بسیاری از ما از فواید لیمو ترش برای سلامتی و زیبایی خودمون باخبر هستیم. آب لیمو ترش که مصرف اون بین ما بسیار مرسومه در برطرف کردن مشکلات مربوط به پوست و سلامتی ما کمک کننده هست. علاوه بر اینها لیمو ترش میتونه بعضی از مشکلات مربوط به موهای سر رو که ما معمولا با اونها روبرو میشیم رو هم حل کنه. لیمو ترش حاوی موادی مثل اسید سیتریک، ویتامین سی، منیزیم، کلسیم و … می باشد. لیمو میتونه ضد شوره سر عمل کنه چون که خواص ضد قارچی داره. علاوه بر این خواص اسیدی لیمو باعث از بین رفتن و برطرف شدن سلول های مرده پوست سر و بازیابی سلول ها میشه که به رشد موی سر کمک میکنه. امروزه محصولات مراقبت از مویی در بازار وجود دارن که از لیمو و خواص اون بهره میبرن. این محصولات میتونن جوابگوی مشکل شما باشن اما قیمت اونها برای شما ممکنه گرون باشه. در هر صورت شما میتونین خودتون درمان هایی خونگی برای رفع مشکلات موی سرتون با استفاده از لیمو تهیه کنین. در ادامه روش های مختلفی که برای استفاده از لیمو در مراقبت از مو وجود دارن رو برای شما بیان می کنیم.

استفاده از لیمو برای مراقبت از مو

استفاده از لیمو برای مراقبت از مو

1 . رشد موهای سر

ترکیب لیمو و آلوورا: مواد لازم: 2 قاشق غذاخوری ژل آلوورا و یه قاشق غذاخوری آب لیمو

روش استفاده: محتویات بالا رو با همدیگه مخلوط کنین و سپس ترکیب حاصل رو به مدت 5 دقیقه روی مو و پوست سرتون ماساژ بدین. بذارین که این ترکیب به مدت 30 دقیقه روی سرتون باقی بمونه. بعد از 30 دقیقه سرتون رو با یه شامپوی ملایم شستشو بدین.

ترکیب روغن لیمو و روغن زیتون: مواد لازم: یه قاسق غذاخوری روغن زیتون و ½ قاشق غذاخوری روغن کرچک، چند قطره روغن لیمو

روش استفاده: روغن زیتون و روغن کرچک رو گرم کنین و سپس با همدیگه مخلوط کنین. چند قطره روغن لیمو رو به اون اضافه کنین. این مخلوط رو بهتره که قبل از خواب روی مو و پوست سرتون اعمال کنین و با ملایمت ماساژ بدین. بذارین که این ترکیب در طول شب روی سرتون باقی بمونه و صبح روز بعد سرتون رو با شامپو شستشو بدین.

آب لیمو و ژل آلوورا برای تقویت رشد مو

آب لیمو و ژل آلوورا برای تقویت رشد مو

2. درمان شوره سر

مواد لازم: یک عدد لیمو ترش تازه

روش استفاده: یه لیموی تازه رو نصف کنین و اون رو به آرومی روی پوست سرتون بمالین. بذارین که نتیجه اون به مدت 10 تا 15 دقیقه روی سرتون باقی بمونه. سپس سرتون رو با استفاده از یه شامپوی ملایم شستشو بدین. میتونین این کار رو هفته ای یه بار برای خلاص شدن از شوره سر انجام بدین.

لایه برداری از پوست سر: مواد لازم: آب لیمو، سرکه سفید

روش استفاده: مقدار مساوی از آب لیمو و سرکه سفید رو با همدیگه ترکیب کنین و سپس ترکیب حاصل رو روی پوست سرتون اعمال کنین. بذارین که به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست سرتون باقی بمونه و بعد از اون سرتون رو با یه شامپوی بدون سولفات و ملایم شستشو بدین.

آب لیمو و سرکه سفید برای درمان شوره سر

آب لیمو و سرکه سفید برای درمان شوره سر

3. ماسک مرطوب کننده

ترکیب آبلیمو، تخم مرغ و روغن زیتون: مواد لازم: 2 قاشق غذاخوری آب لیمو، یه عدد تخم مرغ و یه قاسق غذاخوری روغن زیتون

روش استفاده: یه تخم مرغ رو درون یه کاسه بریزین و هم بزنین. یه قاشق غذاخوری روغن زیتون و 2 قاشق غذاخوری آب لیمو رو به اون اضافه کنین. تمام مواد رو با هم به خوبی مخلوط کنین. سپس این ترکیب رو با استفاده از یه برس روی مو و پوست سرتون اعمال کنین. بذارین که این ترکیب روی پوست سرتون خشک بشه و سپس سرتون رو با شامپو شستشو بدین.

تهیه ماسک مرطوب کننده به وسیله آب لیمو و تخم مرغ

تهیه ماسک مرطوب کننده به وسیله آب لیمو و تخم مرغ

4. درمان ریزش مو

ترکیب آبلیمو و آب نارگیل: مواد لازم: یه قاشق غذاخوری آب لیمو و یه قاشق غذاخوری آب نارگیل

روش استفاده: محتویات بالا رو به خوبی با همدیگه مخلوط کنین. این ترکیب رو روی مو و پوست سرتون اعمال کنین. بذارین که این ترکیب به مدت 20 دقیقه روی پوست سرتون باقی بمونه و سپس بعد از اون سرتون رو با استفاده از یه شامپوی ملایم شستشو بدین. از این درمان یه بار در هفته استفاده کنین تا نتایج بهتری بگیرین.

درمان ریزش مو با استفاده از لیمو

درمان ریزش مو با استفاده از لیمو

5. نرم کننده مو

ترکیب آبلیمو، عسل، رزماری و روغن زیتون: مواد لازم: یه قاشق غذاخوری آب لیمو، 2 قاشق غذاخوری عسل، 2 قاشق چای خوری روغن زیتون، چند قطره روغن رزماری

روش استفاده: تمام مواد بالا رو درون یه کاسه با هم مخلوط کنین. سپس ترکیب حاصل رو به وسیله یه برس روی پوست و موی سرتون اعمال کنین. یه کلاه دوش روی سرتون بذارین و اون رو به مدت 30 دقیقه روی سرتون باقی بذارین. بعد از اون سرتون رو با استفاده از یه شامپوی ملایم شستشو بدین. این کار رو هفته ای یه بار تکرار کنین.

استفاده از لیمو و عسل برای نرم کردن مو

استفاده از لیمو و عسل برای نرم کردن مو

احتیاط !

  • برای درمان های خونگی بالا همیشه از آب لیموی تازه استفاده کنین.
  • از آب لیمو به مقدار بسیار زیاد استفاده نکنین، زیرا که خواص اسیدی اون میتونه موهای شما رو خشک کنه و به اون آسیب بزنه.
  • در صورتی که زخم بازی روی سرتون دارین، هیچ وقت از آب لیمو استفاده نکنین.