بعضی از کودکان میتونن صحبت کنن، اما کلمات به راحتی نمیتونن بیان کنن یا افکارشون رو در یک جمله بگن، گاهی کلمات و هجا تو صحبتشون شکسته میشه. ممکنه همیشه اینطور نباشه اما همون وقتایی هم که سراغ کودک میاد به راحتی میتونه مانع از ارتباطش با همسالاش بشه. در ادامه این مطلب نکاتی رو از گفتار درمانی بیان کردم که اگه بعنوان والدین بیشتر بهش توجه کنید میتونه اثر زیادی در بهبود کیفیت صحبت کردن کودکتون داشته باشه.

هدف از گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یک روش مداخله ای در زبان هست که روی کیفیت گفتار کودک تاثیر میذاره و توانایی اون رو در تشخیص کلمات و غلبه بر مشکلاتی مثل بیان ضعیف، اختلال گفتاری (تکرار صدا، کلمه یا عبارت)، و اختلالات واجی تمرکز داره.

والدین چه کاری برای بهبود گفتار فرزندشون میتونن انجام بدن؟

شما بعنوان والدین باید در ابتدا از روی علائمی که نشون میده کودک به گفتار درمانی نیاز داره به مشکل کودکتون پی ببرین که در این لینک میتونید این علائم رو ببینید. یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام بشه اینه که از هر نوع فکر منفی در مورد صحبت کردنش جلوگیری بشه. اگه فرزندتون لکنت داشته باشه نباید تحت فشار بذاریدش در عوض برای بهبودش نکات زیر رو رعایت کنید:

نقش والدین در بهبود گفتار کودک

نقش والدین در بهبود گفتار کودک

1.تشویق کنید بیشتر حرف بزنه

از کودکتون در مورد چیزهایی که دوست داره سوال بپرسید، مثلا بپرسید اگه یه پرنده داشته باشه پکارش میکنه؟ با پرسیدن این قبیل سوالات نظر فرزندتون رو میشنوید و تحریکش میکنید تا پاسخ دقیق بهتون بده.

2.با دقت به حرفای فرزندتون گوش بدین

حتی اگه زمان کافی ندارید بازم تلاشتون رو بکنید تا زمانی که اون دلش میخواد باهاتون صحبت کنه به خواستش برسه. وقتی شما به حرفاش با حصله گوش میدین فرزندتون اعتماد به نفسش بیشتر میشه و سعی میکنه تا روان صحبت کنه.

به حرفهای کودک گوش بدید

به حرفهای کودک گوش بدید

3.این بازی رو امتحان کنید

فرزندتون رو همراه خواهر و برادرش یا دوستاش دورهم بنشونید نفر اول یک جمله رو تو گوش کنار دستیش بگه و همینطور این جمله گوش به گوش ادامه پیدا کنه تا نفر آخر که باید جمله ای که شنیده رو بیاد تو گوش نفر اول بگه با این بازی علاوه بر تقویت گفتار اعتماد به نفسش هم بیشتر میشه.

4.با صدای بلند کتاب بخونه

یک کتاب جالب، روزنامه یا مجله بهش بدید و ازش بخواید با صدای بلند براتون بخونه و بعضی جملاتشو چند بار تکرار کنه این قبیل فعالیتها گفتار و مهارتهای گفتاری رو تقویت میکنه.

با صدای بلند کتاب بخونه

با صدای بلند کتاب بخونه

5.کودکتون رو ارزیابی کنید

هر چند مدت یکبار بعد از یک دوره کار و توجه بیشتر به فرزندتون رفتارها و پیشرفتهاش رو نسبت به گذشتش و همسناش تجزیه و تحلیل کنید.

6.صدا ها رو آموزش بدین

از سطوح پایین شروع کنید از آموزش دادن حروف الفبا و اطمینان از اینکه کاملا درست تلفظ میکنه و بعد به کمات و در نهایت به آموزش جملات و مکالمه به بهبود کیفیت گفتار کودکتون کمک کنید. یادتون نره برای آموزش مهمترین اصل اینه که فرزندتون لذت ببره، لازم نیست که همه ی این موارد رو انجام بدین کافیه که امتحان کنید ببینید با کدوم بهتر پیشرفت میکنه.

آموزش صدا ها به کودک

آموزش صدا ها به کودک

7.هدف گذاری کنید

برای یک دوره گفتار درمانی هدف بذارید مثلا آدرس خونتون رو حفظ کنه، یا روی یاد دادن چیزهایی که کودکان همسنش باید یاد داشته باشن تمرکز کنید

5/5 - (1 امتیاز)