اولین کشت چغندر قند حدود 4000 سال پیش در منطقه مدیترانه آغاز گردید. در قرن 9 میلادی به فرهنگ و غذاهای چینی راه پیدا کرد. می توانید چغندر را به سوپ، سالاد و سایر غذاها اضافه کنید. آنها معمولا به عنوان یک ماده غذایی رنگی مورد استفاده قرار می گیرند. چغندر دارای مزایای بی شماری از جمله بهبود سلامت قلب، سلامت چشم و حتی محافظت از بدن در برابر برخی از سرطان است. علاوه بر مواردی که ذکر شد چغندر دارای فواید دیگری هم هست، که می توانید با ما همراه باشید تا با فواید دیگر آن نیز آشنا شوید.

1.بهبود سلامت قلب

چغندر سرشار از فیبر است که با افزایش سطح HDL به کاهش کلسترول کمک فراوانی می کند. چغندرها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی موثر هستند. مصرف منظم این گیاه می تواند از قلب در برابر شرایطی نظیر آترواسکلروز(تصلب شرایین)، حملات قلبی و سکته مغزی محافظت کند.

بهبود سلامت قلب

بهبود سلامت قلب

2.پیشگیری از نقص های مادرزادی

یکی از مزایای چغندر کاهش خطر بروز انواع نقص در جنین بوده و انتخابی مناسب برای زنان باردار محسوب می شود. این گیاه حاوی فولات، ویتامین B است که به رشد ستون فقرات نوزاد کمک می کند. کمبود فولات در بدن زنان باردار موجب نقص در لوله ی عصبی می شود.

3.پیشگیری از سرطان

مطالعات نشان داده است که چغندر از بدن در برابر برخی از سرطان ها جلوگیری می کند و حاوی رنگدانه ای به نام “بتاسیانین” است که از رشد سلولهای سرطانی جلوگیری می کند. تحقیقات نشان داده است که آب چغندر رشد تومور های سرطانی را کاهش می دهد.

پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

4.پیشگیری از مشکلات تنفسی

از دیگر مزایای سلامتی چغندر، بهبود دستگاه تنفسی است. چغندر حاوی ویتامین C است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک نموده و از بیماری ها پیشگیری می کند. ویتامین C از بدن در برابر باکتری ها و قارچ هایی که باعث ایجاد عفونت های تنفسی می گردند محافظت می کند.

5.تقویت چشمها

چغندر دارای بتاکاروتن (یک نوع از ویتامین A) است که از چشم در برابر عارضه ی آب مروارید و دیگر مشکلات چشم حفاظت می کند. از دیگر مزایای چغندر محافظ طبیعی چشم در برابر انواع مشکلات بینایی به دلیل داشتن همین ویتامین مفید است. همچنین ویتامین A موجود در چغندر به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای بدن در برابر آسیب های وارده توسط رادیکال آزاد عمل می کند.

از آب مروارید جلوگیری می کند

از آب مروارید جلوگیری می کند

6.تقویت قوای جنسی

از چغندر سالیان سال است که به عنوان یک داروی مقوی برای غرایز جنسی استفاده می شود. آنها حاوی مواد معدنی ویژه ای به نام بور هستند که به افزایش تولید هورمونهای جنسی کمک می کنند. از دیگر مزایای سلامت چغندر، توانایی کمک به افزایش میل جنسی و افزایش باروری است.

چغندر دارویی برای تقویت قوای جنسی

چغندر دارویی برای تقویت قوای جنسی

7.باعث افزایش انرژی می شود

افزایش انرژی طبیعی بدن از فواید بی شمار چغندر است. کربوهیدرات های موجود در چغندر، سوختی مناسب برای انجام فعالیت های فیزیکی بدون بروز هر گونه تحلیل رفتن بدن به شمار می رود. چغندر به متابولیسم بدن کمک می کند، در حالی که انرژی بدن را برای انجام فعالیت فیزیکی تامین می نماید.

باعث افزایش انرژی می شود

8.از سکته مغزی جلوگیری می کند

این گیاه حاوی پتاسیم است که نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کند. پتاسیم موجود در چغندر به عنوان یک وازودیلاتور (منبسط کننده ی رگ ها) کار می کند تا به رفع گرفتگی عروق خونی و کاهش فشار خون کمک کند. با کمک به حفظ سیستم قلبی عروقی، چغندر جواهری با ارزش است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

از سکته مغزی جلوگیری می کند

9. رفع لکه زرد چشم

بتاکاروتن موجود در چغندر به کاهش خطر (دژنراسیون ماکولا) لکه زرد کمک می کند. همچنین از پیشرفت و رشد این عارضه جلوگیری می کند. بتاکاروتن از چشم ها در برابر آسیب های رادیکال آزاد نیز محافظت می کند.

10.بهبود سلامت کبد

از دیگر مزایای این گیاه می توان به بهبود سلامت کبد اشاره کرد. ویتامین ها و آنتی اکسیدانهای موجود در چغندر به بدن به عنوان یک ماده ضدعونی کننده طبیعی کمک می کنند. آب چغندر عملکرد کبد را تحریک می کند که روند دفع مواد مضر و سمی را بهبود بخشند تا باعث سالم ماندن کبد شود.

بهبود سلامت کبد

بهبود سلامت کبد