توجه به سلامت سالمندان و کنترل وضعیت اونها نباید فقط محدود به جنبه های جسمی باشه و باید برای شادابی روح و آرامش زندگیشون هم تدابیری رو در نظر گرفت. سالمندی یکی از دوره ای پر استرس و دغدغه برای هر فردیه و همه ی ما بالاخره روزی به این مرحله میرسیم. اما نکته ی مهم و حائز اهمیت اینه که هر شخصی با مدیریت درست و انتخاب سبک سالم برای زندگی خودش بتونه از این دوران هم لذت ببره. اما  چطور دوران پیری که پر از فرسودگی، بیماری و ناتوانیست رو به دورانی لذت بخش تبدیل کنیم؟ در ادامه برای داشتن زندگی لذت بخش در این دوره ده نکته ضروری رو براتون شرح میدم.

1.ترک سیگار برای جلوگیری از بیماریها

در این مرحله از زندگی برای بهبود سلامت و مبارزه با پیری باید از سیگار پرهیز کنید چرا که باعث ایجاد بیماریهایی مثل سرطان، سکته مغزی و نارسایی قلبی میشه. همچنین سیگار کشیدن باعث اختلال نعوظ در مردان میشه و به دنبال مصرف طولانی مدت از اون به بیماری آترواسکلروز و چروک شدن بیش از حد پوست  دچار میشید. قطعا اگه بخواید سیگار رو ترک کنید مراکز درمانی و راههای زیادی براش وجود داره.

2.فعال و پر انرژی باشید

برای حفظ سلامتی بطور روزانه فعالیتی که ازش لذت میبرید رو انجام بدید. این کار باعث میشه قدرت، تعادل و انعطاف پذیری بدن حفظ بشه و سلامت قلب و عروق رو تقویت میکنه. فعالیت بدنی مناسب به شما کمک میکنه تا وزنتون متعادل بمونه و از بسیاری از بیماریها پیشگیری کنید، علاوه بر اون بهتره خواب خوبی داشته باشین، از زمین خوردن ناشی از وزن بالا جلوگیری کنید و مثبت اندیش باشین.

شاد و پر انرژی باشید

شاد و پر انرژی باشید

3.غذاهای مغذی و سالم مصرف کنید

همراه با فعالیت مناسب بدنی، خوردن غذاهای مغذی به اندازه ی کافی میتونه سلامت بدن شما رو حفظ کنه. در بسیاری از بیماری ها مثل بیماری های قلبی، چاقی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2 و پوکی استخوان با تغذیه و ورزش میشه بیماری رو کنترل کرد و یا مانع از بروزش شد. مکمل های کلسیم و ویتامین D میتونن به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کنن.

4.حفظ وزن ایده آل

اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون بالا رو افزایش میده. اگه به پزشک مراجعه کنید با بررسی ویژگیهای بدن شما BMI بدنتون رو بهتون میده و میتونید میزان اضافه وزن رو از پزشک سوال کنید و با تغذیه مناسب و ورزش مناسب به وزن ایده آل برسید.

تعادل وزن بدن در پیری

تعادل وزن بدن در پیری

5.جلوگیری از زمین خوردن

یکی از ترسهایی که در دوران پیری وجود داره زمین خوردنه! در این دوران بخاطر آسیب پذیری استخوانها و کاهش قدرت ترمیم بدن در صورت آسیب دیدن زمان زیادی طول میکشه تا بهبودی کامل به دست بیاد و گاهی بطور کامل خوب نمیشه به همین دلیل بهتره برای جلوگیری از سُر خوردن  فرش سست رو ثابت کنید و تا جایی که ممکنه از قرار دادن موانع احتمالی مثل گلدون توی مسیر و یا سیم برق یا تلفن روی فرش خودداری کنید. در طول شب چراغ راهروها و سرویس بهداشتی رو روشن بذارید. افرادی که پابرهنه راه میرن، بیشتر می افتند! برای کاهش خطر سُر خوردن، کفش های با کفی و پاشنه ی خوب و مطمئن بپوشید.

6.با چکاپ سالیانه از وضعیت سلامتی خود مطمئن شود

در سن 50 سالگی زنان باید غربالگری ماموگرافی برای سرطان پستان رو آغاز کنن و بطور سالانه این چکاپ رو انجام بدن. مردان هم برای سرطان پروستات باید بررسی بشن. برای پیشگیری بسیاری از بیماریها میشه با چکاپ سالیانه خیالتون از بابتش راحت بشه و قطعا زمان و هزینه ای که پیشگیری با چکاپ از شما میگیره چندین برابر کمتر از درمان بیماریست.

 برای اطمینان از سلامت چکاپ و آزمایش برید

برای اطمینان از سلامت چکاپ و آزمایش برید

7.پیشگیری از سرطان پوست

همانطور که سن ما بیشتر میشه پوست هم نازک تر میشه و خشک تر و حالت کشسانی خودش رو از دست میده، چروک ها ظاهر میشن و زخمها و کبودی ها دیرتر خوب میشن. برای پیشگیری از سرطان پوست مطمئن بشید که با کرم خوبی از پوستتون در برابر خورشید محافظت میکنید، چرا که بیش از حد زیر آفتاب رفتن بخاطر اشعه ماوراء بنفش میتونه باعث سرطان پوست بشه.

8.مراقبتهای منظم دندانی، بینایی و شنوایی

دندان ها و لثه ها در صورتی به خوبی به شما خدمات میده و دیر خراب میشه که بدرستی ازش مراقبت کنید. برای مراقبت از اونها باید روزانه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان رو جدی بگیرین. در سن 50 سالگی، اکثر مردم تغییراتی در بینایی خودشون حس میکنن، از جمله کاهش تدریجی در توانایی دیدن اشیاء کوچک یا تمرکز بر روی اشیاء نزدیک براشون سخت میشه. از دست دادن شنوایی که معمولا با پیری اتفاق می افته، اغلب به علت قرار گرفتن در معرض صداهای بلند براشون پیش میاد.

مراقبت و مراجعه به پزشک برای سلامت دندانها

مراقبت و مراجعه به پزشک برای سلامت دندانها

9.مدیریت استرس

سعی کنید تکنیکهایی از ورزش و یا آرامش مثلا از یوگا انتخاب کنید و به عنوان یک وسیله مقابله با استرس انجام بدید. در هفته زمانی رو برای دوستان و ارتباطات اجتماعی و سرگرم کننده برای خودتون قرار بدید. اگه در رویارویی با استرس تونستید مهارش کنید میتونه نقش زیادی بر سلامت شما داشته باشه و این تاثیر تفکر مثبت شماست.

10.داشتن رابطه جنسی خوب

هنگامی که به پیری و صمیمیت جنسی میرسید، و همسرتون رو تنها همدم و همدل خودتون میبینید نباید بخاطر سن و سال یا هر دلیل دیگه ای رابطه تون رو محدود کنید، لذت جنسی که یکی از منابع انرژی و شادابی شماست، ازش غافل نشید!

رابطه جنسی خوب ضامن نشاط و شادابی

رابطه جنسی خوب ضامن نشاط و شادابی