9 خاصیت روغن لیمو و اکالیپتوس برای بدن

اسانس لیمو و اکالیپتوس از صمغ معطر گیاهان آن استخراج می شود. این روغن دارای مزایای بیشماری برای حفظ سلامتی از جمله توانایی تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از عفونت های تنفسی، کاهش دهنده درد، مبارزه با التهاب و بهبود...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
9خواص روغن لیمو و اکالیپتوس برای بدن

اسانس لیمو و اکالیپتوس از صمغ معطر گیاهان آن استخراج می شود. این روغن دارای مزایای بیشماری برای حفظ سلامتی از جمله توانایی تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از عفونت های تنفسی، کاهش دهنده درد، مبارزه با التهاب و بهبود سلامت دستگاه گوارش است. روغن اکالیپتوس بدلیل آنتی اکسیدانهای فراوان، مواد مغذی و سایر ترکیبات شیمیایی دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است. در مطلب امروز قصد داریم شما را با فواید این عصاره بیشتر آشنا کنیم در ادامه همراه ما باشید.

1.حشرات را دفع می کند

اسانس اکالیپتوس حاوی ماده ای به نام سیترونلال (ترکیب شیمیایی) است که به طور طبیعی تا هشت ساعت بعد از مصرف حشرات را از بین می برد. این روغن را می توان به عنوان جایگزینی امن و طبیعی برای انواع حشره کش های تجاری خطرناک و سمی استفاده کرد.

چشم متشکل از سلول های رنگ دانه ای است که وظیفه ی رنگبندی چشم را برعهده دارد،نام این سلول ها ملانین میباشد...

سابلیمینال تغییر رنگ چشم » حقیقت پنهان

2.بهبود روند تنفس با روغن اکالیپتوس

مواد تشکیل دهنده موجود در روغن لیمو اکالیپتوس به طور طبیعی سیستم تنفسی را تقویت می کند. استنشاق یا پخش شدن این روغن می تواند باعث تسکین هر گونه تحریک دستگاه های تنفسی گردد، همچنین تراکم احتقان سینوسی را کاهش و از سرفه کردن جلوگیری میکند.

بهبود تنفس با روغن اکالیپتوس

بهبود تنفس با روغن اکالیپتوس

3.گردش خون را تسریع می کند

لیموئن و سیترونلال موجود در روغن لیمو و اکالیپتوس توانایی تحریک سوخت و ساز و گردش خون را دارد. این ترکیبات عملکرد بدن را سرعت می بخشد، خون و اکسیژن بیشتری را برای سلول ها فراهم می کند،‌ که در نهایت به طور طبیعی منجر به افزایش انرژی در بدن می شود.

گردش خون را تسریع می کند

گردش خون را تسریع می کند

4.روغن اکالیپتوس و کاهش التهاب

روغن لیمو واکالیپتوس می تواند دردهای ناشی از اختلالات مفصلی، درد عضلات و سایر تمرینات کششی را کاهش دهد. می توانید از این روغن به صورت موضعی بر روی مناطق آسیب دیده و جهت تسکین سریع درد استفاده کنید. این روغن به طور معمول برای از بین بردن درد و التهاب همراه با ورم مفاصل و استخوان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن اکالیپتوس وکاهش التهاب

روغن اکالیپتوس وکاهش التهاب

5.تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از خواص روغن لیمو و اکالیپتوس تقویت سیستم ایمنی بدن است. این روغن دارای خواص ضد قارچی، آنتی اکسیدانی و ضدعفونی کنندگی است که به طور طبیعی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. می توانید این روغن را بر روی شکافها، زخم ها و خراشیدگی ها قرار دهید تا از عفونت جلوگیری کرده و آنها را بهبود ببخشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

6.درد را کاهش می دهد

این روغن شگفت انگیز دارای آنتی اکسیدانها و سایر ترکیبات شفادهنده ای است که به طور طبیعی باعث کاهش درد می شود. می توانید این روغن را بصورت موضعی برای کاهش دردهای ناشی از سردرد، اختلالات مزمن و حاد در ماهیچه ها استفاده کنید تا کمی درد خود را کاهش دهید.

درد را کاهش می دهد

درد را کاهش می دهد

7.جلوگیری و التیام نیش حشرات

روغن لیمو و اکالیپتوس توانایی دفع حشرات و همچنین بهبود محل نیش حشرات را دارد. برای نیش حشرات از جمله پشه ها، حشرات نیش دار در حال پرواز و مگس های گزنده از این روغن به صورت موضعی بر روی مناطق آسیب دیده استفاده کنید تا مقداری درد را تسکین و التهاب را کاهش دهید.

جلوگیری و التیام نیش حشرات

جلوگیری و التیام نیش حشرات

8.بهبود هضم با کمک روغن لیمو و اکالیپتوس

خواص ضد التهاب موجود در این روغن برای تسکین مشکلات گوارشی از جمله معده موثر است. استنشاق این روغن می تواند به سوء هاضمه، یبوست، اسهال، تهوع، التهاب، شکم درد و هضم ضعیف کمک کند.

بهبود هضم با کمک روغن لیمو و اکالیپتوس

بهبود هضم با کمک روغن لیمو و اکالیپتوس

9.به عنوان رفع کننده بوی بد عمل می کند

روغن اکالپتوس می تواند به از بین بردن بوی بد در خانه کمک کند، سلامت تنفسی را بهبود ببخشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. اگر چشمانتان حساس است، این اسانس را با احتیاط در خانه پخش کنید تا مانع از تحریک چشم ها شود.

عوارض احتمالی روغن اکالیپتوس

  • واکنش های پوستی: روغن اکالیپتوس می تواند باعث التهاب پوست شود. قبل از اعمال روغن بر روی یک ناحیه بزرگ پوست خود آن را تست کنید.
  • سوزش چشم: اگر چشم های حساس دارید، انتشار اسانس در داخل خانه ممکن است باعث قرمز و یا خارش چشم هایتان شود.
  • بارداری: زنان باردار و کودکان نباید از روغنهای لیمو و اکالیپتوس به دلیل قدرت آن استفاده کنند.
  • مصرف داخلی: روغن لیمو و اکالیپتوس هرگز نباید به عنوان خوراکی استفاده شود. مصرف خوراکی روغن ممکن است منجر به علائم جدی در معده مانند: حالت تهوع، استفراغ و دل درد های دردناک شود.
عوارض احتمالی روغن اکالیپتوس

عوارض احتمالی روغن اکالیپتوس