خیلی از غذاهای ایرانی با برنج مرتبط هستن و در واقع از مهمترین مولفه های آشپزی ایرانی اینه که بتونیم خوب برنج بپزیم. برنج رو هم به صورت کته میتونیم استفاده کنیم و هم به صورت آبکش که امروز میخوام بهتون بهترین روش آبکش کردن برنج رو توضیح بدم.

قبل از اینکه در مورد آبکش کردن بگم، خوبه که بدونید پخت برنج به نوعش هم بستگی داره و هر نوع برنجی از انواع مدل های ایرانیش مثل هاشمی و طارم تا برنج های هندی و تایلندی و ژاپنی توی پخت باهم متفاوت هستن و ممکنه خیلی خشک یا خیلی شفته بشن. توی این پست در مورد پخت برنج ایرانی صحبت میکنم.

برنج خوب ایرانی چه ویژگی هایی داره؟

برای اینکه بتونید برنج ایرانی خوب تهیه کنید باید دقت داشته باشید که دونه های برنج یکدست باشن، یعنی یک اندازه و یک رنگ باشن. رنگ برنج خوب ایرانی معمولا کرم رنگ هست و مات. کاملا سفید نیست. شفاف نیست. معمولا وقتی مقداری از برنج ایرانی رو توی دستتون میگیرید، دستتون کمی آردی میشه. وقتی بو میکنید عطر خوشایندی داره که مخصوص برنج های ایرانی هست. و اینکه دونه ها اندازه ی متوسط دارند. یعنی نه مثل برنج های هندی بلند هستن و نه مثل برنج های ژاپنی کوتاه.

برنج ایرانی

برنج ایرانی

روش آبکش کردن برنج ایرانی

  1. ابتدا باید برنج رو کاملا بشوریم. طوریکه وقتی توش آب میریزیم آب شفاف بشه.
  2. بیشتر از دو برابر حجم برنج آب توی قابلمه بریزید و بذارید روی حرارت تا به جوش بیاد.
  3. بعد از اینکه آب به جوش اومد برنج شسته شده رو به همراه مقدار کافی بهش اضافه کنید.
  4. اجازه بدید برنج توی آب نیم پز بشه. اونقدری که وقتی یک دونه برنج رو نصف میکنید یک نقطه ی سفید تر و خام وسطش ببینید.
  5. حالا برنج رو آبکش کنید. نیازی نیست روش آب بریزید.
  6. برای دم کردن هم ته دیگ دلخواهتون رو کف قابلمه بذارید و برنج آبکش شده رو بریزید توی قابلمه. 1/4 پیمانه آب رو با یکی دو قاشق روغن دور قابلمه بریزید و در قابلمه رو بذارید و اجازه بدید برنج روی حرارت خیلی ملایم به آرومی دم بکشه.
شستن برنج

شستن برنج

آبکش کردن برنج

آبکش کردن برنج

پخت برنج

پخت برنج

چرا آخرش آب و روغن اضافه میکنیم؟

اضافه کردن مقدار خیلی کمی آب به برنج، کمک میکنه که برنج بهتر دم بکشه. همچنین روغن باعث میشه برنج بعد از پخت از هم جدا بشه و ظاهر زیبا تری داشته باشه.

3.6/5 - (35 امتیاز)