حالا که بازار توت فرنگی داغه این فرصت رو داریم تا باهاش کلی خوشمزه های هیجان انگیز درست کنیم. یکی از این خوشمزه های عزیز کیک توت فرنگی هست که می تونه عصر این روزهای بلند سال ما رو شیرین تر و دوست داشتنی کنه. این میوه جذاب که با عنوان ملکه میوه ها هم شناخته میشه جزو 20 میوه پر از آنتی اکسیدان بوده و منبعی خوب برای تامین پتاسیم و کلسیم هست. آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی و همچنین پتاسیم بالای درون توت فرنگی باعث کاهش خطر لخته های خون خطرناک در مغز که باعث سکته مغزی می شوند، کمک شایانی میکنند. البته نکته قابل ذکر دیگه این هست که در پرورش توت فرنگی از آفت کش زیادی استفاده میشه پس در شستشوی اون حسابی دقت کنین یا در صورت دسترسی از انواع ارگانیک این میوه زیبا استفاده کنین. در ادhمه با تهیه این کیک زیبا همراه ما باشید.

کیک توت فرنگی 1

کیک توت فرنگی

مواد لازم برای تهیه کیک توت فرنگی

  • شکر دانه ریز 1 و 1/3 پیمانه
  • آرد نول یا همه کاره 2 پیمانه
  • نمک 1/2 قاشق چایخوری
  • تخم مرغ 4 عدد
  • وانیل 1/2 قاشق چایخوری
  • روغن مایع گیاهی 100 میلی لیتر
  • شیر 250 میای لیتر
  • توت فرنگی 400 گرم
  • خامه فرم گرفته 400 گرم

مراحل تهیه کیک توت فرنگی

برای آماده سازی این کیک مثل همه کیک ها و شیرینی ها فر رو از 15 تا 10 دقیقه قبل روی حرارت 180 درجه سانتیگراد تنظیم می کنیم. یک قالب 23 سانتی متری رو انتخاب می کنیم و کفش رو کاغذ روغنی میندازیم و با برس مخصوص آشپزی کف و دیواره ها رو به روغن آغشته میکنیم. آرد رو به همراه نمک و بکینگ پودر مخلوط می کنیم و همراه با هم 2 تا 3 بار از الک رد می کنیم. حالا کار رو شروع می کنیم به این صورت که پودر قند رو همراه با تخم مرغ داخل یک ظرف مناسب میریزیم و با همزن برقی شروع به زدن می کنیم تا پودر قند در تخم مرغ ها حل بشه و مخلوط کاملاً حجم دار و کرم رنگ بشه.

افزودنپودر قند به تخم مرغ ها

افزودن پودر قند به تخم مرغ ها

وقتی مخلوط تخم مرغ و شکر حسابی حجم گرفت وانیل رو اضافه می کنیم و حدوداً 1 دقیقه دیگه به همزدنمون ادامه میدیم.

اضافه کردن .وانیل

اضافه کردن وانیل

و بعد شیر که هم دما شده با محیط رو به مخلوط اضافه می کنیم و با سرعت کم همزن با بقیه مواد مخلوط می کنیم.

اضافه کردن شیر

اضافه کردن شیر

و بعد نوبت اضافه کردن روغن مایع میرسه. روغن رو هم اضافه می کنیم و در حد مخلوط شدن با بقیه مواد با هم میزنیم.

اضافه کردن روغن مایع

اضافه کردن روغن مایع

سپس آرد رو کم کم اضافه می کنیم. من یکبار دیگه روی کیک آرد رو برای آخرین بار الک میکنم تا حسابی هوادهی بشه و نگران گلوله های باقی مونده توی مایه کیک نباشم. آرد رو هم با سرعت پایین همزن مخلوط می کنیم در حدی که مطمئن بشیم گلوله ای ازش باقی نمونده باشه.

اضافه کردن تدریجی آرد

اضافه کردن تدریجی آرد

و نهایتاً نیمی از توت فرنگی هایی که اسلایس کردیم رو اضافه می کنیم. شما اگر دوست داشتین به قطعات کوچکتر هم میتونین تقسیم کنین. توت فرنگی رو هم به خوبی مخلوط می کنیم.

اضافه کردن توت فرنگی های اسلایس شده

اضافه کردن توت فرنگی های اسلایس شده

حالا مایه کیک رو داخل قالبی که از قبل آماده کرده بودیم می ریزیم و در پایان یکبار آروم به روی صفحه کارمون می کوبیم تا هوای اضافش خارج بشه و بعد میفرستیمش توی فر تا به مدت 34 تا 40 دقیقه تا زمانی که تستر تمیز بیرون بیاد زمان پخت بهش میدیم.

ریختن مایه کیک درون قالب

ریختن مایه کیک درون قالب

خامه ای کردن کیک توت فرنگی

بعد از پخت کمی صبر میکنیم تا کیک کاملاً خنک بشه. بعد کیک رو از وسط به صورت افقی، به دو نیم تقسیم میکنیم و یک لایه رو مجدداً داخل قالب قرار میدیم و دور تا دور قالب رو با بقیه توت فرنگی ها که دو نیم کردیم می پوشونیم به صورتی که قسمت صاف توت فرنگی یعنی قسمت برش خورده روی دیواره قالب قرار بگیره.

قرار دادن توت فرنگی های دو نیم شده اطراف قالب

قرار دادن توت فرنگی های دو نیم شده اطراف قالب

حالا 2/3 از خامه فرم گرفته که طرز تهیه اش رو قبلاً مفصلاً توضیح دادم رو روی لایه اول میریزیم و به صورت یکنواخت و جوری که روی توت فرنگی ها رو بپوشونه پخشش می کنیم.

ریختن خامه ما بین دو لایه

ریختن خامه ما بین دو لایه

بعد لایه دوم رو روی لایه خامه ای قرار می دیم و با دست کمی فشارش می دیم سپس بقیه خامه رو روی لایه دوم میریزیم و سطحش رو با کمک پالت یا یک چاقو صاف می کنیم.

قرار دادن لایه دوم کیک

قرار دادن لایه دوم کیک

حالا کیک رو همراه با قالب برای حداقل 2 ساعت داخل یخچال قرار میدیم تا خودش رو بگیره.

پوشاندن روی کیک با بقیه خامه

پوشاندن روی کیک با بقیه خامه

بعد از زمان داده شده، قالب رو از یخچال بیرون میاریم و کیک رو از قالب جدا می کنیم. کیک رو روی بشقاب سرو قرار میدیم با سلیقه خودمون با استفاده از برش های توت فرنگی و چند برگ نعناع تزئین و سرو می کنیم.

کیک توت فرنگی

کیک توت فرنگی

کیک توت فرنگی2

کیک توت فرنگی

۱

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر