این حرف رو همیشه میشنوین که صبحونه مهمترین وعده غذایی روزانست. یکی از مهمترین چیزایی که کمک میکنه روزتون رو پر انرژی شروع کنین یه صبحانه سالم و مقویه. خوردن یه صبحونه کامل بهترین کاریه که میتونین برای داشتن یه روز پر نشاط انجام بدین. در این پست چند نکته رو برای شما بیان میکنیم که میتونین با استفاده از اونها یه صبحونه خوب و انرژی بخش برای خودتون فراهم کنین.

مقدار کمی کربوهیدرات باید در صبحونه وجود داشته باشه

برای داشتن انرژی کافی در طول روز وجود کربوهیدرات ضروریه به همین خاطر باید در صبحونه وجود داشته باشه. اما اشتباهی که اکثر افراد مرتکب میشن اینه که صبحونه خوشون رو لبریز از کربوهیدرات میکنن. اتفاقی که با خوردن یه صبحونه پر از کربوهیدرات در بدن میفته اینه که سطح انسولین بدن به شدت زیاد میشه. شما در ادامه روز با کم شدن سطح انسولین بدن به شدت احساس گرسنگی میکنین، به همین خاطر برای رفع گرسنگی مجبورین غذای بیشتری بخورین که احتمال چاق شدن شما رو افزایش میده و یا به سراغ فست فود میرین که سلامتی شما رو به خطر میندازه. سعی کنین که از قندهای فرآوری شده دوری کنین و به جای اون از میوه ها و یا نشاسته (نان) برای بدست آوردن کربوهیدرات موردنیاز استفاده کنین.

در مصرف کربوهیدرات ها زیاده روی نکنین

در مصرف کربوهیدرات ها زیاده روی نکنین

از پروتئین های مناسب در وعده صبحانه استفاده کنین

پروتئین برای ساخت و ترمیم عضلات بدن بی اندازه مهمه. اگه شما وزنه بردار هستین یا اینکه فقط میخواین مطمئن بشین که عضلات شما مواد لازم برای رشدشون رو داشته باشن، خوردن مقداری پروتئین در صبحونه میتونه خیلی بهتون کمک کنه. بهترین کار برای خوردن پروتئین موقع صبحونه اینه که به سراغ غذاهایی با بیشترین تراکم پروتئین برین. تحقیقی در سال 2015 نشون داده افرادی که در یه صبحونه با 350 کیلو کالری، 35 گرم پروتئین میخورن نسبت به کسایی که فقط 13 گرم پروتئین میخورن قادرن که بهتر و موثرتر وزن کم کنن.

تخم مرغ بخصوص سفیده اون به عنوان غذای با تراکم پروتئین بالا بسیار مناسبه و زیاد هم پیدا میشه. اگه میخواین که مقداری کالری ذخیره کنین یا پروتئین بیشتری دریافت کنین بهتره که به سراغ پودر پروتئین کازئین برین. این پودرهای پروتئین هم تراکم پروتئین بالایی دارن و هم نسبت به دیگر پودرها کمتر تجزیه میشن.

از پروتئین ها در صبحونه استفاده کنین

از پروتئین ها در صبحونه استفاده کنین

صبحانه سالم و سرشار از ویتامین B12

هدف غذا خوردن در صبح اینه که انرژی موردنیاز برای روز کاری یا تحصیلی خودتون رو فراهم کنین. یه جزء ضروری برای کسب انرژی فیزیکی و ذهنی نوعی از ویتامین B به  نام B12 هست. این ویتامین تمرکز رو زیاد میکنه، حافظه رو افزایش میده و به شما توانایی میده که در طول روز پویاتر و کارآمدتر باشین. برای دریافت این ماده مقوی میتونین یه قرص مکمل یا مولتی ویتامین بخورین. یه راه بهتر اینه که ماست بخورین چون هم سالمه و هم یه منبع کم کالری از پروتئینه و البته سرشار از ویتامین B12 هست.

خوردن ویتامین B12 در صبحانه

خوردن ویتامین B12 در صبحانه

چربی های سالم رو به صبحونتون اضافه کنین

این تصور که تمام چربی ها ناسالم هستن و باید از اون ها دوری بشه، اشتباهه. واقعیت مقداری پیچیدست زیرا که چربی ها نقش مهمی در بدن انسان به عهده دارن. مشکل اصلی چربی اینه که افراد انواع ناسالم چربی رو در مقدار زیاد مصرف میکنن. بهتره که سعی کنین در یه صبحHنه سالم و مقوی، مقداری از چربی های سالم هم اضافه کنین. از منابع چربی سالم که میزان کالری دریافتی شما رو خیلی افزایش نمیدن، دانه های روغنی هستن. دانه های کتان زمینی به خاطر داشتن اسید چرب امگا 3 بسیار مفیدن و در کاهش التهاب موثر هستن.

چربی های سالم برای بدن بسیار مفیدن

چربی های سالم برای بدن بسیار مفیدن

برای صبحانه مناسب خودمون چه چیزایی رو باید در نظر بگیریم؟

برای تهیه کردن یه صبحونه ایده آل باید ذائقه و اهداف سلامتی و تندرستی خودتون رو در نظر بگیرین. نکات بیان شده میتونه به شما برای شروع کمک کنه تا بتونین صبحونه مناسب خودتون رو تهیه کنین. اگه بیماری خاصی دارین که شما رو نسبت به خوردن بعضی از غذاها محدود میکنه، بهتره که با یه پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنین.

3.4/5 - (5 امتیاز)