آشنایی با گیاه فیتونیا یا پوست ماری

یادمه اولین بار این گیاه رو ده سال پیش دیدم، وقتی اسمشو پرسیدم بهم گفتن اسمش پوست ماری هست. راستش اسمش واقعا به ظاهرش میخورد واسه همین تا یکی دوسال اول منم فیتونیا رو با این اسم به بقیه معرفی...

حنا باقریه
حنا باقریه آپدیت:
رشد مطلوب برگهای فیتونیا قرمز براثر نور مناسب

یادمه اولین بار این گیاه رو ده سال پیش دیدم، وقتی اسمشو پرسیدم بهم گفتن اسمش پوست ماری هست. راستش اسمش واقعا به ظاهرش میخورد واسه همین تا یکی دوسال اول منم فیتونیا رو با این اسم به بقیه معرفی میکردم. تا زمانی که برای فیتونیام مشکل پیش اومد و بخاطرش تحقیقاتمو شروع کردم تا علت مشکلش رو بفهمم. امروز در این مطلب تمام نیازهای فیتونیا رو به شما میگم تاانشاالله شما به مشکل بر نخورید.

فیتونیا یا پوست ماری

فیتونیا یا پوست ماری

فیتونیا، گیاهی خزنده و رونده که در مدت زمان کوتاهی تمام سطح خاک گلدان یا باغچه رو میپوشونه. گیاهی با بافت زبر و خشک اما در عین حال منعطف و بسیار مناسب برای آویز شدنه. معمولا سطح برگهای فیتونیا رو کرک های ریزو زبری پوشش داده اما خیالتون راحت با برخورد دستتون به این کرک ها هیچ مشکلی براتون پیش نمیاد. فیتونیا هم مثل خیلی از گیاهان دیگه در زمان مناسبی از رشد به گل میشنه. گلهایی ریز و سفید یا متمایل به سفید.

نمای نزدیک از گیاه فیتونیا یا پوست ماری

نمای نزدیک از گیاه فیتونیا یا پوست ماری

میزان نور دریافتی مورد نیاز فیتونیا

این گیاه زیبا به لحاظ نوری به نور متوسط نیاز داره. در محیط آپارتمانی با نور نسبتا خوب هم میتونه به زندگیش ادامه بده اما هر چقدر نور مناسب تر باشه شرایط رشد گیاه بهتر خواهد بود. بهترین میزان نور برای فیتونیا نور فیلتر شده پنجره جنوبی یا شرقی با فاصله ی یک متری هست. یادتون باشه که با شروع فصل تابستان فاصله گلدان از پنجره رو بیشتر کنید تا نور، گیاه رو اذیت نکنه. درسته که گفتم این گیاه آپارتمانیه اما گیاه رو هر نقطه از آپارتمان و با فاصله از نور قرار ندید تا گیاهتون از حالت عادی رشد خارج نشه و علفی رشد نکنه و برگهای تازه متولد شده ریز نمونه.

فیتونیا

فیتونیا

میزان آبیاری مورد نیاز فیتونیا

میزان آبدهی به فیتونیا باید معمولی تا زیاد باشه. اگر به فیتونیا کم آبی و خشکی وارد بشه خیلی زود گیاه پژمرده و بی جان میشه و اگر گیاه رو غرق آب کنید خاک گیاه لجنی و باتلاقی میشه و ریشه ها بسرعت لهیده خواهند شد. پس شما در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو الی سه بار به فیتونیا آب بدید. برای غبار پاشی هم در زمستان دو هفته ای یکبار و در تابستان یک روز در میان گیاه رو با غبارپاشی مرطوب کنید. یادتون باشه اگر دیدید لبه های برگ گیاه فیتونیای شما چروکیده شده نشانگر خشکی هوای محیطه و شما باید هرچه زودتر گیاه رو غبار پاشی کنید.

رشد مطلوب برگهای فیتونیا قرمز براثر نور مناسب

رشد مطلوب برگهای فیتونیا قرمز براثر نور مناسب

خاک مناسب برای بستر رشد گیاه فیتونیا

فیتونیا برای رشد مطلوب نیاز به خاک قلیایی داره که این خاک از خاک جنگلی (برگهای پوسیده شده بلوط )، خاک برگ و ماسه برای قابل نفوذ بودن خاک ترکیب شده. اما من با تجربه شخصی خودم مقداری کوکوپیت و پرلیت هم به خاک اضافه میکنم تا رطوبت خاک رو بیشتر حفظ کنه.

خاک مناسب برای فیتونیا

خاک مناسب برای فیتونیا

مقدار و زمان کوددهی به فیتونیا

اگر متوجه شدید گیاهتون به تغذیه مصنوعی نیاز داره و یا حتی اگه دوست داشتید گیاهتون رو تقویت کنید میتونید در طول نگهداری از اون 2 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار در فصلهای بهار و تابستان از کود استفاده کنید. جهت اطلاعتون باید بگم که زمان مناسب برای کوددهی فصل بهار و تابستان هست و دلیل این موضوع گرم بودن هوا و تایم رشد گیاه در این دو فصل هست. گیاهان در فصلهای پاییز و زمستان به خواب زمستانی میرن و رشد خاصی ندارند و کوددهی باعث وارد شدن فشار زیاد به گیاه میشه.

  •  یادتون باشه از براق کننده های مصنوعی برای شفاف بودن سطح گیاه استفاده نکنید و بجای این مواد شیمیایی که باعث ایجاد لکه روی برگهای گیاه میشن از غبار پاشی استفاده کنید.
  •  اگر دیدید برگهای پایین گیاه به زردی گرایش پیدا کرده، شک نداشته باشید که خاک گلدان شما باتلاقی شده و شما باید سوراخ و زهکش کف گلدان رو باز کنید تا گرفتگی برطرف شه و آب اضافی گلدان خارج بشه.
نمای نزدیک از خاک فیتونیا و ساقه ی خوابانده روی خاک برای ریشه دار کردن ساقه گیاه

نمای نزدیک از خاک فیتونیا و ساقه ی خوابانده روی خاک برای ریشه دار کردن ساقه گیاه

تکثیر فیتونیا چگونه است؟

برای تکثیر فیتونیا شما میتونید از دو روش قلمه گیری و پاجوش استفاده کنید. برای روش قلمه گیری ابتدا باید از شاخه های بلندتر گیاه قلمه های 8 تا 10 سانتی متری بگیرید و برگهای پایینی گیاه رو از ساقه جدا کنید و انتهای ساقه رو تا یک سانتی متر در پودر هورمون ریشه زایی بزنید و قلمه رو در مخلوط خاک پیت ماس و پرلیت بکارید. گیاه شما بعد از یکماه ریشه دار خواهد شد. اما برای تکثیر به روش پاجوش، شما در زمان تعویض گلدان میتونید یک قلمه ریشه دار از کنار گیاه بردارید و در گلدان مجزا بکارید.

زمان تعویض گلدان فیتونیا

زمان تعویض گلدان فیتونیا

جدا کردن پاجوش ریشه دار برای تکثیر در زمان تعویض گلدان گیاه

جدا کردن پاجوش ریشه دار برای تکثیر در زمان تعویض گلدان گیاه

تعویض گلدان اصلی فیتونیا و تکثیر آن به روش پاجوش

تعویض گلدان اصلی فیتونیا و تکثیر آن به روش پاجوش

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

هدیه مناسب برای روز مادر

ارسال رایگان