شاید بارها و بارها گل قاصدک را دیده باشید یا حتی مواقعی که قصد تمیز کردن باغچه حیاط خود را دارید آنها را بعنوان علف هرز بچینید! اما این گیاهان سرشار از فایده اند. همچنین دارای مقدار زیادی مواد مغزی هستند، موادی که تاثیر شگفت انگیزی روی سلامت شما خواهد داشت. بسیاری از مردم بدون فکر آنها را از بین می برند، غافل از آنکه می توانند از این گیاهان دمنوشی فوق العاده آماده نمایند. در این مطلب بیشتر درباره ی فواید چای قاصدک صحبت می کنیم.

1.محافظت از استخوان ها با چای قاصدک

یکی از فواید چای قاصدک محافظت از استخوان ها است. چای قاصدک بدلیل وجود کلسیم در آن توصیه شده است، چرا که با مصرف روزانه آن 10 درصد کلسیم مورد نیاز خود را جذب خواهید کرد. کلسیم نقش مهمی در ساختار استخوان ها و دندان ها و در سلامت بدن دارد. به عنوان مثال، در انتقال دهنده عصبی، لخته شدن خون، ترشح هورمون ها و انقباض ماهیچه ها استفاده می شود. می توانید این محصول را به صورت دمنوش و به عنوان چای یا بصورت یا طرق دیگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، تنش عضلانی، کنترل فشار خون و تامین کلسیم استفاده کنید.

محافظت از استخوان ها با چای قاصدک

محافظت از استخوان ها با چای قاصدک

2.غنی از ویتامین K

ویتامین K نیز برای بدن مهم است و به سلامت استخوان ها نیز کمک می کند. در واقع، طبق شواهد بدست آمده این گیاه خطر پوکی استخوان را در زنان یائسه کاهش می دهد. همچنین برای قلب و مغز نیز بسیار عالیست. قاصدک ها بیش از 500 درصد ویتامین K روزانه را تامین می کنند. علاوه بر این، ویتامین K موجود در این گیاه به لخته شدن خون و حفظ عملکرد مغز کمک می کند و همچنین باعث سوخت و ساز بدن می شود. نشان داده شده است که قاصدک یک درمان طبیعی و بی نظیر برای سرطان است. می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات، روده بزرگ، معده و معضلات دهان و بینی را کاهش دهد.

3.به پاکسازی کبد کمک می کند

چای قاصدک در سلامت کبد نیز نقش موثری دارد. کبد با تولید صفرا به آنزیم های بدن کمک کرده تا چربی را به اسیدهای چرب تجزیه کند. دمنوش قاصدک خون شما را تصفیه و رقیق می کند و همچنین گلوکز ذخیره شده را پاک کرده و از طریق متابولیسم بدن چربی های را خواهد سوزاند. قاصدک به برقراری جریان مناسب در صفرا نیز کمک می کند. علاوه بر این، مواد معدنی را جذب بدن می کند و التهابات را کاهش و از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند.

به پاکسازی کبد کمک می کند

4.چای قاصدک با دیابت مبارزه می کند

چای قاصدک تولید انسولین را تحریک می کند، به همین دلیل برای بیماران دیابتی کمک مناسبی محسوب می شود. چای یا دمنوش قاصدک سطح قند خون را پایین نگه می دارد. می تواند شکر اضافی موجود در بدن را حذف کند، که این خود نیز یکی از راههای طبیعی جهت مبارزه با دیابت است.

چای قاصدک با دیابت مبارزه می کند

چای قاصدک با دیابت مبارزه می کند

5.با عفونت پوست مبارزه می کند

آیا تا به حال ریشه قاصدک را باز کرده اید؟ اگر چنین کاری کرده اید ممکن است یک ماده سفید شیری را داخل آن دیده باشید. این ماده برای پوست یک گزینه عالی است. این شیره ریشه قاصدک است و دارای خاصیت قلیایی است. علاوه براین، دارای خواص ضد میکروبی، دشمن حشرات و قارچ هاست. می توانید برای جلوگیری از خارش و سوزش عفونت های مختلف پوستی از شیره قاصدک استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از آن برای درمان اگزما، عفونت قارچی و همچنین پسوریازیس استفاده کنید.

با عفونت پوست مبارزه می کند

با عفونت پوست مبارزه می کند

6.آنتی اکسیدان بالایی دارد

یکی دیگر از فواید بهداشتی چای قاصدک وجود آنتی اکسیدان بالا است. قاصدک ها می توانند با رادیکال آزاد مبارزه کنند و از ابتلا به بیماریهای خاص جلوگیری کنند. محققان در کانادا به این نتیجه رسیدند که ریشه ی قاصدک در از بین بردن سرطان ها ی مختلف موثر هستند. این به دلیل توانایی مبارزه با رادیکال های آزاد است.

7.چای قاصدک غنی از فیبر است

چای قاصدک بدلیل فیبر بالا می تواند به سیستم گوارشی کمک کند. فیبر به سیستم گوارشی کمک می کند تا روند دفع مواد هضم شده سریعتر صورت بگیرد. علاوه براین، رژیم هایی که مملو از فیبر هستند منجر به کاهش چاقی شده و خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را کاهش می دهد. همچنین می تواند خطر برخی از سرطان ها را کاهش دهد و از سندروم روده تحریک پذیر و سنگ کلیه جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان می دهد که فیبر می تواند به زنان مبتلا به PMS (سندرم پیش از قاعدگی) یا علائم یائسگی کمک کند. چای بنوشید و سبزیجات مصرف نمایید تا مقدار مناسب فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

8.منبع خوبی از ویتامین A است

از دیگر مزایای چای قاصدک بهبود بینایی است. این بدلیل وجود ویتامینA در چای قاصدک است. به همین دلیل، قاصدک ها برای عملکرد عضلانی سالم و ارتقای پوست سالم موثر هستند. ویتامین A یک آنتی اکسیدان است که باعث کاهش انواع التهابات می شود. در واقع، تنها یک فنجان از دمنوش قاصدک روزانه بیش از 100 درصد از ویتامین A را تامین میکند. اگر باردارید یا قصد دارید باردار شوید، این ویتامین را از قلم نیندازید. اگر باردار هستید و ویتامین A کافی را مصرف نکنید ممکن است دچار شبکوری بشوید.

منبع خوبی از ویتامین A است

منبع خوبی از ویتامین A است

9.چای قاصدک خاصیت دیورتیک دارد

دیورتیک (افزاینده ادرار) یکی دیگر از مزایای چای قاصدک است. به این معنی است که می تواند سموم را از بدن حذف کند و همچنین با عفونت های باکتریایی در دستگاه گوارش و اندام های تناسلی مبارزه کند. چای قاصدک سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، سوزش معده را کاهش می دهد و به رفع مشکلات گوارشی کمک می کند.

چای قاصدک خاصیت دیورتیک دارد

چای قاصدک خاصیت دیورتیک دارد

10.از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می کند

همانطور که در سطرهای بالا ذکر شد چای قاصدک می تواند با عفونت مبارزه کند. این عفونت ها شامل، عفونت دستگاه ادراری و همچنین اختلالات مثانه، مشکلات کلیوی و حتی کیست های موجود در اندام تناسلی می شود. علاوه بر این، ترکیب خاصی از ریشه قاصدک و عصاره های دیگری از گیاه به نام uva ursi (انگور خرس) است که کمک می کند تا عفونت های دستگاه ادراری  در زنان کاهش یابد. این معجون،uva ursi  باکتری ها را از بین می برد، در حالی که قاصدک جریان ادرار را افزایش می دهد و با عفونت مبارزه می کند.

سعی کنید چای قاصدک را در رژیم غذایی خود قرار دهید و از مزایای سلامتی آن بهره مند شوید.