شگفت زده میشین اگر بدونین در دنیای مجازی چقدر منابع مختلفی برای بالابردن مهارت و دانشتون با آموزش آنلاین وجود داره و چقدر گسترده و بدون مشکل میتونین خودتون رو آموزش بدین. میخوام براتون از دسته های مختلف منابع و شیوه های گوناگون دسترسی به اونها براتون بگم. برای من خیلی سخته زندگی امروز مردم شهر نشین رو بدون اینترنت و فناوری اطلاعات تصور کنم، یکی از اساتید میگفت قبل از این اینترنت برای دریافت مقاله با پست و نامه درخواست به خارج میدادن تا بتونن یه مقاله رو داشته باشن و بخونن!

شاید قبلا کتابخونه ها یه منبع بودن که دسترسی بهشون هم خیلی سخت نبود ولی بروز نبودن و وسیع نبودن و گاهی وقتگیر بودن مشکل ایجاد میکرد. اما امتیازاتی که دنیای مجازی و آموزش آنلاین براتون به همراه داره به نظر من موارد زیر هست:

 • هر زمان که بخواهید در دسترس است
 • در هر مکان که بخواهید در دسترس است
 • هرچقدر که بخواهید نامحدود است
 • بسیار بروز و جدید است
 • هزینه به شدت پایین است

این مزیت های که برای آموزش آنلاین یا در اصطلاح آموزش الکترونیک بیان شد برگ برنده ای شده است که مردم در سراسر جهان به سمت آن کشیده شوند. امروزه حتی گاهی برای تفریح هم افراد در اینترنت گشت میزنند و مطالب و محتوای تولید شده را مطالعه میکنند، اطلاعات جدید به دست میارن و نظرات و دانش خودشون رو با دیگران تبادل میکنن بدون اینکه متوجه باشن در یک تعامل دو طرفه در حال آموزش دیدن هستنن.

فقط کافیست شما یک عنوان انتخاب کنید و در موتورهای جستجوگر مثل گوگل اون رو سرچ کنید، دنیای اطلاعات از گونه های مختلف شامل فیلم، عکس، مستند، کتاب الکترونیک، مقالات، بررسی هاست که برای شما لیست میشود. اگر یک ساعت وقت صرف کنید برای ماه ها و یا حتی سالها محتوای یادگیری دارید! البته مهارت استفاده از موتور های جستجوگر مخصوصا گوگل هم در گرفتن نتیجه مناسب با اهمیت است که انشالله در مطالب بعدی براتون آموزشش رو قرار میدم.

قوانین بنیادین آموزش آنلاین

 • حس کنجکاوی شما عامل محدود کننده است.
  در دنیای مجازی هیچ محدودیتی از نظر منابع و موضوعات وجود ندارد، محدودیت برای استفاده از این منابع عظیم به حس کنجکاوی شما بر میگردد که شما چقدر میل به یادگیری در موضوعات دارید. برای مثال فردی رو در نظر بگیرید که علاقه مند به آزمایشهای شیمی است، ساعتها و بارها آزمایش ها رو تکرار میکنه ولی خسته نمیشه و هنوز پرانرژیه! اون به ساعت و دفعات نگاه نمیکنه بلکه حس کنجکاوی و علاقه است که اون رو در این مسیر نگه میداره.
 • توانایی تشخیص اولویت بندی ها بسیار با اهمیت است.گرچه در دنیای اینترنت منابع نامحدود هستند و علایق شما هم زیاده ولی وقت شما محدود است! بنابراین توانایی شما برای شناخت و اولویت بندی اینکه در میان اقیانوسی از اطلاعات باید روی کدام موضوع دقیق شوید و از کدام منابع استفاده کنید بسیار با اهمیت خواهد بود و توانایی متخصص شدن و رشد سریع رو برای شما به ارمغان میاره. هرچیزی ارزش وقت شما رو نداره و اونهایی که قبول کنیم باید زمان مناسبی به نسبت اهمیت بهشون اختصاص بدیم.

برای تحقق قوانین بنیادین ذکر شده باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

1. پیرامون موضوعات منتوع انتخابی خود مطالعه کنید

اولین قدم مطالعه در موضوعات مختلف و متنوع است، تا میتوانید مجلات ترویجی و وبلاگ ها و وبسایت ها در حوزه موضوعاتتون رو بررسی کنید. مثلا اگر فناوری نانو رو انتخاب کردین لازم نیست حتما با تخصصی ترین مطالب شروع کنین، کافیه در وبسایت ها و وبلاگ های مرتبط به عناوین و خلاصه مطالب نگاه کنین. این کار به شما کمک میکنه تا یک دید کلی نسبت به مسائلی که در اون حوزه هست پیدا کنید.

2. موضوعات نوید بخش و جذاب را پیگیری کنید

معمولا با انجام مرحله اول یکسری روید، گرایش جدید، ابزار جدید یا بازار جدید  برای شما الهام بخش هستند، همین ایده ها هستند که میتوانند کار یا زندگی ما رو به مرحله بعدی ببرند.

وقتی شما به این ایده ها رسیدین احتمالا میخواین وقت بیشتری رو اختصاص بدین بهشون، که راهکارهای آنلاین رو به شما توصیه میکنم:

 • مقالات تخصصی مانند سایت ویکی پدیا را بخوانید
  یکی از بهترین نقاط برای شروع همین ویکی پدیا ست چون با تعاریف و باز کردن حوزه موضوعات یک دید مناسب جهت شیرجه در دنیای اطلاعات به ما منتقل میکنه!
 • ویدئو های آنلاین تماشا کنید
  در بیشتر موضوعات با استفاده از موتورهای جستحوگر شما میتونین ویدئو های مرتبط رو پیدا کنین. از اونجایی که صوت و تصویر گیرایی بیشتری دارند سرعت درک مطالب شما بهتر خواهد بود.
 • در شبکه های اجتماعی نظرات دیگران را بخوانید
  برای شناخت یک موضوع جدید خوندن نظرات دیگران بسیار کمک کننده است. بخش نظرات مقالات مرتبط رو  حتما بررسی کنید و از سایت های پرسش و پاسخ دیدن کنید و به فروم های گفتگو سر بزنید.

استفاده از این روش فهم عمیق تر و دقیق تر رو برای شما ایجاد خواهد کرد. در بسیاری موازد شما میتونین در همین مرحله متوقف بشین و به سراغ موضوع بعدی برین، اما اگر ندای درونتون میگه هنوز جذابیت و کنجکاوی دارین به مرحله بعدی برین.

3. پروژه واقعی راه بیاندازید

نکته مهم این هست که شما هرچقدربا آموزش آنلاین بخونین و یاد بگیرین کافی نیست بلکه باید تجربه کنید تا برای همیشه به صورت عملی و واقعی براتون موندگار و ثمر بخش باشه. برای این کار باید یک پروژه کوچیک در حوزه موضوع مورد علاقتون تعریف کنین و سعی کنین تمام اون چیزهایی که یاد گرفتین رو در اون پروژه پیاده کنین.

اگر میخواین در یک کاری واقعا استاد بشین، یک چیز واقعی بسازین. یک برنامه برنامه نویسی کنین، یک کتاب بنویسین، یک موشک بسازین. هرکاری که در شرایط شما امکان پذیره انجام بدین تا از مخلوق خدا بودن لذت ببرین!

موفق و سربلند باشین، ما رو هم از نتایج با خبر کنین.

۴

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر