ارتباط برقرار کردن یکی از مهم ترین مهارت هاییست که آدم میتونه توی زندگیش یاد بگیره. در واقع همین مهارتهای ارتباطی است که ما رو توی زندگی پیش میبره. چه در کار کردن و پروژه های بزرگ و یا در روابط دوستانه، ارتباط برقرار کردن باعث میشه روابطمون قوی تر بشه. خیلی از مشکلات از ارتباطات ضعیف نشات می گیرن و واقعا جای تعجب نیست. توی مدرسه به ما چیزی درباره مهارت های ارتباطی یاد نمیدن و به همین خاطر مجبوریم از آدمهایی که توی زندگیمون می بینیم این چیزهارو یاد بگیریم. حالا هم دیر نیست، هر وقت مهارت های ارتباطی خودتون رو درست کنید، به نفعتونه، مطمئن باشید. در ادامه میخوام چند تا نکته مهم رو براتون شرح بدم.

شنونده خوبی باشید

اکثر آدمها نمی دونن که گوش دادن یکی از بخش های ضروری ارتباط برقرار کردن با آدمهای دیگست. گوش دادن نه تنها شما رو به آدمها نزدیک میکنه، بلکه نشان دهنده احترام شما برای اون شخصه. وقتی آدمها حس کنن که شما بهشون احترام میذارید، روابط قوی تر، مثبت تر و طولانی تری باهاتون میسازن. به وقتهایی فکر کنید که یک نفر با همه توجه اش به حرفتون گوش میده و این چقدر به شما حس خوبی میده؟ آدمها دوست دارن شنیده بشن و بنابراین وقتی عمدا به حرفشون گوش بدین، بهشون حس اعتماد و نزدیکی القا می کنید. میتونید به برعکسش هم فکر کنید، همه ما آدمهایی میشناسیم که شنونده های افتضاحی هستند. اینجور آدمها انقدر عاشق صدای خودشونن که مهلتی برای حرف زدن به شما نمیدن و وقتی هم که نهایتا نوبت به شما میرسه، اصلا به حرفتون گوش نمیدن. چنین اتفاقی چقدر احساس بی ارزشی بهتون میده؟ با گوش ندادن به شما، طرف مقابل داره بهتون میگه حرفی که شما می زنید ارزش گوش دادن نداره.

چیزی که میخوام اینجا بهتون بگم اینه که شنونده بودن با خجالتی بودن فرق میکنه. مردم معمولا فکر می کنن کسی که زیاد حرف نمیزنه و بیشتر گوش میده آدم خجالتی ایه. چیزی که مهمه اینه که شنونده فعالی باشید، یعنی اینکه توجه کنید و درک خودتون رو نسبت به مکالمه با اشاره به نکات کلیدی بحث در پاسخ های خودتون نشون بدین. و در نهایت فراموش نکنید که آدمها فقط میخوان که حرفشون درک شده باشه.

در نهایت آدمها میخوان حرفشون درک شده باشه

در نهایت آدمها میخوان حرفشون درک شده باشه

چرا بعضی ها شنونده های خوبی نیستن؟

یکی از دلایل این موضوع اینه که فکر کردن ما خیلی سریع تر از حرف زدنمونه و این یعنی وقتی داریم به حرف یه نفر گوش میدیم، فکرهایی که توی ذهنمون هستن حواسمون رو زودتر پرت می کنن، چون ذهن سریعتر از دهان میتونه حرف بزنه. مثلا ممکنه موقع شنیدن یک صحبت، حواس آدم بره به سمت اینکه چی برای شام درست کنه یا از چه مسیری برگرده خونه… ما باید از اینجور اتفاقات آگاهی داشته باشیم و سعی کنیم دوباره تمرکزمون رو به مکالمه ای که در جریانه برگردونیم. یه چیزی رو یادتون نره، آدم هیچوقت توی شنیدن نمیتونه افراطی عمل کنه، تا حالا کسیو دیدین که از زیادی شنونده بودن یه نفر شاکی باشه؟

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی

هیچوقت وسط حرف دیگران نپرید

این کار یکی از شاخص های بزرگیست که بی احترامی شما رو نشون میده. وقتی توی حرف یه نفر دیگه می پرید، انگار دارید میگید “برای من مهم نیست چی میگی، حرفی که من میزنم مهم تره!”

جمله های دیگران رو تموم نکنید

منم قبلا این عادت رو داشتم و فکر می کردم با این کار به آدمها کمک می کنم حرفشون رو راحت تر بزنن. اما این یه تصور اشتباهه. تحقیقات نشون داده که شما با این کار به طرف مقابل حس بی قدرتی میدین، چون به نظر میرسه میخواید مکالمه در کنترل شما باشه. پس یه کم جلوی زبونتون رو بگیرید.

ارتباط چشمی در حین مکالمه

ارتباط چشمی در حین مکالمه

دوباره جمله بندی کنید

اگه میخواید به یه نفر نشون بدین که حرفشون رو درک کردین، میتونید قبل از اینکه نظر خودتون رو اعلام کنید، حرفی که طرفتون زده رو با جمله بندی متفاوت بهش بگید. به عنوان مثال: “پس اینطور که میگی رسیدن به نتیجه الان مهم ترین اولیتته و باید یه راه حل سریع برات پیدا کنیم؟”

فعالانه گوش کنید

به جای گوش دادن منفعلانه، روی فعالانه گوش دادن تمرکز کنید. تفاوتش اینجاست که فعالانه گوش دادن یعنی شما هم در مکالمه شرکت می کنید، و بر اساس حرفی که از طرف مقابلتون می شنوید ازش سوال می پرسید یا نظر میدین. اما منفعلانه گوش کردن یعنی صرفا گوش میدین و هیچ پاسخی نمیدین.

شنونده ی خوبی برای دوستانتان باشید

شنونده ی خوبی برای دوستانتان باشید

تماس چشمی برقرار کنید

با نگاه کردن به چشم های طرف مقابل، بهش ثابت می کنید که علاقمند به شنیدن حرفش هستید. این کار همچنین تمرکزتون رو حفظ می کنه و جلوی حواس پرتی رو می گیره.