۵ روش ساده برای تیز کردن قیچی

قیچی ها به مرور زمان و در اثر استفاده  تیزی و قدرت برش اولیه شون رو از دست میدن و کند میشن. میشه که دوباره با روش های مختلف اون ها رو تیز کرد تا مثل روز اولشون بشن و...

نسترن کوهی
نسترن کوهی آپدیت:
۵ روش ساده برای تیز کردن قیچی

قیچی ها به مرور زمان و در اثر استفاده  تیزی و قدرت برش اولیه شون رو از دست میدن و کند میشن. میشه که دوباره با روش های مختلف اون ها رو تیز کرد تا مثل روز اولشون بشن و بتونیم مجددا ازشون استفاده کنیم.در ادامه مطلب براتون ۵ روش ساده تیز کردن قیچی رو میذارم که به راحتی میتونید در خونه با کمترین هزینه قیچی هاتون رو تیز کنید.

1. تیز کردن قیچی با کاغذ سمباده

یک کاغذ سمباده با دونه های درشت (بین ۱۵۰ تا ۲۰۰) تهیه کنید. کاغذ رو جوری که قسمت زبر اون به سمت خودتون باشه در دست بگیرید.حالا شروع کنید و با قیچی اون رو برش بزنید.حدودا ۱۰ تا ۱۲ بار این کار رو تکرار کنید. متوجه میشد که با هر برش قیچی داره تیز تر میشه. سعی کنید برش ها جوری باشه که کل لبه ی قیچی رو دربر بگیره تا همه ی قسمت هاش به خوبی تیز بشن.

2. تیز کردن قیچی با ورق آلومنیوم

یک تکه از کاغذ فویل رو با طول حدودا ۲۰ سانتی متر برش زده و اون رو چندین تا کنید.اینجوری یک لایه ضخیم از کاغذ فویل دارید.

حالا شروع کنید به برش زدن. نوارهای باریک باریک و کنار هم. تا ورق فویل تموم بشه از همه ی سطح لبه های قیچی برای برش زدن کمک بگیرید.

3. تیز کردن قیچی با سنگ مخصوص

اکثرا توی خونه هامون سوهان یا سنگ های مخصوص برای تیز کردن چاقو داریم.برای تیز کردن قیچی با سنگ های مخصوص تیز کردن؛ اول پیچی که دو لبه قیچی رو بهم متصل کرده باز کنید و دو لبه ی قیچی رو از هم جدا کنید.روی سنگ کمی آب اسپری کنید.

قسمت داخلی لبه ها رو روی سنگ بکشید دقت کنید که این کار رو در یک جهت انجام بدید.چندین بار این کار رو تکرار کنید.

حالا همین کار رو برای لبه ی برش هم تکرار کنید(قسمت باریک تر و تیز  لبه ها که برش رو انجام میده).

بعد از تیز کردن قیچی با سنگ ممکنه ذرات خیلی ریز اون روی قیچی باقی بمونن که با برش زدن یک تکه کاغذ به راحتی میتونید اون ذرات رو از بین ببرید.اول لبه های قیچی رو به هم وصل کنید بعد شروع کنید به برش زدن یک تکه کاغذ یا مقوا.

4. تیز کردن قیچی با شیشه مربا

یک شیشه که خراب شدنش براتون اهمیت نداشته باشه رو انتخاب کنید.دهانه ی قیچی رو تا جایی که میشه باز کنید و اون رو روی شیشه بذارید.با یک دستتون شیشه رو محکم بگیرید و با دست دیگه قیچی رو باز و بسته کنید؛انگار که میخواید شیشه رو برش بزنید. این کار رو تکرار کنید تا جایی که احساس بشه قیچی روان تر و تیز تر شده.

5. تیز کردن قیچی با پیچ گوشتی

با پیچ گوشتی هم میشه قیچی هاتون رو تیز کنید.یک پیچ گوشتی بردارید و شروع کنید به حرکت دادن قیچی و باز و بسته کردنش روی اون.مثل تیز کردن با شیشه میمونه؛انگار میخواید اون رو برش بزنید. این کار رو ادامه بدید تا لبه های قیچی تیز بشن.

 تمیز کردن لبه های قیچی بعد از تیز کردن

از هر کدوم از روش های بالا که استفاده کردید نیازه که بعدش لبه های قیچی رو کاملا پاک کنید ک ذراتی روی اون باقی نمونده باشه؛ پس یک دستمال نرم انتخاب کنید، با آب داغ کمی مرطوبش کنید بعد قیچی رو با اون کاملا تمیز کنید‌.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

کسب و کارت را اینترنتی کن

کوپن تخفیف 20 درصدی: 2nafare