7 گام برای بهبود انضباط شخصی

آیا شما در طول زندگی برای انجام هر کاری زمانبندی مناسبی را در نظر می گیرید و یا تمام تلاشتان را انجام می دهید؟ آیا آنها را بر طبق اولویت طبقه بندی و رسیدگی می کنید؟ اگر این کارها را...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
نظم

آیا شما در طول زندگی برای انجام هر کاری زمانبندی مناسبی را در نظر می گیرید و یا تمام تلاشتان را انجام می دهید؟ آیا آنها را بر طبق اولویت طبقه بندی و رسیدگی می کنید؟ اگر این کارها را انجام می دهید، پس شخصی هستید که در زندگی خود دارای انضباط شخصی است. انضباط شخصی مساله بسیار مهمی محسوب می شود، زیرا به همه ی افراد کمک می کند تا رشد کنند و چیزهای جدیدی یاد بگیرند. اما اگر فردی در زندگی خود نظم حکم فرما نباشد در نهایت منجر به عواقب و رفتارهای منفی می شود. در مطلب زیر برخی از راههای توسعه انضباط شخصی ذکر شده است.

انضباط شخصی

انضباط شخصی

1.عذر و بهانه نیاورید

اگر هنگامی که قصد انجام هر کاری را دارید شروع به بهانه تراشی کنید، در آن صورت بسیاری از موضوعات را از دست خواهید داد. برای اینکه انضباط شخصی خود را توسعه دهید، بسیار مهم  است به این نکته توجه کنید که همه ی کارها را در زمان و مکان مناسب انجام دهید. اینکه بخواهید بدون هیچ دلیل مشخصی بهانه جویی کنید، هرگز نخواهید توانست گامهای مثبتی را به سمت هدفتان بردارید. این مساله را به ذهن خود بسپارید تا بهانه ای برای انجام کارهای بعدی نداشته باشید.

2.کارها را به پایان برسانید

آیا شما کارهای مربوط به خود را به موقع شروع و سر وقت به پایان می رسانید؟ اگر شما فردی هستید که بعد از گذشت مدتی از شروع یک کار مشخص سست می شوید و نمی توانید به خودتان ثابت کنید که از عهده ی آن بر می آیید، برای بالا بردن انضباط فردی خود عملی را مد نظر قرار داده و  آن را هر چه بهتر به پایان برسانید، این روش به شما در مدتی که مشغول انجام هر فعالیتی هستید کمک فراوانی خواهد کرد.

3.از منفی بافی جلوگیری کنید

انضباط شخصی یک رویکرد مثبت در زندگی است. بنابراین اجازه ندهید که افراد یا موضوعات منفی بر روی شما تاثیر بگذارند. اجازه دهید اطرافیانتان هر آنچه دوست دارند بگویند. سعی کنید پیرامون موضوعات و اتفاقاتی که اطرافتان در حال رخ دادن است رویکردی صبورانه داشته باشید. تحت هر شرایطی مثبت نگری را از یاد نبرید و در این مسیر حرکت نمایید. برای داشتن انضباط فردی قدرتمند، رعایت مواردی که گفته شد بی تاثیر نیست.

4.اهداف زندگیتان را تعیین کنید

برنامه ریزی و الویت بندی کارها دو عنصر بسیار مهم برای دستیابی به اهداف است. هدفهایی که برای خود در زندگی دارید را تشریح کرده و یک برنامه دقیق برای رسیدن به آنها ایجاد کنید. هر کاری که امروز توانایی انجام آن را دارید نادیده نگیرید. داشتن یک برنامه ریزی مناسب و دقیق در زندگی چیزی جز نظم و انضباط را به همراه نخواهد داشت.

برنامه ریزی

برنامه ریزی

5.بر روی زندگی خود تمرکز کنید

اگر فردی هستید که با هر اتفاق در اطرافتان دچار وسوسه می شوید، کار سختی برای حفظ تمرکز خود در موقعیت های مختلف در پیش دارید. مطمئنا موارد بسیار زیادی وجود دارند که می توانند شما را وسوسه کند، اما اگر بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید هیچ چیز بر روی شما تاثیر نخواهد گذاشت. همه این موارد به ذهن شما بر می گردد. با رشد انضباط شخصی در زندگی، انجام همه ی کارها ساده تر خواهد شد.

6.به خودتان ایمان داشته باشید

شما به هیچ وجه نمی توانید به انضباط شخصی دست پیدا کرده و آن را در خود گسترش دهید، مگر اینکه به خودتان ایمان داشته باشید. خود باوری یک مساله بسیار مهم برای رسیدن به اهدافی است که در زندگی دارید. اگر ایمان دارید که می توانید هر کاری را به درستی انجام دهید، بنابراین هیچ چیز شما را متوقف نخواهد کرد.

7.عادات و سبک زندگی خود را تغییر دهید

اگر قصد بهبود بخشیدن نظم در زندگی تان را دارید، باید عادت ها و سبک زندگی خود را تغییر دهید. برای هر کار و پروژه ای یک بازه ی زمانی مشخص تعریف نمایید. از هر آنچه که باعث انحراف ذهن شما می شود دوری کنید. سبک و شیوه ی زندگی خود را تغییر دهید و سعی کنید با در پیش گرفتن روندی منظم آرزو های خود را دنبال نمایید. عزم و اراده ی قدرتمند در کنار داشتن تمرکز بالا باعث هدایت و حرکت در مسیر بهبود انضباط شخصی در زندگی خواهد شد.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *