توی این روزای مادر تَر شدنم، حقیقتا وقت و انرژی برای آشپزی ندارم و گاهی به مرز درموندگی میرسم… این رو گفتم که بدونید این خورشت کرفس از شاهکار های اینجانب در دوران پسا دو دختر شدنم هست. پس دست کم نگیریدش ? البته امیدوارم شروعش باشه و بتونم برنامه هام رو جمع و جور تر کنم و خونه و خونواده رو از این انفجار خارج کنم.

جونم براتون بگه که خورشت کرفس از اون خورشت هاست که ممکنه بعضی ها دوستش نداشته باشن. این خورشت به سبک های مختلفی طبخ میشه ولی رایج ترینش خورشت کرفس با نعنا و جعفری هست. سعی میکنم توی این پست براتون مفصل توضیح بدم که من چه سبزی هایی توی این خورشت استفاده میکنم و چطور خوشمزه تر میشه.

خورشت کرفس

خورشت کرفس

دستور سریع

 1. کرفس ها رو که از قبل خرد کردید در مقدار کمی روغن تفت بدید و بذارید کنار.
 2. پیاز رو با روغن خیلی کم  و زردچوبه تفت بدید تا سبک بشه. بعد گوشت رو اضافه کنید تا تفت بخوره.
 3. کرفس ها رو به گوشت اضافه کنید و آب رو بریزید. به قدری که تا روی گوشت ها رو بگیره.
 4. گوشت ها که پخت، سبزی خورشت کرفس رو که از قبل آماده کردید (پایین تر مفصل توضیح میدم) اضافه کنید.
 5. نمک هم اضافه کنید و درپوش قابلمه رو بذارید و حرارت رو ملایم کنید و اجازه بدید حداقل یکی دو ساعت جا بی افته.
 6. 10 دقیقه ی آخر آبلیمو یا هر چاشنی که دوست دارید اضافه کنید و بعد هم حرارت زیر خورشت رو خاموش کنید.

مواد لازم

 • گوشت ترجیحا گوسفندی 400 گرم
 • سبزی خورشت کرفس (نعنا جعفری) 300 گرم + 200 گرم سبزی قورمه سبزی
 • 5-6 ساقه کرفس + برگ هاش
 • روغن
 • نمک و فلفل و آبلیمو
تفت دادن

تفت دادن

سبزی خورشت کرفس شامل چه چیزایی هست؟

سبزی اصلی این خورشت نعنا و جعفری هست که نسبتشون اینه جعفری حدودا سه برابر نعنا باشه. سبزی خورشت کرفس رو عین سبزی قورمه سبزی باید کاملا سرخ کنید.

نعنا، جعفری، برگ کرفس، سبزی قورمه

نعنا، جعفری، برگ کرفس، سبزی قورمه

چرا خورشت کرفس آبکی میشه؟

بالاتر گفتم که سبزی اصلی خورشت کرفس نعنا و جعفری هست که هیچکدومشون لعاب نمیدن به خورشت. خود کرفس هم هیچ لعابی به خورشت نخواهد داد. شما برای اینکه خورشت کرفستون آبکی نشه دو تا راه دارید. یا اینکه اونقدری خورشت رو تنگ آب درست کنید که آبکی نباشه و راه دوم اینه که سبزی لعابدار به خورشتتون اضافه کنید. مثلا یکی از راهکار  ها اینه که به همون نسبت نعنا و جعفری، تره هم به سبزیها اضافه کنید تا لعاب بندازه توی خورشتتون. یا اینکه مثل من مقداری سبزی قورمه سبزی بهش اضافه کنید.

اضافه کردن سبزی به خورشت

اضافه کردن سبزی به خورشت

خورشت کرفس بدون نعنا جعفری رو چطور درست کنیم؟

یکی از کارهایی که باعث میشه این خورشت خیلی خوشمزه تر بشه، اضافه کردن سبزی قورمه به جای نعنا و جعفری هست که طعمش عین قورمه سبزی میشه حدودا.

همچنین میتونید فقط از خود کرفس و برگهای کرفس استفاده کنید یا حتی از برگ های کرفس هم استفاده نکنید و تنها ساقه های کرفس رو در خورشت بریزید و مراحل اضافه کردن سبزی های دیگه رو حذف کنید و به جاش مقداری رب گوجه تفت داده شده به خورشت اضافه کنید.

کرفس رو چطور پاک کنیم؟

برای خورشت کرفس حتما از کرفس های جوان تر استفاده کنید. روش پاک کردن کرفس هم به این صورت هست که ابتدا برگهاش رو از ساقه ها جدا میکنیم و بعد از شستشو، خرد میکنیم. ساقه های کرفس هم ریشه هایی داره که قبل از خرد شدن باید گرفته بشه. از انتهای ساقه کرفس ریشه ها رو بکشید تا کاملا جدا بشن. این ریشه ها اگه جدا نشن، توی خورشت کمی سفت هستن و زیر دندون میان.

فریز کردن کرفس و سبزی

اگه این خورشت رو زیاد دوست دارید و درست میکنید پیشنهاد میکنم سبزی ها و کرفسش رو به مقدار زیاد بخرید و فریز کنید. کرفس ها بعد از شستن و خرد کردن میتونید خام فریز کنید یا اینکه در روغن تفت بدید و بعد فریز کنید که کاملا آماده باشه.

سبزی ها و برگ کرفس رو هم باهم خرد کنید و در روغن تفت بدید و بعد فریز کنید. یا اینکه خرد شده و خام بسته بندی و فریز کنید.

طرز تهیه خورشت کرفس

طرز تهیه خورشت کرفس

استفاده از کنگر و ریواس در خورشت کرفس

بعضی ها از کنگر و ریواس در این خورشت استفاده میکنند. کنگر رو مثل کرفس خرد کنید و کمی تفت بدید و به همراه کرفس به خورشت اضافه کنید. اما اگه از ریواس استفاده میکنید، حدود 10-15 دقیقه ی آخر به خورشت اضافه ش کنید چون بسیار لطیفه و خیلی سریع میپزه. فقط به ترشی ریواس توجه داشته باشید که بهتره از مقدار آبلیمو یا آبغوره ی خورشت کم کنید.

3.7/5 - (18 امتیاز)