راهنمای نگهداری و تکثیر گیاه بنت قنسول یا گل کریسمس

این گیاه بسیار زیبا از گل های پرطرفدار در روزهای کریسمسه و با رسیدن سال نو میلادی بی مناسبت نیست اگه بخوام از اون براتون بگم. برگ های قرمز بنت قنسول واقعا زیبا و خیره کنندست و این گل از...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
گل بنت قنسول معروف به گل کریسمس

این گیاه بسیار زیبا از گل های پرطرفدار در روزهای کریسمسه و با رسیدن سال نو میلادی بی مناسبت نیست اگه بخوام از اون براتون بگم. برگ های قرمز بنت قنسول واقعا زیبا و خیره کنندست و این گل از جمله گیاهان ارزان قیمت و پرطرفدار محسوب میشه. در ابتدا افسانه ای رو براتون تعریف میکنم که دلیل نامگذاری گل کریسمس رو بیان میکنه و خوندنش خالی از لطف نیست.

افسانه ی گل کریسمس

با توجه به افسانه های مکزیکی، دختر کوچکی به نام ماریا به همراه برادرش در شب کریسمس برای رفتن به کلیسا تصمیم به بردن هدیه ای میگیرند. از آنجایی که بسیار فقیر بودند، دسته ای از علف های هرز کنار خیابان رو میچینند و معتقد بودند چون هدیه ی آنها سرشار از عشقه پس بسیار با ارزشه. با این اندیشه وارد کلیسا میشن و علف ها رو در مقابل مجسمه ی مسیح قرار میدن، اما با تمسخر و تحقیر سایر کودکان روبرو میشن. در کمال تعجب در برابر دیدگان همه این علف های هرز تبدیل به گلی سرخ به نام بنت قنسول میشوند.

گیاه گل کریسمس

گیاه گل کریسمس

گیاهان دارای برگ های رنگی نیاز به نور خیلی زیاد دارند

بنت قنسول به فضایی روشن نیاز داره اما به دور از نور مستقیم. پس بهتره که این گیاه رو نزدیک پنجره قرار بدین. معمولا افرادی که این گل رو خریداری میکنند شاکی هستند که چرا گیاهشون در سالهای بعد تغییر رنگ نمیده یا حتی گل نداره؟ دلیلش اینه که بنت قنسول دوستدار روزکوتاهیه. یعنی تمایل داره که تاریکی شب رو احساس کنه اما به دلیل روشن بودن چراغها تا پاسی از شب چنین اتفاقی صورت نمیگیره و برای گیاه ایجاد مشکل میکنه. بهتره در فصول پاییز و زمستان که روزها کوتاهن در هنگام شب تا زمان تاریکی کامل، گل رو داخل پلاستیک مشکی قرار بدین و بعد از خاموشی چراغها اونها رو خارج کنید. در ضمن کمبود نور باعث ریزش برگ ها و کمرنگ شدن اونها میشه.

بنت قنسول گیاهی دوست دار نور و روشنایی

بنت قنسول گیاهی دوست دار نور و روشنایی

بنت قنسول گیاهی رطوبت دوست

چون شرایط نگهداری از گلها در مکانهای مختلف، متفاوته پس نمیشه زمان دقیقی بین دو آبیاری ذکر کرد مثلا هر دو روز یا هر سه روز. برای این گیاه هروقت خاک نیمه مرطوب شد زمان مناسب برای آبیاریه چون خاک مرطوب رو میپسنده. میزان آب باید یه اندازه ای باشه که از زیر گلدون خارج بشه و بهتره که آب رو به مدت 24 ساعت در هوای اتاق قرار بدین و سپس از اون برای آبیاری استفاده کنید.

دمای بالا مانع از گلدهی گیاه میشود

بهترین دما برای این گل بین 15 تا 24 درجه ی سانتی گراده و دماهای پایین تر باعث کندی رشد و دماهای بالاتر هم مانع گلدهی میشن یا گلدهی رو به تاخیر میندازن.

گلدهی بنت قنسول در دمای پایین

گلدهی بنت قنسول در دمای پایین

بهار و تابستان بهترین زمان برای تکثیر گل کریسمس

تکثیر گیاه بنت قنسول از طریق قلمه صورت میگیره و بهتره که در فصل بهار و تابستان سرشاخه های جوان رو جدا کنید و داخل محلول ریشه زا قرار بدین و بعد از ریشه زدن بکارید. البته یه راه دیگه ام برای تکثیر وجود داره و اون کاشتن شاخه های هرس شده ی گیاه در فصل پاییزه.

گیاه بنت قنسول

گیاه بنت قنسول

سال نو میلادی مبارک.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

هدیه مناسب برای روز مادر

ارسال رایگان