12درمان خانگی برای از بین بردن سوء هاضمه

تقریبا هر کسی ممکنه در بعضی از مواقع دچار سوءهاضمه بشه، این مشکل میتونه احساس ناراحتی زیادی برای شما داشته باشه. سوءهاضمه به احساس ناراحتی ناشناخته در ناحیه شکم یا قفسه سینه گفته میشه که در طی اون معده، مری...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:

تقریبا هر کسی ممکنه در بعضی از مواقع دچار سوءهاضمه بشه، این مشکل میتونه احساس ناراحتی زیادی برای شما داشته باشه. سوءهاضمه به احساس ناراحتی ناشناخته در ناحیه شکم یا قفسه سینه گفته میشه که در طی اون معده، مری و روده کوچک درگیر میشه. سوء هاضمه شدید می تونه اسید معده رو به دهان منتقل کنه، بنابراین طعم تلخ و اسیدی رو در دهانتون حس میکنین. سوءهاضمه نشونه ای از یه مشکل اساسی در سلامته مثل زخم معده، بیماری ریفلاکس گوارشی، مشکلات کیسه صفرا و… . سوء هاضمه میتونه به دلایل دیگری مثل استرس زیاد، عادات غذایی نامنظم و عادات بد خواب و یک سبک زندگی نامناسب و عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها باشه. موارد زیر درمان های خانگی ساده و سریع برای سوءهاضمه هستن که میتونن برای کاهش و درمان سوء هاضمه استفاده بشن.

1.لیمو و زنجبیل

این ترکیب یکی از ساده ترین درمان ها و یکی از خوشمزه ترین اونها در این لیسته. ۲ قاشق آب لیمو و آب زنجبیل رو در ۱ لیوان آب گرم مخلوط کنین. آب زنجبیل با ریز رنده کردن زنجبیل و فشرده کردن اون به دست میاد. میتونین یک قاشق کوچک عسل رو به این مخلوط اضافه کنین و قبل یا بعد از یک وعده غذایی سنگین اون رو مصرف کنین.

2.رازیانه برای کاهش نفخ

این یکی از بهترین داروها برای درمان سوءهاضمه هست و مخصوصا موقعی که سوءهاضمه ناشی از مصرف غذای ادویه دار باشه. رازیانه ترکیباتی داره که نه تنها باعث کاهش حالت تهوع میشه، بلکه کمک میکنه نفخ شکم هم کم بشه. دانه های رازیانه رو میتونین به صورت خام بجویین و یا دانه ها رو به صورت خشک سرخ کنین و اونها رو آسیاب کنین تا پودر بشن و این پودر رو با یک لیوان آب روزانه دو بار مصرف کنین. برای نتیجه بهتر میتونین پودر رازیانه رو با آب گرم مصرف کنین.

رازیانه باعث کم شدن نفخ میشه

رازیانه باعث کم شدن نفخ میشه

3.مصرف آناناس برای تنظیم اسید معده

مصرف یک لیوان آب آناناس بعد از یک وعده غذایی یکی دیگه از بهترین راه ها برای درمان سوءهاضمه هست. آنزیم برملائین موجود در آناناس مقدار اسید معده رو تنظیم میکنه و اثر آرام بخش داره.

آناناس اسید معده رو تنظیم میکنه

آناناس اسید معده رو تنظیم میکنه

4.چای بابونه

خوردن یک فنجان گرم چای بابونه، ماهیچه های شکم رو آرام میکنه و کمک میکنه تا احساس نفخ و پریشانی ناشی از سوءهاضمه از بین بره. بابونه همچنین حالت تهوع که معمولا با این وضعیت اتفاق می افته رو تسکین میده.

چای بابونه ماهیچه های شکم رو آروم میکنه.

چای بابونه ماهیچه های شکم رو آروم میکنه.

5.زیره برای درمان بیماری های گوارشی

زیره سبز برای خواص هضم کننده سالم خود شناخته شدست. یک قاشق چایخوری زیره سرخ شده که به خوبی پودر شده رو به یک لیوان آب اضافه کنین و اونو مصرف کنین، همچنین میتونین مقداری دانه زیره رو به آب داغ اضافه کنین و اجازه بدین به جوش بیاد. این محلول رو برای درمان سریع سوءهاضمه و سایر بیماری های گوارشی به صورت گرم بنوشین.

زیره سوء هاضمه رو درمان میکنه

زیره سوء هاضمه رو درمان میکنه

6.لیمو و کاهش حالت تهوع

لیمو برای کاهش حالت تهوع و احساس نفخی که با سوءهاضمه همراهه، یه درمان عالیه. یک قاشق چایخوری آب لیمو رو با کمی عرق نعناع و عسل مخلوط کرده و مصرف کنین.

لیمو حالت تهوع سوء هاضمه رو کاهش میده

لیمو حالت تهوع سوءهاضمه رو کاهش میده

7.هویج برای افزایش هضم غذا

هویج آنزیم های مختلفی داره که باعث تحریک تولید بزاق و سایر مایعات گوارشی میشه و در نتیجه باعث افزایش روند هضم میشه. هویج رو میتونین به صورت خام یا از آب آن استفاده کنین.

هویج هضم غذا رو سریع میکنه

هویج هضم غذا رو سریع میکنه

8.سرکه سیب

سرکه سیب برای مبارزه با انواع بیماری ها، از جمله سوءهاضمه کاربرد داره. سرکه سیب باعث افزایش هضم میشه و تأثیری آرام بخش بر دستگاه گوارش داره. سرکه سیب رو با آب مخلوط کنین و دو بار در روز از اون بخورین، همچنین میتونین سرکه سیب رو با یک قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب مخلوط کنین و دو یا سه بار در روز برای تسکین سوء هاضمه مصرف کنین.

سرکه سیب تأثیری آرام بخش بر دستگاه گوارش داره

سرکه سیب تأثیری آرام بخش بر دستگاه گوارش داره

9.پرتقال

پرتقال حاوی اسید سیتریکه و یه درمان خانگی عالی برای سوء هاضمه هست. قبل از غذا، برای جلوگیری از سوء هاضمه میتونین یک لیوان آب پرتقال یا یک پرتقال خام بخورین. این باعث میشه مقدار اسید معده زیاد بشه، و در نتیجه روند گوارش افزایش پیدا میکنه.

پرتقال باعث افزایش روند گوارش میشه

پرتقال باعث افزایش روند گوارش میشه

10.دارچین برای درمان گرفتگی شکم

این ادویه فوق العاده نه تنها به غذاهای مختلف طعم خوبی میده، بلکه یک درمان عالی برای سوءهاضمه هست. ترکیبات موجود در دارچین به سرعت باعث رهایی از نفخ و گرفتگی شکم میشن. یه مخلوط از دارچین و آب گرم درست کنین و مقدار کمی از اونو بعد از وعده های غذایی بخورین تا سوءهاضمه رو کاهش بده.

مصرف دارچین برای درمان گرفتگی شکم

مصرف دارچین برای درمان گرفتگی شکم

11.نعناع برای درمان سوزش ناشی از سوء هاضمه

از زمان بسیار قدیم، نعناع به عنوان یه درمان طبیعی برای بیماری های مختلف به خصوص بیماری های گوارشی مورد استفاده قرار میگرفته. نعناع گرفتگی عضلات روده رو آروم میکنه، گوارش رو تحریک میکنه و احساس سوزش معمولی در سوءهاضمه را تسکین میده. نعناع رو میتونین به صورت چای، کپسول یا آب نبات مصرف کنین.

نعناع برای درمان سوزش ناشی از سوء هاضمه

نعناع برای درمان سوزش ناشی از سوءهاضمه

12.آلوورا و تحریک گوارش

مصرف مقدار کمی آب آلوورا کمک میکنه تا سوء هاضمه کم بشه. آلوورا خاصیت ملین داره که گوارش رو تحریک میکنه، همچنین اسید معده رو خنثی میکنه و از احساس سوزش ناشی از سوءهاضمه جلوگیری میکنه.

آلوئه ورا گوارش رو تحریک میکنه

آلوئه ورا گوارش رو تحریک میکنه

با این داروهای خانگی، نیازی نیست ناراحتی سوءهاضمه رو تحمل کنین. با کمک این راهکارهای آسان میتونین خیلی از درمان های مورد نیاز رو سریع دریافت کنین. در صورتی که سوء هاضمه بیش از حد براتون اتفاق میفته یا سوءهاضمه مزمن دارین، توصیه میشه که برای بررسی علت به پزشک متخصص مراجعه کنین.