3 قانون مهم در مدیریت زمان که باید بدانید

مطمئنا شما هم در تکاپوی این هستید که مدیریت زمان صحیحی داشته باشین تا بتونید برای زمانتون بهتر برنامه ریزی کرده و هم راحت تر به کارهاتون برسید و هم از استرس و اضطراب زندگیتون کم کنید. خیلی از ماها...

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
مدیریت زمان

مطمئنا شما هم در تکاپوی این هستید که مدیریت زمان صحیحی داشته باشین تا بتونید برای زمانتون بهتر برنامه ریزی کرده و هم راحت تر به کارهاتون برسید و هم از استرس و اضطراب زندگیتون کم کنید. خیلی از ماها دوست داریم کارهامون رو به تعویق بندازیم و تا به خودمون میایم میبینیم که وقت کمه! اینجاست که فکر کارهای عقب افتاده به آدم استرس میده. اگه میبینید آدم لحظه ی آخری هستید و همیشه کارهاتون رو دیرتر از اون زمانی که باید انجام میدین، پس مدیریت زمانتون ضعف داره.

در مدیریت زمان کیفیت انجام کارها مهمتر از کمیت آنهاست

قبل از اینکه بهتون بگم چطوری میتونید زمانتون رو بهتر مدیریت کنید، باید تصوری از مدیریت زمان داشته باشید. مدیریت زمان صرفا روی کمیت تمرکز نمی کنه. برای اکثر آدمها، مدیریت زمان به معنی انجام دادن کار بیشتر در زمان کمتره. مثلا اگه باید 20 تا کار رو در 10 ساعت انجام بدین و موفق بشید، انگار مدیریت زمان خوبی داشتید. شکی نیست که کارهاتون انجام شده، اما آیا روش بهتری وجود نداره؟

بهتره روی کیفیت کار تمرکز کنید

بهتره روی کیفیت کار تمرکز کنید

مدیریت زمان یعنی برنامه ریزی و منظم کردن اینکه برای انجام هر کاری چقدر زمان صرف می کنید. حالا توی این برنامه بهتره روی انجام کارهایی تمرکز کنید که اهمیت بیشتری دارن، و این به معنای ارجحیت دادن کیفیت کارها نسبت به کمیت اونهاست. به جای اینکه روی فعالیت تمرکز کنید، به فکر نتیجه ی کار باشید. اینکه آمار کارهایی که انجام دادین دستتون باشه خیلی خوبه، اما مهم تر اینه که ببینید بهتره چه کاری رو دنبال کنید تا بیشترین ارزشی که مد نظرتون هست رو به دست بیارین.

سه مهارت برای مدیریت زمان بهتر

سه مهارت برای مدیریت زمان بهتر

1. کارهاتون رو بر اساس اهمیت و ضرورت اولویت بندی کنید

قبل از اینکه روی کارهایی که توی لیستتون نوشتید کار کنید، باید ببینید کدومشون از همه مهم تر و ضروری تره. یه اصلی وجود داره که میگه: کارهای مهم شما رو برای رسیدن به اهداف شخصی تون هدایت می کنند و کارهای ضروری که فوری هستند و سریع نتیجه میدن معمولا کارهایی هستن که مرتبط با رسیدن یک شخصی دیگر به اهداف خودش هستند. فراموش نکنید که کلید اصلی برای اولویت بندی بهتر کارها اینه که بازه های زمانی اضافی در نظر بگیرید تا در صورت اتفاقات غیره منتظره، شرایط رو تحت کنترل خودتون داشته باشید.

بر اساس این اصل شما باید کارهاتون رو در چهار سطح اولویت بندی کنید:

  1. مهم و ضروری: این کارها رو باید اول از همه انجام بدین. این کارها یا اتفاقات غیرمنتظره هستند، یا کارهایی که انقدر عقب انداختین که دیگه راهی برای فرار ازشون نیست. هر چند میتونید جلوی بروز اینجور اتفاقات رو از قبل بگیرید، ولی همیشه یه مقدار زمان خالی توی برنامه تون برای اینجور کارها باقی بذارین.
  2. مهم اما غیرضروری: اینها فعالیت هایی هستن که برای رسیدن به اهدافتون اهمیت خیلی زیادی دارن، پس حتما وقت خیلی زیادی برای این بخش کنار بذارین و روی اونها تمرکز کنید.
  3. غیرمهم اما ضروری: این کارها همون موانعی هستن که جلوی رسیدن شما به انجام کارهاتون رو می گیرن، و معمولا از دیگران نشات می گیرند. از “نه” گفتن نترسید و گاهی وقتها میتونید کار رو به یه نفر دیگه واگذار کنید. اما بهتره یه مقدار زمان برای اون کار داشته باشید، تا در صورتی که آدمها واقعا به کمکتون احتیاج داشتن بتونید دستشون رو بگیرید.
  4. غیرمهم و غیرضروری: همیشه از این کارها دوری کنید. اینها فقط حواس پرتی هستند.
کارهای مهم رو از کارهای ضروری جدا کنید

کارهای مهم رو از کارهای ضروری جدا کنید

2. یک برنامه ریزی درست برای انجام کارها داشته باشید

رویکردهای زیادی نسبت به یک کار میتونه وجود داشته باشه. برای اینکه بهترین تاثیر رو از کارهاتون دریافت کنید، بهتره کارهایی رو پشت سر هم بذارید که روندتون رو نرم تر کنه و باعث هدر رفتن بیش از حد وقتتون نشه. مثلا اگه قراره 3 تا مقاله طی 10 ساعت بنویسید، میتونید بخش های مختلف این پروسه رو از هم جدا کنید، مثلا تحقیق کردن، نوشتن و ویرایش رو جدا کنید و با پریدن از یک کار به کار دیگه جلوی روند کارهاتون رو نگیرید.

3. برای خودتون زنگ تفریح های کوتاه تعیین کنید.

گاهی اوقات وقت زیاد گذاشتن پای یک کار میتونه تاثیرات منفی ایجاد کنه. برای اینکه مدیریت زمان بهتری داشته باشید، بهتره یادتون باشه زمانتون رو بیش از حد پای یک سری کارها سرمایه گذاری نکنید. قانون پومودورو که یک تکنیک معروف مدیریت زمانی هست میگه به ازای هر 25 دقیقه کار، 5 دقیقه استراحت کنید.

زنگ تفریح های کوتاه داشته باشید

زنگ تفریح های کوتاه داشته باشید

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • باقرمیرزاباقی باقرمیرزاباقی

    بنده ۳۳سال تجربه طب گیاهی وسنتی مفیددارم داروها ونسخه های علمی را بصورت عملی تجویزنموده ام باتضمین ۹۹درصدی وارائه ادویه جات پرورده خالص وارگانیک کاملابینظیر.......آماده همکاری هستم.