عفونت قارچ ناخن در زمینه پزشکی به نام “اونیکومیکوز” شناخته شده است و باعث تغییر رنگ، پوسته شدن و ضعیف شدن ناخن می شود. با توجه به اینکه عفونت قارچی به راحتی گشترش می یابد، معضلی است که در سراسر جهان شایع است به طوری که بین 3 تا 4 درصد جمعیت دنیا که معمولا مردها هستند را درگیر می کند. پوشیدن کفش و جوراب و زندگی در مکان های گرم موجب رشد قارچ می شود. فرقی نمیکند که ناخن دست یا ناخن های پا به این عارضه دچار شده باشد، در کل یک مشکل آزار دهنده و ناخوشایند است که تمامی ناخن ها را ضعیف می کند. درمان قارچ ناخن خسته کنندست و نیاز به زمان زیادی برای بهبود یافتن دارد. اگر از عفونت قارچی رنج میبرید مطلب امروز را مرور کنید تا به کمک برخی از درمان های خانگی از شر آن خلاص شوید.

1.سرکه سیب

اسید موجود در سرکه سیب کمک می کند تا قارچ ناخن بر روی انگشتان دست و پایتان از بین برود. این ماده به تنظیم PH پوست و تغییر شرایط قارچی که در حال گسترش است کمک می کند.

سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و آن را بر روی انگشتان دست یا پای خود بمالید و به مدت 15 الی 20 دقیقه منتظر بمانید. بعد از اینکه مطمئن شدید که به خوبی جذب و خشک شد، آن محل را مرطوب کنید.

2.درمان قارچ ناخن با سیر

سیر در بسیاری از درمان های خانگی و همچنین درمان خانگی قارچ ناخن مناسب است، زیرا دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد میکروبیست که میکروب ها را حذف کرده و قارچ هایی که موجب عفونت می گردند را از بین میبرد.

10 حبه سیر را خوب له کرده و به شکل خمیری در بیاورید، آنگاه آن را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و بعد از چند دقیقه که کاملا خیس خورد روی قسمت آسیب دیده به مدت 15 دقیقه قرار دهید. یکی دیگر از گزینه های خوب این است که سیر را با روغن زیتون مخلوط کرده و به ناخنها بمالید و به مدت 30 دقیقه بگذارید بماند.

درمان قارچ ناخن با سیر

درمان قارچ ناخن با سیر

3.ماست ساده برای درمان عفونت قارچی ناخن ها

باکتری های فعال موجود در ماست به نام پروبیوتیک شناخته شده است که به درمان عفونت قارچی کمک می کند.

مقداری ماست ساده و بدون چربی را بر روی ناخن آسیب دیده قرار دهید و منتظر بمانید تا خشک شود. سپس با آب گرم آن را بشویید. علاوه بر این در وعده های روزانه ماست را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ماست ساده

ماست ساده

4.روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی کنندگیست که میتواند با از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها سلامت دست و پاها را تضمین کند. استفاده از 10٪ روغن چای به صورت موضعی یکی از داروهای خانگی موثر در نابودی قارچ ناخن محسوب می شود که میتواند به اندازه کرم هایی که ورزشکاران برای پاهای خود استفاده می کنند تاثیر گذار باشد. غلظت بیشتر از 25٪ تا 50٪ نیز ممکن است به درمان عفونت کمک کند. اگر روغن درخت چای را دو بار در روز به ناخن ها بزنید بعد از سه ماه استفاده منظم 56٪ ظاهر آن بهبود می یابد و تا پایان شش ماه 60٪ آن بهبود خواهد یافت.

  • حداکثر دو یا سه مرتبه روزانه روغن درخت چای را بر روی ناخن آسیب دیده اعمال کنید.
  • روغن درخت چای هرگز به صورت خوراکی مصرف نشود، زیرا ممکن است که عوارض جانبی مانند گیجی، بثورات، عدم تعادل، ناتوانی در راه رفتن و حتی کما داشته باشد.
روغن درخت چای

روغن درخت چای

5.استفاده از پماد های ضد قارچ مانند ” Vicas VapoRub “

این پماد محبوب برای کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند به درمان قارچ ناخن نیز کمک می کند. منطقه آسیب دیده را بشویید و خشک کنید و مقدار کمی از پماد را برای اطمینان از نفوذ کامل بر روی پوست زده و کاملا ماساژ دهید تا جذب شود. دو مرتبه در روز ترجیحا قبل از خواب این کار را تکرار کنید.

6.جوش شیرین داروی موثر بر قارچ ناخن

جوش شیرین یک ماده اسیدیست که با قارچ ها و سایر میکروارگانیسم هایی که بر سلامت ناخن تاثیر میگذارند مبارزه میکند.

خمیری از جوش شیرین و آب لیمو تهیه کنید و آن را به طور مستقیم بر روی مناطق آسیب دیده اعمال نمایید. همچنین میتوانید مقداری از این پودر سفید را درون کفش هایتان بریزید تا با هر گونه باکتری مبارزه کند.

جوش شیرین داروی موثر بر قارچ ناخن

جوش شیرین داروی موثر بر قارچ ناخن

7.آب لیمو

لیمو دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد قارچ است که یک راه عالی برای از بین بردن قارچ های ناخن به شمار می آید.

لیمو را کمی فشار داده و آب آن را بر روی مناطق آسیب دیده بریزید. همچنین می توانید یک تکه لیمو را به طور مستقیم بر روی ناخن های خود قرار داده و بمالید تا کاملا ناخن به محتویات آن آغشته گردد.

آب لیمو

آب لیمو