اگه دوست دارید پوست بی نقصی داشته باشید، حتما میدونید که لایه برداری از پوست یکی از کارهای واجبه که نباید پشت گوش انداخت. معمولا پوست های مرده روی صورت خودشون خود به خود ریزش می کنند، اما بعضی وقتها هم پیش میاد که تا یک ماه روی سطح بالایی و زنده ی پوست میمونن و اینجاست که استفاده از یه لایه بردار میتونه طراوت واقعی پوست رو دوباره برگردونه. اگه از لایه بردار استفاده نکنید، پوستتون حالت خسته و کدر پیدا میکنه که قشنگ نیست. لایه بردارها روغن اضافی پوست رو میگیرن، و جوش های سر سیاه، لکه های قرمزی و جوش های معمولی رو راحت تر از بین میبرن.

لایه بردار طبیعی صورت

لایه بردار طبیعی صورت

لایه بردارها رو میتونید از فروشگاه های لوازم بهداشتی تهیه کنید، اما بهتره بدونید که خیلی راحت میشه یه ترکیب ساده، لایه بردار طبیعی توی خونه درست کرد و ماه ها ازش استفاده کرد. با این کار هم مخارجتون کمتر میشه و هم مطمئن هستید موادی که توی لایه بردارتون به کار برده شده طبیعی و بدون ضرر هستند.

1- جو دوسر لایه بردار طبیعی پوست

جو دوسر یه لایه بردار طبیعیه که روغن رو به خودش جذب میکنه. بنابراین برای افرادی با پوست چرب مناسب هست.

یه قاشق غذاخوری جو دوسر با یه قاشق غذاخوری شکر قهوه ای رو توی ظرف بریزید و بعد یه قاشق دیگه عسل طبیعی بهش اضافه کنید.

2- از جوش شیرین به عنوان لایه بردار استفاده کنید

جوش شیرین خواص زیادی داره و یکی از اونها لایه برداری از پوست هست. در مقایسه با بقیه لایه بردارهای طبیعی، جوش شیرین به نسبت ارزون تر هست و اگه پوست حساسی دارید، خیلی نرم و لطیف با پوستتون برخورد می کنه.

یه قاشق غذاخوری جوش شیرین رو با چند قطره آب و ویتامین ای مایع (مایع داخل کپسول) قاطی کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین

3- لیمو برای لایه برداری سلول های مرده پوست

لیمو شامل اسید هیدروکسیل آلفا هست که برای جدا کردن پروتئین های چسبنده که منجر به تشکیل سلول های مرده میشن کمک می کنه. به همین خاطر یه لایه بردار عالی برای پوست به حساب میاد.

نصف یک لیموی تازه رو با یک لیوان شکر مخلوط کنید و هم بزنید. بعد یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک قاشق چایخوری عسل به مخلوط اضافه کنید.

لیمو

لیمو

4- شکر یک لایه بردار عالی

شکر یکی از بهترین لایه بردارهای طبیعی هست، چون دونه های کوچکی داره که خیلی راحت و بدون ضرر زبری و سلول های مرده روی پوست رو از بین میبرن.

برای استفاده از این لایه بردار طبیعی میتونید نصف پیمانه شکر رو با نصف پیمانه روغن زیتون مخلوط کنید.

شکر

شکر

5- ماست دارای خواص لایه برداری پوست

ماست فقط یه خوراکی خوشمزه نیست، بلکه به خاطر داشتن اسید هیدروکسیل آلفا، خواص لایه برداری عالی داره و به همین خاطر معمولا در محصولات مراقبت از پوست زیاد به کار برده میشه. از این گذشته، ماست به خاطر رطوبتی که داره پوست رو مرطوب میکنه و به همین خاطر برای افرادی که پوست خشک دارن مناسب تر هست.

یک قاشق چایخوری ماست رو با یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری جو مخلوط کنید.

ماست

ماست

6- بادام یک لایه بردار محسوب میشه

شاید فکر نمی کردید که بادام هم یه لایه بردار محسوب بشه. اما اتفاقا بافت بادام برای لایه برداری خیلی مناسبه و به خاطر اینکه حاوی مواد مغذی هست، باعث میشه پوستتون به راحتی بدرخشه.

یک پیمانه بادام آسیاب شده رو با سه قاشق چایخوری عسل طبیعی و یک چهارم قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده (دونه ریز) مخلوط کنید.

بادام

بادام

7- نمک دریا لایه بردار قوی

نمک دریا به خاطر داشتن دونه های درشت میتونه یه لایه بردار قوی به حساب بیاد و به همین خاطر افرادی که پوست حساسی دارن بهتره که از این ماده استفاده نکنند.

به سادگی یک پیمانه نمک دریای آسیاب شده رو با یه قاشق چایخوری روغن نارگیل و دو قاشق چایخوری روغن بادام مخلوط کنید.

نمک دریا

نمک دریا

8- عسل طبیعی ضد قارچ است

عسل طبیعی به خاطر خواص ضد قارچ و ضد باکتری که داره برای پوستتون خیلی مفید هست. عسل احتمال عفونت های پوستی و قرمزی و همچنین جوش زدن پوست رو پایین میاره. به خاطر خواص رطوبت دهی این ماده هم این ماسک لایه بردار برای پوست های خشک مناسب تره.

یه قاشق چایخوری عسل طبیعی رو با نصف قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید.

عسل

عسل

9- قهوه پف دور چشم رو کاهش میده

قهوه صورت رو بیدار می کنه و پف های دور چشم را کاهش میده. به خاطر بافت خاصی که قهوه داره، میتونه به عنوان یه لایه بردار خوب در نظر گرفته بشه: زبری برای جدا کردن پوست های مرده بدون اینکه پوستتون بیش از حد ساییده بشه. هم میتونید قهوه تازه استفاده کنید و هم قهوه ای که دم شده.

یه قاشق چایخوری روغن بادام رو با یه قاشق چایخوری قهوه آسیاب شده مخلوط کنید.

قهوه

قهوه

10- پاپایا لایه بردار طبیعی پوست

پاپایا، حاوی آنزیم پاپین، یکی دیگه از لایه بردارهای طبیعی به حساب میاد که میتونه بدون آسیب رسوندن به پوست لایه های مرده رو از روی سطح صورت جدا کنه.

چهار قاشق چایخوری پاپایای له شده رو با یه قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.

پاپایا

پاپایا

 

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر