گودی کمر و درمان آن با ورزش

ستون فقرات انسانها از قسمت بالای گردن تا پایین کمر ادامه پیدا میکنه که شبیه منحنی S شکل میباشد و با نام علمی لوردوزیس یا گودی کمر شناخته میشه. این انحنا به بدن شما کمک میکنه تا برای تحمل سنگینی...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
علائم گودی کمر

ستون فقرات انسانها از قسمت بالای گردن تا پایین کمر ادامه پیدا میکنه که شبیه منحنی S شکل میباشد و با نام علمی لوردوزیس یا گودی کمر شناخته میشه. این انحنا به بدن شما کمک میکنه تا برای تحمل سنگینی سر، هم ترازی سر و لگن و کمک به حفظ ساختار آنها و نیز برای حرکت، انعطاف پذیری و خم شدن با مشکلی مواجه نشین. گودی کمر به طور طبیعی دارای انحنای منحصر به فرد طبیعیست، اما اگر این منحنی بیش از حد به سمت داخل باشد، آن را گودی کمر میگویند. گودی کمر یا لوردوزیس میتونه روی کمر و گردنتون تأثیر منقی بگذاره. میتونه فشار بیش از حد بر ستون فقرات وارد کرده و باعث درد و ناراحتی بشه. در این مطلب کمی بیشتر با این عارضه و درمان های آن آشنا میشین.

علل رایج ایجاد گودی کمر چیست؟

جابجایی مهره ها: به رانده شدن یک مهره به طرف جلو و قرار گرفتن بر روی مهره زیرین به عبارتی (لغزش مُهره) در ستون فقرات گفته میشه که معمولا با فیزیوتراپی یا جراحی درمان میشه.

اختلال ژنتیکی: این اختلال منجر به کوتوله شدن می شود. بازوها و پاها کوتاه هستند در حالی که تنه معمولا از طول نرمالی برخورداره.

پوکی استخوان: یک بیماری استخوانیست که باعث کاهش تراکم استخوان میشه و در نتیجه میتونه یکی از علائم انحنا در ستون فقرات و گودی کمر باشه.

استئوسارکوم: یکی از شایعترین تومورها یا سرطان های بدخیمه که منشاء آن از خود استخوان است. بیشتر در استخوان های بلند دیده میشه.

چاقی: چاقی یک بیماری همه گیر در دنیاست. چاقی و اضافه وزن بخصوص در شکم باعث میشه که ستون فقرات به سمت جلو بره و گودی کمر بوجود بیاد.

آیا علائم گودی کمر را میشناسید؟

شایعترین علامت آن درد عضلانیست. هنگامی که ستون فقرات شما به صورت غیر طبیعی خم بشه، عضلات بدنتان به جهات مختلف کشیده شده و باعث اسپاسم یا گرفتگی میشه. اگر لوردوز گردنی دارید، ممکنه این درد به گردن، شانه ها و بالای کمرتان نیز کشیده بشه.

در صورتی که این علائم را تجربه کردین، با پزشک مشورت کنین: بی حسی، مور مور شدن، درد در ناحیه ی شکم به صورت تیر کشیدن های مقطعی، عدم کنترل مثانه، ضعف، مشکل نگه داشتن و کنترل عضله.

علائم گودی کمر

علائم گودی کمر

گودی کمر در زنان باردار

بسیاری از زنان باردار در دوران بارداری در کمر، باسن و یا حتی شکمشون درد را تجربه میکنن. اما تحقیقات نشان میده که این عارضه در دوران بارداری در واقع به دلیل آن است که ستون فقرات مجبورتان می کنه تا مرکز ثقل بدن، خود را تراز کنید. به طور کلی درد در قسمت کمر ممکنه به علت تغییر مسیر جریان خون در بدنتون باشه.

گودی کمر در زنان باردار

گودی کمر در زنان باردار

چگونه از گودی کمر جلوگیری کنیم؟

در حالی که دستورالعمل های ویژه ای برای جلوگیری از این مشکل وجود نداره، میتونین برخی از تمرینات را برای حفظ وضعیت خوب و سلامت ستون فقرات انجام بدین:

  • موقع نشستن کمر خود را صاف نگه دارین و از قوز کردن خودداری کنین.
  • از کج نگه داشتن گردن خود دوری کنین.
  • حرکات یوگا باعث نظم و شکل گیری درست ستون فقرات میشه.
  • بالا آوردن پاها
  • ایستادن طولانی مدت میتونه باعث خمیدگی ستون فقرات بشه. نشستن در بین کار میتونه به میزان قابل توجهی انحنای ایجاد شده در ستون فقرات را به حالت قبل برگردونه.
راههای جلوگیری از گودی کمر

راههای جلوگیری از گودی کمر

درمان گودی کمر

در دوران کودکی اگر متوجه گودی کمر ایجاد شده در بدن کودکتون بشین زودتر و بهتر میشه مراحل درمان را سپری کرد، بدون اینکه به بدن فرزندتون فشار بیاد. عموما زمانی که گودی کمر خفیف باشد درمان خاصی لازم نیست، اما اگر این عارضه شدت داشته باشه با تجویز پزشک از دارو استفاده کنین یا به فیزیوتراپی بپردازین. روش دیگه اینه که از چند نمونه تمرین ورزشی با نظارت پزشک برای بهبود شرایط انحنای کمر استفاده کنین.

کشش عضلات مفصل ران

در این تمرین کشش و انعطاف پذیری ماهیچه ی خاصره‌ای‌ مازویی که در بالای ران و نزدیک به ستون فقرات قرار داره بهبود پیدا میکنه.

یک زانو را روی زمین بگذارید، باسن را به آرامی به عقب و جلو حرکت بدین. در این حرکت هنگام عقب و جلو رفتن باید قدری کشش را در عضلات پا و ران احساس کنین. این حرکت را در روز بین 3-5 مرتبه و هر بار در حدود 20-30 ثانیه ادامه بدین.

کشش با جمع کردن عضلات

به پشت روی زمین خوابیده و زانو ها را جمع کنین. و زانوها را تا جایی که به عضلات فشار نیاد رو به شکم خود جمع کنین و 20 تا 30 ثانیه در همین حالت نگه دارین. این حرکت را در روز 3-5 بار انجام بدید.

کشش با جمع کردن عضلات

کشش با جمع کردن عضلات

حرکت ساده شکمی

روی زمین دراز بکشید و زانوها را به داخل شکم جمع کنین. دست ها را پشت سر قلاب کرده و سعی کنین به آرامی سر را از روی زمین بلند کنین. این حرکت را تا جایی که عضلات شکم کاملا درگیر بشن انجام بدین و برای یک دقیقه در همان حالت با عضلات فشرده باقی بمونین. این حرکت را 2-3 مرتبه در روز انجام بدین. میتونین شدت و سختی این حرکت را با قرار دادن دست ها در قفسه ی سینه یا در طرفین افزایش بدید و به یاد داشته باشین دستها به پشت سر فشار وارد نکنن.

حرکت ساده شکمی

حرکت ساده شکمی

پیچ دادن عضلات شکم

به پشت بر روی زمین بخوابین، دستها را پشت سر قلاب کنین و سعی کنین سر را از زمین بلند کنین به طوری که هنگام بلند شدن شانه ها و کتف، آرنج راست به سمت زانو ی چپ حرکت کنه و برعکس آرنج چپ به سمت زانوی راست کشیده بشه. سعی کنین در این حالت بین 5-10 ثانیه بمونین و این حرکت را در ابتدا طی 2 مجموعه ی 10 حرکتی و سپس 3 مجموعه ی 30 حرکتی انجام بدید. برای شدت بیشتر میتونین آن را با یک پا انجام بدین.

پیچ دادن عضلات شکم

پیچ دادن عضلات شکم

تمرین با حالت پل

به پشت بخوابین و زانو ها را جمع کنین به طوری که کف پاها روی زمین باشه. سعی کنین در حالتی که دستها روی زمین گذاشته شده باسنتون را از زمین بلند کنین به طوری که فقط کتف ها و کف پاهاتون روی زمین باشه و خودتونو به بالا بکشین. در این حالت 5-10 ثانیه بمونین و این حرکت را در دو مجموعه 10 تایی و بعد از مدتی 3 مجموعه ی 30 تایی ادامه بدید. در این حرکت هم به منظور افزایش شدت میتونین حرکت را با یک پا امتحان کنید.

تمرین با حالت پل

تمرین با حالت پل

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *