزید و یا بدون مغز درست کنید.

نان شیرمال با مغز خرما

نان شیرمال با مغز خرما

برای این شکل باف نان باید مثل شکل خمیر رو از دو طرف برش بدید. تعداد برش های دو طرف باید به یک اندازه باشه. بعد هم از بالا شروع به بافتن میکنیم. اول سمت راست و بعد سمت چپی رو روی هم میذاریم. برش ها مورب به بالا هستن. پس بافتن رو مورب به پایین میذاریم.

نان شیرمال به شکل بافت

نان شیرمال به شکل بافت

اینم شکل نهاییش. ابتدا و انتهاش که خمیر اضافی داره میبریم.

آموزش بافت نان

آموزش بافت نان

نان شیر مال به شکل بافت

نان شیر مال به شکل بافت

نان شیرمال با طرح بافت

نان شیرمال با طرح بافت

همینطوری که توی عکس هم مشخصه داخل نان پوک و نرمه. طعمشم عالیه. حتما و حتما یک بار هم که شده امتحان کنید.

نان شیر مال با مغز خرما خوشمزه و آسان

نان شیر مال با مغز خرما خوشمزه و آسان

نکات و فوت و فن تهیه نان

 • نکات رو من کاملا در متن گفتم. برای اینکه خمیر با کیفیتی داشته باشین سه مرحله مهم رو باید به خوبی رعایت کنید.

نکات ورز دادن خمیر

 • اول ورز دادن و بعد استراحت اول و استراحت دوم. ورز دادن باید با دست انجام بگیره چون گرمای دست به کیفیت خمیر کمک میکنه. بهتره کهنصف روغن رو موقع ورز دادن کم کم به خمیر اضافه کنید
 • این نان به مقدار بیشتری ورز احتیاج داره و بهتره حدود یک ربع ورز داده بشه
 • بهتره که به خمیر آرد اضافی نزنید تا سفت نشه. این خیمر لطیفه و آرد بیش از حد باعث میشه از کیفیت نان نهایی کم بشه. پس اگر کمی چسبنده بود احتیاجی به آرد نداره و تنها وقتی آرد بزنید که تکه از از خمیر ازش جدا شد و به دستتون چسبید.

نکات استراحت نان

 • استراحت اول اگر در محیط گرم و فضای آشپزخونه باشه همون یک ساعت و نیم تا دو ساعت کافیه. ولی اگر جای خنک بود کمی بیشتر زمان لازم داره.
 • استراحت دوم هم وقتیه که خمیر رو شکل دادید و در سینی فر آماده گذاشتن. باید بیست تا بیست و پنج دقیقه استراحت کنه و بعدش بهش فرم ندید و تنها رومال رو روش بمالید و بذارید توی فر
 • فر رو حتما از قبل گرم کنید و ترجیحا یک ظرف آب در فر بذارید تا محیطش کمی مرطوب بشه که به کیفیت خمیرتون کمک میکنه.
نان شیرمال با مغز خرما

نان شیرمال با مغز خرما

 

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • yasi:

  اون نفر جونم كدبانو خانوم دمت جيززز :yahoo: :yahoo:

  همينجور كه داشتم مطالبو ميخوندم انگار كه داشتم دستپختتو ميخوردم :-) :-)

  فقط اون قسمتش كه از فر در اورديد خيلي بهم چسبيد :yahoo:

  قبلياش يخورده اذيت داشت B-)

  دست جناب اين نفر هم درد نكنه بابت همكاريشون :-)

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   :laugh :laugh حالا باورت میشه من درست کردن نون رو بیشتر از خوردنش دوست دارم؟ با اینکه مزه این نون که شاهکار خانوم گنجیه هم حرف نداره.
   انگار یه تفریح شیرین باشه :-) :-)

 • سارول:

  سلام اون نفرعزیزم…من یه جنس ساتن خریدم نمیدونم چی بدوزم…لطفابرام عکسای شیکومجلسی بذار..مرسی..راستی من بافتنی باقلابوبلدم اگه میشه چندتااموزش بافتوکلاه وپاپوش بچگونم بذار..مرسی عززززیزم.. :heart: :-) B-)

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   سلام
   لباس مجلسی که انشاالله به زودی میذاریم ولی بافتو خیلی قول نمیدم، اگه شد حتما :heart:

 • سارول:

  اون نفرجونم منظورم لباس مجلسی نبود…یادم رفت بنویسم مانتومجلسی فداتشم

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   انشاالله :-)

 • لاله:

  وای مرسی یکی از درخواستای من بود خیلی خوشم اومد.آفرین به آشپزی عالیتون .راسی پودر مایع خمیررو از کجا بگیرم :heart:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   خیلی خوشحالم که خوشت اومده لاله جان :-) از لوازم قنادی میتونی تهیه کنی، عطاری هام معمولا دارن :heart:

 • ladan:

  خیلی عالیه لذت بردم

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   خوشحالم خوشتون اومده :-)

 • yasi:

  خيلي دلم ميخواد نان شيرمالو درست كنم يه كم ميترسم خوب در نياد :cry: :cry: مغز خرمايي رو مطمئنم همسر و پسرم نميپسندن ولي نان شيرمالو چرا :-)

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   یه بار درست کنی ترست میریزه :-) اگر تمام نکاتو رعایت کنی و خمبر مایه ات هم تازه باشه بعیده بد بشه. ماها که خوردیم خیلی دوست داشتیم. :heart:

   • yasi:

    حالا يه سوال ديگه اون نفر جوني..نميشه خميرشو اماده از نونوايي بگيريم عايا :scratch: و اينكه توي مايكروفرم ميشه پختش؟؟

    • معصومه رجایی
     اون نفر:

     سوال اولت که کاملا منفیه. چون بافت نون ها باهم کاملا متفاوته و مطمئنا خمیر نونوایی بهت نون شیرمال نمیده :-) توی مایکرو فر هم من تاحالا امتحان نکردم، نمیدونم. ولی توی کیک پز میشه ;-)

 • پودر مایه خمیر رو از کجا بگیرم ؟

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   لوازم قنادی و بعضی از عطاری ها دارن :heart:

 • azam:

  سلام.خیلی عالیبود بود طبق معمول :heart: :heart: :heart: ی سوال داشتم؟مایع خمیر رو فقط با شکر مخلوط میکنیم یا آردم بهش اضافه میکنیم آخه فقط با آرد مگه پف میکنه؟ممنون میشم اگه جواب بدی :scratch: با ماکرو فر میشه درست کنم؟؟؟؟

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   سلام
   متوجه نشدم اعظم جان! مایه خمیر رو با آب ولرم هم مخلوط کنی عمل میاد، شکر یا آرد به عمل اومدنش کمک میکنه :heart: فقط نمک باعث عمل نیومدنش میشه.

 • azam:

  سلام ببخشید اشتباه نوشتم منظورم شکر بود آخه بدونه آرد مگه مایه عمل میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  داخل ماکرو فر هم میشه درست کرد؟؟؟؟؟؟؟

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   آهان
   آره عزیزم :-) با آب ولرم تنها هم عمل میاد. حتی اگر از مایه خمیرتون مطمئن باشین میتونید با مواد خشکتون مخلوط کنید و احتیاجی به عمل آمدن نیست :heart:

 • azam:

  خیلی ممنون از جوابت :heart: همسر من ب غذا خیلی اهمیت میده خیلی :cry: متاسفانه من زیاد غذای متنوع بلد نیستم با سایت شما تازه آشنا شدم امیدوارم بتونم با راهنمایای شما راضیش کنم انشاالله

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   وظیفه اس
   انشاالله که موفق باشی :heart: :heart:

 • ati:

  azizam toye mavad khamir naneveshti tokhmemorgh vali vaghti mavad khamiro mikhay ham bezani tokhmemorgh hast lotfan tozi bedid

 • shishi:

  mesle hamishe aali

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   لطف داری :-)

 • نوعروس:

  دوووووووووست دارم اینو بدرستم مممممنووووووووون :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   انشاالله موفق باشید :-)

 • fery:

  بسیار عالی و جامع بود. من هنوز درست نکردم ولی درست کردم میام نتیجش رو میگم. ولی یه سوال اونم اینکه توی فر گاز هم میشه درست کرد؟ چه جوری؟ ممنون میشم توضیح بدین.

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   سلام
   بله. طبق دستور اگر پیش برید و انشاالله فر گازتون تنظیم باشه در دما و زمان گفته شده کاملا پخته میشه.
   خوشحال میشم نتیجش رو بهم بگید :-)

 • fery:

  درست کردم. خیلی خوب شد. همسرم و بچه ها هم خیلی دوست داشتن. فکر می کنم اگه شکرش رو حذف کنیم به عنوان نون باگت و یا نون همبرگر هم خوب از آب در بیاد. با تشکر و سپاس فراوان :heart:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   نوش جان
   توصیه میکنم شکر رو کامل حذف نکنید. برای بهتر عمل اومدن خمیر تقریبا یک قاشق غذاخوری شکر الزامی هست :-)

 • مهدیسا:

  سلام
  اینهمه نظر دادین
  یکی نپرسیده تخم مرغاش چند تاست
  یه بنده خدا هم که پرسیده جواب داده نشده؟
  من آلآن اومدم درست کنم نمیدونم چندتا تخم مرغ بزنم؟ :scratch: :wacko: :cry:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   حق با شماست
   سهوا در متن فراموش کردم :-)
   یک دونه تخم مرغ کافیه.
   متن هم اصلاح شد. موفق باشید.

 • مهدیسا:

  ممنون عزیزم :heart:
  خیلی خوب نکات رو گفتین
  من درست کردم در مرحله ای هستم که خمیرم رفته واسه تعطیلات،استراحت.

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   خوشحالم مورد پسندتون بوده
   موفق باشین :-) :heart:

 • الهام:

  خوشبحالت چقدساده آشپزی میکنی من اعتمادبنفسم توآشپزی خیلی کمه :cry:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   وقتی که شروع کنی اعتماد به نفس خودش میاد… فقط شروع کن :-)

 • مهدیسا:

  سلام
  من برای بار دوم درست میکنم
  طعمشون عالیه اما نمیدونم چرا زیر نونا میسوزه
  حرارت رو 180 میذارم ،بعد بیست دقیقه زیرش قهوه ای شده.چرا؟چکار کنم اینطوری نشه :cry: :-(

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   سلام
   برای اینکه این اتفاق نیفته وقتی که 15 دقیقه از پختتوت گذشت و نون تقریبا پخته شد شعله زیر رو خاموش کنید و بذارید با شعله بالا پختش کامل شه و روش هم طلایی بشه.
   البته من از اول از رو روشن میکنم و مشکلی هم پیش نمیاد… فر ها متفاوتند. شما دفعه بعد روی 170 تنظیم کنید شاید این مشکل براتون پیش نیاد :-)

 • مهدیسا:

  راستی روشم طلایی نمیشه
  گریل رو روشن میکنم واسه طلایی شدن روش؟؟؟ درسته یا با شعله پایین باید طلایی بشه؟

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   باید گریل رو روشن کنید.

 • pardis3:

  ممنووووووووووووون اصن معلومه خوشمزس :heart:

 • parvin:

  saite ali darin gam be gam tasviri :yahoo: :yahoo:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   خوشحالم که مورد پسندتون بوده :-)

 • fateme:

  سلام من درست کردم موقع استراحت اول خمیرم حجمش تغییری نکرد اما خوشمزه شد ممنون
  :D

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   سلام
   حتما خمیر مایه تون تازه نبوده. قبل از مصرف خمیر مایه بهتره امتحانش کنید که عمل میاد یا نه :-)
   نوش جان :heart:

 • fateme:

  خمیر مایم پف کرد اما خمیرپف نکرد :unsure:
  خمیر مایه تازه از کجا تهیه کنم؟

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   اگه حجمش زیاد شده که سالم بوده… شاید محل استراحتش خوب نبوده و یا زود برداشتید. غیر از اینها نمیدونم مشکل چیه :-)

 • fateme:

  ممنون به هر حال طعمش عالی بووود :rose:

 • simaa:

  سلام
  شما برای تهیه نان شیرمال از آرد نان استفاده کردید یا آرد شیرینی؟

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   من از آرد سفید بسته بندی های موجود در بازار استفاده کردم. آرد شیرینی پزیه در واقع.

 • سوسن محمد هاشم:

  عالی بود ممنون عزیزم :rose: :rose:

 • sima:

  ممنونم ;)

 • تینا:

  سسسسسسسسسلام عزیزم .من یه سوال دارم .باید از ارد کیک استفاده کرد یا ارد معمولی؟؟؟؟با تشکر جیگر :rose:

 • تینا:

  جوابمو توی کامنتا پیدا کردم :D

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   :-)

 • saba:

  دست گلتون درد نکنه بنظر میاد با توضیحات کاملی که شما دادین سخت نباشه میرم که درستش کنم :bye:

 • saba:

  مرسی اون نفر چون درست کردم خیلی خوب شد قبلا با یه روش دیگه انجام دادم جالب نبود ولی توضیحات شما کامل بود :rose:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   خوشحالم که مورد استفاده تون بوده :heart:

 • سمانه:

  من درست کردم، با مغز خرماو گردو البته یه کم هم بهش کره اضافه کردم عالی شد ، ممنون :rose: :heart:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   نوش جان :-)

 • هستی:

  سلام من دیروزازمغازه نان فانتزی خمیرپیراشکی گرفتم پیراشکی درستیدم حالایکمش زیاداومده میشه. راهنماییم کنیدباهاش چی میتونم درست کنم دیگه؟؟؟

 • پناهم تو تمامم تو:

  سلام خوبین 400 گرم ارد چند پیمانه میشه

 • ماندانا:

  دیگه ازاین بهتر نمی شد توضیح داد
  لطفا در مورد انواع نان بازهم مطلب بگذارید ممنون

 • رویا:

  :encourag: امیدوارم بتونم درس کنم

 • رویا:

  اون نفر جونم بالاخره به لطف شماونستم نون درست کنم خیلییییییی خوشحالم چون فک نمیکردم ازپسش بربیام ازتون ممنونم خیلییییییی(ولی بلدنیستم عکسشو بذارم)

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   احسنت به شما و تلاشتون…
   روی آلبوم میتونید به راحتی عکس کار ها و آشپزیهاتون رو قرار بدید.

 • شبنم:

  عالی بودمرسی

 • مریم:

  سلام خانومی:
  من درست کردم اما دوتا مشکل پیش اومد، اول اینکه رومال نونم سوخت دوم اینکه نون خشک شد با این که یه ظرف آب توی ماکروفر گذاشته بودم :-( :-( :-(
  میشه بگید اشکال کار کجا بوده؟؟؟
  مرسی :-)

 • بهاره:

  واقعا دستتون درد نکنه عزیز دیروز درست کردم بسیار عالی شده بود.سر سفره افطار کلی دعاتون کردم.بسیار کامل و با جزیات دقیق توضیح داده بودید.ممنون

 • سمیه:

  سلام واقعا دستتون درد نکنه به خاطر این آموزش بی نقصتون من درست کردم خیلی خوب شده بود من اصلا فکرشو نمیکردم که درست کردن نون انقدر راحت باشه البته باآموزش خوب شما موفق باشید

 • شیرین:

  سلام.من خارج از کشور زندگی میکنم،اینجا شیرمال به این راحتیا پیدا نمیشه.خیلی هوس کرده بودم.قدم به قدم با آموزش شما پیش رفتم و نتیجه کار عالی شد.خواستم ازتون بسیار بسیار سپاسگزاری کنم.ممنونم از دقت عمل و حوصلتون در بیان مطالب

 • آذین:

  خانم گل دستورتون واقعا عالی بود.من درست کردم ولذت بردم.دست گلتون دردنکنه
  ولی به نظرم مایه خمیرتون خیلی زیاده باکمتر از اینهم امتحان کردید؟

 • سارا:

  سلام عزیزم ممنون بابت توضیحات قشنگ و زیبات
  ی سوال داشتم
  شعله ی پایین فرمون مشکل پیدا کرده ، این نون رو میشه رو گاز درست کرد و فقط برا گیریل گذاشت تو فر ؟

 • Sara:

  روغن باید جامد باشه یا مایع

 • پریسا:

  سلام، چند سالی میشه که از سایت شما دیدن میکنم و خیلی از نونها و کیک هاتون رو پختم به نظر کارتون عالیه، ممنون از سایت خوبتون

 • فهیمه:

  سلام خداقوت..نان هاتون عالین..دارم دست بکارمیشم درست کنم.امیدکه خوب بشن

 • افسانه:

  من پختمش. عالیییی شد. ممنون از دستور پخت کاملتون

  • معصومه رجایی
   معصومه رجایی:

   خیلی خوشحالم که استفاده کردید

 • مرضيه اکبرپور:

  سلام پیمانه ها چه اندازه ای هستند و هر پیمانه معادل چند گرم؟

 • رضا ابراهیمی:

  سلام نان شیرمال جزو کار قنادان هست یا خبازان

 • reza.p:

  نان شیرمال مال قنادان هست یا خبازان

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر