حتما  شما هم بارها شنیده اید که حذف وعده های غذایی راه مطمئنی برای کاهش وزن و سوزاندن چربیها نیست. اما مطالعات جدید صورت گرفته نشان میدهد که خوردن میان وعده های کم در طول روز و چشم پوشی از وعده شام میتواند تاثیر مثبتی در سلامتی و کاهش وزن داشته باشد.

نتیجه این مطالعات نشان میدهد که افراد دارای اضافه وزن که در طول روز از میان وعده ها استفاده میکنند، درطول شب کمتر احساس گرسنگی کرده و چربی بیشتری در شب میسوزانند. استفاده از میان وعده های سالم در طول روز باعث میشود فرد احساس گرسنگی زیادی در وعده های اصلی نداشته باشد.

میان وعده های سالم مواد غذایی هستند که انرژی و مواد مغذی مورد نیاز را در طول روز به بدن برسانند و جلوی اشتهای کاذب شما را برای استفاده از مواد پرکالری و چرب بگیرند.

میان وعده های مناسب برای کاهش اشتها و کاهش وزن

  • غلات کامل مانند بیسکوییت ها و کراکرهای سبوس دار بدلیل داشتن فیبر و کربوهیدارتهای پیچیده از اشتهای کاذب شما جلوگیری میکنند.
  • میوه ها و سبزیجات بدلیل نداشتن کالری و چربی باعث ایجاد سیری در شما میشوند.
  • دانه ها و مغزها دارای پروتئین هستند و برای سلامتی مفید و ضروری اند و باعث میشوند مدت زمان زیادی احساس سیری داشته باشید ولی در مصرف آنها بدلیل داشتن کالری، زیاده روی نکنید.
  • لبنیات مانند شیر و ماست و پنیر که منبع غنی از کلسیم و مواد معدنی و ضروری برای سلامتی هستند و بهتر است از نوع کم چرب آنها در میان وعده ها استفاده شود.
لبنیات کم چرب

لبنیات کم چرب

به طور کلی باید گفت همه افراد مثل هم نیستند و در واقع هیچ رژیم غذایی خاصی وجود نداره که برای همه یکسان باشه و وزن افراد مختلف رو تحت تاثیر قرار بده. اگرچه که هنوز هم محققان به دنبال روشهای بهتری درباره ی تغذیه محدود به زمان برای کاهش وزن و سوزاندن چربی در افراد مختلف هستند.

حذف شام وکاهش وزن

حذف شام وکاهش وزن

ارتباط بین گرسنگی و کاهش وزن

 

تحقیقاتی که تابحال انجام شده ارتباطی بین گرسنگی های طولانی مدت و کاهش وزن نشون نمیده. مثلا در یک تحقیق بر روی گروهی از افراد نشون داده گرسنگی به مدت 18 ساعت در روز یا گرسنه بودن به مدت کوتاه تفاوت زیادی در کاهش وزنشون نداشته. ولی محققان هنوز هم به دنبال روش های کاهش وزن محدود به زمان هستند و امیدوارند با برنامه ای بر اساس مصرف غذا در ساعات خاصی از روز یا هفته باعث کاهش وزن افراد بشن و معتقدند این رفتار های غذایی و تمرین کردن به محدودیت خوردن و آشامیدن به چندبار در هفته امکانپذیر و برای سلامتی هم مفید تر خواهد بود.

این روش میتواند به صورت اهداف کوتاه مدت و یا بلند مدت در افراد مختلف مورد استفاده قرار بگیرد اما در بزرگسالان (نه بصورت یک رژیم فشرده ) مورد آزمایش قرار گرفته ولی در زنان باردار و کودکان هنوز امتحان نشده است.

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر