5 راه ساده برای غلبه بر خجالت

مدیر یا کارفرمایتان از شما می خواهد یک پروژه ای را انجام داده و روز بعد آن را ارائه دهید، اما شما احساس خجالت می کنید و نمی توانید این کار را انجام دهید. ممکن است که قبلا با این...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
روشهای ساده برای غلبه بر احساس خجالت

مدیر یا کارفرمایتان از شما می خواهد یک پروژه ای را انجام داده و روز بعد آن را ارائه دهید، اما شما احساس خجالت می کنید و نمی توانید این کار را انجام دهید. ممکن است که قبلا با این موقعیت مواجه شده باشید. احساس خجالت درون همه به طور طبیعی وجود دارد و همیشه برقراری ارتباط با اطرافیان بخصوص هنگامی که در یک جمع باشید کاری بسیار سخت به نظر می رسد. این موضوع مختص شما نیست، شاید میلیونها نفر در این موقعیت قرار گرفته باشند. در این مقاله سعی کردیم 5 راهکار جهت غلبه بر احساس خجالت را بیان کنیم با ما همراه باشید.

1.خودتان را همانطور که هستید بپذیرید

گام نخست جهت غلبه بر احساس خجالت این است که باید شخصیت خود را بپذیرید و خودتان را با هیچ کس مقایسه نکنید. سپس روی شخصیت و نقاط ضعف خود کار کنید. دوست خود را ببینید، هیچ فردی در دنیا کامل نیست و  هرکسی دارای نواقصی است، همه ی مشکلات با تمرین و فعالیت های خاص حل می شود. بنابراین مهم نیست که چه شخصی هستید و چه نواقصی دارید، فقط باید خودتان را بپذیرید و اعتماد به نفس داشته باشید تا بتوانید بر احساس خجالت خود غلبه کنید.

خودتان را همانطور که هستید بپذیرید

خودتان را همانطور که هستید بپذیرید

2.ارتباط با مخاطب را تقویت کنید

تصور کنید که بر روی یک سن ایستاده اید و قصد دارید آواز بخوانید و یا یک پروژه ای را ارائه دهید. شما باید بر روی این موضوع که چطور باید افراد را علاقمند به شنیدن صحبتها و اجرای خود نمایید تمرکز کنید. این افراد را در بین مخاطبان انتخاب کنید، بر روی آنها تمرکز کنید و در ابتدا خجالت خود را هنگام ارتباط با آنها کنار بگذارید. در این صورت شما با مخاطبانتان احساس راحتی می کنید و با افرادی که به طور کامل شما را درک می کنند صحبت می کنید، و در نهایت می توانید به آرامی با سایر افراد هم ارتباط برقرار کنید.

مخاطبان خود را پیدا کنید

مخاطبان خود را پیدا کنید

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

آب پرتقال و آب سیب شبیه هم نیستند، هر کدام از آنها دارای رنگ، طعم و شیرینی منحصر به فردی است، شما نمی توانید انتظار یک نوع ویژگی و خاصیت را از آن دو داشته باشید. بنابراین سومین نکته برای غلبه بر احساس خجالت این است که مقایسه خود را با سایر افراد موفق اطرافتان را متوقف نمایید. سعی کنید یاد بگیرید که همه افراد در جهان منحصر به فرد هستند. شما نمی توانید توانایی ها و مهارتهای خود را با دیگران مقایسه کنید. هنگامی که یک نقص کوچکی را در خود دیدید، خودتان را سرزنش و کوچک نشمارید و به هیچ وجه خود را مقایسه نکنید. کنترل و غلبه بر حس خجالت تنها در صورتی میسر می شود که خود را دوست داشته باشید، به خود احترام بگذارید و به این درک برسید که فردی منحصر به فرد هستید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

مانع بر سر راه خود را بردارید

افرادی که خجالتی اند زمانی که در لاک خود هستند احساس راحتی و ایمنی می کنند، اما اگر قصد دارید که بر احساس خجالت غلبه کنید باید از این حالت خارج شوند. به عنوان مثال، یک فرد خجالتی معمولا در جمع هایی که افراد زیادی حضور دارند شرکت نمی کنند. با این حال شما نیاز دارید که به آرامی از لاک خود بیرون بیایید و در تمام جوامع شرکت کنید. اگر قصد دارید که عادت برقراری ارتباط با دیگران را در خود ایجاد نمایید، خواهید دید که به آرامی این موضوع با روحیه ی شما سازگار خواهد شد، فقط باید قبل از هر چیز از لاک خود بیرون بیایید و ترس را کنار بگذارید.

مانع بر سر راه خود را بردارید

مانع بر سر راه خود را بردارید

بر روی وضعیت فعلیتان تمرکز کنید

هیچ کس علاقه ای به گوش دادن به صحبتهای فردی که عصبی، بی قرار، ترسو و نگران است ندارد. اگر واقعا قصد دارید که بر احساس خجالت خود غلبه کنید، مطمئن شوید که تمام توجهتان بر روی وضعیتی است که در آن هستید. اگر شانه هایتان را خم کرده و دولا دولا راه می روید، اگر ظاهر ترسو و خجالتی دارید، با این وجود به طور طبیعی افراد احساس می کنند که شما اعتماد به نفس پایینی دارید. اطرافیانتان فکر می کنند که شما فردی خجالتی هستید و علاقه ای به آنها نداشته و تمایل ندارید که نزدیکشان شوید. بنابراین هر زمانی که در یک جمع عمومی حضور پیدا کردید، ستون فقرات خود را راست کنید، شانه های خود را خمیده نکنید، محکم و صاف بایستید و اعتماد به نفس داشته باشید. هنگامی که به این شکل در نظر دیگران ظاهر شوید، اطرافیانتان شما را جدی میگیرند و با اعتماد به نفس بیشتری به برقراری ارتباط با سایرین می پردازید. با این کار علاوه بر اعتماد به نفسی که نصیبتان می شود از شرایطی که دارید لذت خواهید برد.

بر روی وضعیت فعلیتان تمرکز کنید

بر روی وضعیت فعلیتان تمرکز کنید

تسلیم نشوید

هنگامی که فعالیتی را شروع می کنید، در ابتدا ممکن است احساس کنید که مهارتی در انجام آن ندارید و احساس ناراحت کننده ای به سراغتان بیاید. به خاطر داشته باشید زمانی که ما یک کودک بودیم همه چیز را به صورت اشتباه یادگرفته و انجام میدادیم، پس از مدتی به کمک والدین و اطرافیان روش درست آنها را آموختیم. این موضوع دقیقا مانند تمام مسائل جدیدی است که قصد دارید در زندگی بیاموزید. بنابراین در مقابل هر گونه اشتباه، ناشی گری و عدم پذیرش از سوی دیگران یا نارحتی آنها تسلیم نشوید.

خواهید دید اگر تمام مراحل ذکر شده را به آرامی و پیوسته و با تمرین و تکرار دنبال کنید می توانید بر حس خجالت خود غلبه کنید.