با آمدن فصل تابستان و طبع خوراک های ترش، یکی از خوراک های خوشمزه خورش هویج هست. اين خورش از  خوراک های سنتي شهر تبريز است و معمولاً نوع اصيل آن با ريشه ای به نام زردک كه شباهت زيادي به هويج دارد تهيه مي شود. با رنگ و لعابی هم که این خوراک دارد، خوراکی دلخواه برای کودکان نیز هست. این خوراک سرشار از ویتامین بوده و نیز برای دوستان گیاهخوار، بدون گوشت قابل طبخ است. برای صرفه جویی در زمان طبخ،  امروز روش پخت سریع و آسان این این خوراک را آموزش میدهم.

خورشت هویج - خلال شده

خورشت هویج – خلال شده

مواد لازم خورشت هویج

  • هویج (خلال شده) نیم کیلو
  • آلوچه یا گوجه سبز (بسته به میزان ترشی)
  • گوشت قیمه ای  و یا مرغ  پخته شده  به میزان لازم
  • گوجه فرنگی  یک عدد
  • نمک، فلفل،آبلیمو، روغن مایع به میزان لازم

طرز تهیه خورشت هویج

ابتدا هویج را به به صورت خلال خرد می کنیم و یا درشت رنده می کنیم تا سریع تر کار انجام شود. هر قدر خلال های هویج ظریف تر باشند، پخته شدن خورش همان قدر سریع تر انجام می شود.

خورشت-هویج-- مواد اولیه

خورشت-هویج– مواد اولیه

هویج خلال شده، گوشت قیمه ای یا مرغ پخته شده، آلوچه و یا گوجه سبزها را با کمی نمک داخل ظرف بریزید. و با اضافه کردن کمی آب بگذارید تا بپزد. برای لذیذتر شدن به دلخواه عصاره ی گوشت آماده نیز اضافه کنید. درب قابلمه را بگذارید و صبر کنید تا با شعله ی متوسط خورش بپزد.

خورشت-هویج---هم-زدن-و-یکدست-کردن-خورش

خورشت-هویج—هم-زدن-و-یکدست-کردن-خورش

کمی بعد سری به خورش بزنید و آن را یکدست کنید تا همه جای خوراک بصورت یکنواخت بپزد. شعله را کم کنید و بگذارید تا خوب هویج ها پخته شوند.

خورشت-هویج---پختن-ملایم

خورشت-هویج—پختن-ملایم

حال فلفل و آبلیمو و ادویه ی دلخواهتان را به آن اضافه کنید و به هم بزنید. آبلیمو بهتر است بیشتر از یک قاشق خوراک خوری نباشد که خورش زیاد هم ترش نشود.

اگر آلوچه یا گوجه سبز دوست ندارید، بجای آن می توانید از آبغوره استفاده کنید.

خورشت-هویج---اضافه-کردن-گوجه

خورشت-هویج—اضافه-کردن-گوجه

کمی که خورش به روغن نشست، گوجه فرنگی ها را خورد می کنیم و اضافه می کنیم. اگر دوست داشتید خورشت بیشتر معطر باشد کمی هم زعفران در این مرحله به آن اضافه کنید. حالا باید بگذارید تا خورش جا بیافتد.

خورشت-هویج---جا-افتاده-و-آماده

خورشت-هویج—جا-افتاده-و-آماده

وقتی خوراک آبش را کشید و به اصطلاح خوب جا افتاد، برای نوش جان کردن آماده است. این خورش، در کنار پلوی دمی و سالاد شیرازی یکی از خوراک های دلخواه من است.

خورشت هویج نوش جان

خورشت هویج نوش جان

 

این خورش با تزئینات و حوصله ی بیشتر ، برای مهمانی ها هم بسیار خوب و مناسب است که در آینده آن را هم آموزش خواهم داد. امیدوارم باب طبع تان باشد، نوش جان!

3.3/5 - (9 امتیاز)