مبحث استفاده از کیک هایی که به عنوان بیس یا پایه کیک های مجلسی و به اصطلاح “تَر” به کار برده میشن بسیار متنوع و متفاوته. اگرچه همه اون ها در یک مساله تقریباً با هم مشترک هستند و اون حساسیت این کیک هست که المان های مختلف روش تاثیر گذار هستند. مثلاً آنجل کیک ها نوعی از کیک های اسفنجی هستند که در مواد اولیه اون ها از هیچ نوع روغن و یا چربی استفاده نمیشه. دسته دیگه کیک های شیفن هستند که در اون ها از روغن استفاده میشه و گاهای هم از کره. همچنین در بعضی از دستورهای این کیک لزومی به جدا کردن سفیده از زرده نیست و دسته دیگه همین کیک های اسفنجی کلاسیک هست که فاکتور بارز اون تعداد تخم مرغ ها و همچنین جدا کردن سفیده از زرده هست. مدل های دیگه ای از این کیک رو قبلاً دوستان من در این مطلب و همچنین این اینجا آموزش دادند.

کیک شیفون کوکا 1
طرز تهیه کیک شیفون موکا مرحله به مرحله
یکی از کیک های بسیار پر طرفدار و خوش بافت کیک معروف به…
»
کیک اسفنجی شکلاتی

کیک اسفنجی شکلاتی

بقیه نکات پخت رو در ادامه و حین مراحل براتون یادآوری خواهم کرد.

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی کاکائویی

 • آرد سفید 2 پیمانه منهای دوقاشق غذاخوری
 • شکر 1 و 1/4 پیمانه
 • تخم مرغ کامل 6 عدد
 • بکینک پودر 2 قاشق مرباخوری
 • وانیل 1/4 قاشق مرباخوری
 • آب 1/4 پیمانه
 • روغن 1/4 پیمانه
 • پودر کاکائو مرغوب 2 قاشق غذاخوری

مراحل تهیه کیک اسفنجی کلاسیک

طبق معمول فر رو روشن می کنیم و روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم می کنیم. یک قالب 25 سانتی (اگر تازه کار هستین ترجیحاً کمربندی باشه) رو آماده و کفش رو کاغذ روغنی می اندازیم و دیواره های قالب رو فقط با برس چرب می کنیم. اگرچه اگر قالبتون نچسب باشه نیازی به چرب کردن هم نخواهیم داشت. سپس آرد رو همراه با پودر کاکائو و بکینگ پودر با هم ویسک می کنیم و دوبار از الک رد می کنیم و فعلاً کنار میذاریم.

طرز تهیه کیک شکلاتی بدون آرد
بهترین دستور کیک شکلاتی بدون آرد
تا حالا کیک بدون آرد پختید؟ شاید اولش کمی تعجب کنید. این کیک…
»
مخلوط الک شده آردو پودر کاکائو . بکینگ پودر

مخلوط الک شده آردو پودر کاکائو . بکینگ پودر

1/4 پیمانه آبی رو که داشتیم در یک کاسه نسبتاً بزرگ و عمیق میریزیم. چون قراره بعداً مخلوط تخم مرغ به آب اضافه بشه و آرد رو هم در همین ظرف فولد خواهیم کرد.

1/4 پیمانه آب رو در یک کاسه عمیق می ریزیم

1/4 پیمانه آب رو در یک کاسه عمیق می ریزیم

نکات جدا کردن زرده از سفیده

حالا حساس ترین قسمت کار رو شروع می کنیم و اون جدا کردن با دقت سفیده از زرده هاست. قبل از شروع به کار مطمئن میشم تا ظرفی که در اون قراره سفیده ها رو به هم بزنیم کاملا تمیز و خشک باشه. همچنین پره های همزن. سپس زرده رو از سفیده به این صورت که تخم مرغ رو از وسط میشکنیم و در نیمه زرده رو نگه می داریم تا سفیده به طور کامل ازش جدا بشه، از هم جدا می کنیم. مراقب باشین تا حد ممکن زرده پاره نشه و حتی ذره ای از اون وارد سفیده نشه چون در پف کردن سفیده تاثیر گذاره. زرده و سفیده 6 عدد تخم رو با همین روش از هم جدا می کنیم و در دو ظرف جداگانه می ریزیم.

جداکردن زرده از سفیده تخم مرغ

جداکردن زرده از سفیده تخم مرغ

مراحل زدن سفیده و آماده سازی مایه کیک

سفیده تخم مرغ رو در ظرف برزگ و جادارتری بریزین چون حجم اون پس از همزدن 5تا 6 برابر خواهد شد و همچنین زرده ها رو هم بعداً همراه با سفیده هم خواهیم زد.

کیک شکلاتی ساده
طرز تهیه کیک شکلاتی ساده مرحله به مرحله
آیا کسی هست که بتونه به کیک شکلاتی "نه" بگه؟ اگر حتی کسی…
»
سفیده های جدا شده از زرده

سفیده های جدا شده از زرده

همون طور که مشاهده می کنین، سفیده ها کاملاً شفاف و بدون ذره ای از زرده ها هستند. با دور تند همزن شروع به همزدن می کنیم. برای حدود 3 دقیقه تا سفیده ها شروع به سفید شدن وحجم گرفتن بکنن و حباب های هوا در اون دیده بشه. در این مرحله شکر رو به صورت مرحله ای به سفیده ها اضافه کنین و در هر بار ریختن شکر حدوداً یک دقیقه هم بزنین. حتماً حتماً شکر رو در چند مرحله اضافه کنین و صبر کنین تا شکر در سفیده ها حل بشه. یکباره اضافه کردن شکر باعث عدم حجم گرفتن سفیده ها خواهد شد.

اضافه کردن شکر به سفیده های حجم گرفته در چند مرحله

اضافه کردن شکر به سفیده های حجم گرفته در چند مرحله

بعد از اینکه تمام شکر رو اضافه کردیم، به همزدن برای 2دقیقه ادامه میدیم تا یک مخلوط کاملا یکدست و سفید و کشدار و با حجم قابل توجه پیدا بشه. این ویژگی رو می تونیم وقتی همزن رو خاموش کردیم در هنگامی که پره ها رو از مخلوط خارج می کنیم ببینیم. وقتی مخلوطمون به صورت متناوب از پره های همزن بریزه.

حالا زرده های تخم مرغ رو یکی یکی به سفیده اضافه می کنیم و بعد از اضافه کردن هر زرده 30 تا 40 ثانیه با دور کند همزن به هم زدن ادامه می دیم. همزدن زیاد باعث کم شدن پف مخلوطمون میشه.

کاپ کیک موکا با فراستینگ شکلات و انار
طرز تهیه کامل کاپ کیک موکا با فراستینگ شکلات و انار
همونطوری که خیلی از شما همراهان عزیز مطلع هستید، کاپ کیک ها یا…
»
اضافه کردن یکی یکی زرده ها به سفیده

اضافه کردن یکی یکیِ زرده ها به سفیده

اضافه شدن زرده ها هم  مجدداً باعث حجیم تر شدن مواد میشه. بعد از اضافه کردن آخرین زرده، وانیل رو اضافه می کنیم و برای 30 ثانیه دیگه به همزدن ادامه میدیم.

اضافه کردن وانیل به مخلوط سفیده و زرده

اضافه کردن وانیل به مخلوط سفیده و زرده

از این مرحله به بعد به همزن نیازی نداریم. اون رو خاموش می کنیم و کنار میذاریم. مخلوط زرده و سفیده رو به به طور کامل به ظرفی که در ابتدا آب رو درونش ریخته بودیم اضافه می کنیم ولی اصلا هم نمیزنیم. سپس مخلوط آرد و کاکائو رو در سه مرحله یکبار دیگه روی مواد الک می کنیم.و هر بار با لیسک به آرومی و با حوصله از عمق کاسه به صورت دورانی مواد رو فولد می کنیم تا آرد کاملا مخلوط و یکدست بشه.

اضافه کردن مرحله به مرحله آرد کاکائویی

اضافه کردن مرحله به مرحله آرد کاکائویی

دقت داشته باشین هم زدن سریع و بی دقت باعث خوابیدن پف مخلوطمون میشه. در مرحله آخر، روغن مایع رو اضافه می کنیم و یکبار دیگه در حد یکدست شدن مواد مخلوط می کنیم.

اضافه کردن روغن مایه به مخلوط ارد و تخم مرغ ها

اضافه کردن روغن مایه به مخلوط ارد و تخم مرغ ها

حالا،مخلوطمون رو درون قالب می ریزیم و در انتهای کار قالب رو به ارومی کف آشپزخونه می کوبیم تا حباب های هوا ازش خارج بشه. سپس داخل فر قرار می دیم و 45 تا 55 دقیقه بهش زمان می دیم تا بپزه.

پخت کیک در فر

درجه حرارت و میزان پخت در فرهای مختلف با هم فرق می کنه، بنابر این بعد از 35 دقیقه شما مجازین که پخت کیکتون رو با یک خلال چوبی تست کنین تا کاملا تمیز بیرون بیاد و خشک. در هیچ موردی هنگام پخت کیک ها تون که نیاز به پف کردن دارند، قبل از 30 دقیقه در فر رو باز نکنین چون تمام زحمتتون به هدر میره!! پس سعی کنین تا لم فرتون رو یاد بگیرین که موقع پخت کیک ها و شیرینی هاتون تاثیر خیلی زیادی روی نتیجه کارتون می ذاره.

ریختن مخلوط در قالب و خارج کردن هوای مواد

ریختن مخلوط در قالب و خارج کردن هوای مواد

جدا کردن کیک از قالب

بعد از پخت، حجم کیک شما باید حداقل دو برابر شده باشه. همچنین سطح کیک باید کاملا مسطح و یکدست باشه و ما اصلا نباید شاهد گنبدی شدن کیکمون باشیم. از نشونه های دیگه پخت خوب کیک اینه که بعد از گذشتن حدوداً 10 دقیقه از خارج کردن کیک و خنک شدنش، کناره های کیک از دیواره های قالب فاصله می گیره و خود به خود جدا میشه. برای جدا کردن کیک ابتدا با یک چاقوی نازک و تیز کناره های کیک رو از دیوار قالب جدا کنین و بعد روی توری مخصوص فر برگردونین. زیاد موندن کیک درون قالب باعث میشه که مغز کیک خمیر بمونه.

کیک اسفنجی آماده

کیک اسفنجی آماده

همون طور که مشاهده می فرمایین، سطح کیک یکدسته و بافت کیک هم به صورت ابری و یا همون اسفنجی هست. این کیک اونقدر خوشمزه هست که میتونه بدون هیچ کرم و یا گنشی، همراه با چای، عصرونه دل انگیزی باشه ولی اگر با خامه کشی و یا هر فراستینگ دلخوهمون همراه بشه از خوردنش سیر نمی شیم و دیگه هیچ وقت کیک های آماده و بازاری رو وارد خونمون نمی کنیم :)

کیک ساده و وانیلی با همین دستور

نکته اخر اینکه اگر دلتون کیک ساده یا وانیلی برای بیس کیکتون خواست، فقط کافیه پودر کاکئو رو حذف کنین و مقدار ارد 2 پیمانه کامل باشه. همچنین مقدار شکر به میزان 1 پیمانه کافی خواهد بود.

ضمناً هر 100 گرم کیک اسفنجی حدوداً 297 کالری داره ،7 گرم پروتئین و 58 گرم کربوهیدرات.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • Avatar
  سارا:

  سلام. خیلی خیلی متشکرم بابت این آموزش. کلی دلم آب افتاد! توضیحات کامل و جامع بود فقط دمای فر رو نفرمودین؟!

  • Avatar
   زهرا:

   سلام.گفتن 180 درجه

  • Avatar
   نسیم:

   سلام گفته شد 180 درجه

  • Avatar
   نسیم:

   180 درجه

  • هدی شربتی

   ممنون از شما دوست عزیز. خدا رو از این بابت شاکریم.
   همون طور که در ابتدا دستور نوشتم، با درجه ۱۸۰ درج سانتیگراد

 • Avatar
  چخماقی:

  با سلام و احترام
  دستور های آشپزی شما دقیق و عالی است و از آنها استفاده می کنیم

  با سپاس فراوان

 • Avatar
  آزاده:

  سلام، ببخشید یه سوال، من کیک درست میکنم اصلا پف نمیکنه، میشه بگین برای زیاد پف کردن کیک چیکار باید کرد، من حتی بکینگ پودر هم میزنم اما بازم پف نمیکنه. ممنون!

  • هدی شربتی

   سلام خدمت شما دوست عزیز، پف نکردن کیک به صورت مناسب، ممکنه عوامل متعددی داشته باشه، از قبیل خوب هم نزدن مواد، مخصوصاً خوب هم نزدن تخم مرغ، اندازه گیری نا مناسب مواد، خوب فولد نشدن آرد، اندازه قالب نامناسب، درجه حرارت نامناسب فر و یا حتی تاریخ مصرف گذشته بودن بکینگ پودر.
   شما با دقت و پشتکار، قطعاً اشکال کار رو متوجه خواهید شد.
   موفق باشید.

 • Avatar
  معصومه:

  سلام عزیزم خسته نباشید. سایت شما مثل همیشه هست. من آرد برنج خیلی داریم. میخوام بپرسم انواع شرینی ها و همینطور کیک اسفنجی و شیرینی دانمارکی رو میشه با آرد بزنج درست کرد؟ ممنون اگه جوابمرو سریعتر بدید.

  • هدی شربتی

   سلام و احترام، ممنون از لطف شما.
   بله، خیلی از انواع شیرینی ها و دسر ها با آرد برنج درست میشن، که ان شاءالله در آینده نزدیک به آموزش اون ها می پردازیم

 • Avatar
  معصومه:

  ببخشید اصلاح میکنم مثل همشه زیبا و مفید هست

 • Avatar
  Pegah:

  با تشكر از دستور پخت خوبتون
  من كيكم خيلى خوب پف ميكنه تنها ايرادش اينكه روى كيكم برامده ميشه
  ممكنه به خاطر كوچيك بودن ظرف كيكم باشه؟
  پيشاپيش از پاسختون سپاسگذارم

  • هدی شربتی

   سلام و احترام. ممنون از شما،
   اندازه گیری دقیق مواد اولیه، درست همزدن مواد و دمای مناسب و استاندارد فر، می تونه عامل های گنبدی نشدن کیک باشه. لطفاً رسپی رو دقیقاً اجرا بفرمایین

 • Avatar
  مرضیه:

  سلام وقتتون بخیر
  میشه این جمله رو توضیح بدید:
  زیاد موندن کیک درون قالب باعث میشه که مغز کیک خمیر بمونه.
  آخه من همه نکات رو رعایت می کنم ولی خیلی وقتا مغز کیکم خام ولی روش کاملا طلایی میشه!

 • Avatar
  عادل درویشی:

  سلام و خسته نباشید …..ممنون بابت دستور خوبتون و تشکر ویژه بابت نکات کلیدی دستور پخت….من تمام مراحل رو دقیقا اجرا کردم ونتیجه عالی شد…سوالی که دارم اینه اگه مقدار روغن رو بیشتر کنم چه اتفاقی میفته…آیا باعث نرم تر شدن کیکم میشه ؟؟

  • هدی شربتی

   سلام واحترام و سپاس از لطف شما؛
   وجود بیش از مقدار گفته شده روغن در کیک های حساسی مثل کیک اسفنجی باعث افت کیفیت کیک و در نتیجه خمیری و سنگین شدن کیک خواهد شد.وجود روغن زیاد باعث عدم پف و حجم گیری مناسب کیک هم میشه.

 • Avatar
  مریم بانو:

  سلام وقت بخیر
  ممنون ازدستورکامل وخوبتون میخواستم بدونم علت گنبدی شدن کیک چیه؟؟ کیکهای من همیشه اینطورمیشه

  • هدی شربتی

   سلام و احترام؛
   همونطور که در خود پست هم توضیح داده شده عوامل زیادی باعث میشه که کیک گنبدی شکل بشه که از مهم ترین عواملش میشه به دقد نبودن میزان مواد اولیه، خوب به هم نزدن تخم مرغ ها و عدم صحیح جدا کردن سفیده از زرده، خوب مخلوط نشدن مواد و همچنین استاندارد نبودن درجه حرارت فر اشاره کرد.

 • Avatar
  دیانا:

  سلام
  خیلی تشکر بابت آموزشهایی که میدین خیلی دقیق و عالی هستن وخیلی خوبه اما
  من کیک پرتقالی پختم کیکم گنبدی شد میشه دلیلشو برام بگین؟ممنون

  • هدی شربتی

   سلام و احترام ؛
   ممنون از لطف شما، بستگی به دستوری داره که شما استفاده کردین. ان شاءالله به زودی دستور کیک پرتقالی رو در سایت قرار میدیم.

 • Avatar
  نسیم:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  یه سوال داشتم، من همیشه کیک هام سطحش گمبدی میشه چیکار کنم تا صاف بمونه بعد از پخت؟؟
  و این که پیمونه که نوشتین یعنی چند گرمه، اخه متفاوت پیمونه ها
  خیلی ممنون میشم از راهنماییتون
  ????

  • هدی شربتی

   سلام و درود خدمت شما دوست عزیز و ممنون از حسن نظرتون:)
   عوامل متتعدی برای این معضل وجو دارهولی اگر به دقت با طرز تهیه و نکات و میزان دقیق اندازه های مواد اولیه پیش برین، نباید با این مشکل رو به رو بشین. حتی ممکن هست قالب که برای پخت کیکتون انتخاب کردین کوچک باشه و همین عامل باعث گنبدی کیکتون بشه!

   • Avatar
    صادق:

    سلام ،لطف میکنین بفرمائین یک پیمانه آرد و شکر چند گرمه؟؟؟؟

 • Avatar
  Zeinab:

  سلام مرسی خانمی خدا خیرتون بده من خیلی گیر بودم فوندانت وکیک کاکائو ی روبه روش شما درست کردم عالی شد ??

  • هدی شربتی

   سلام و تقدیم احترام ؛
   خدا رو شکر که باعث خوشحلی شما شدیم :)

 • Avatar
  Zeinab:

  میشه طرز تهیه خمیر پیتزا رو لطف میکنید من درست کردم پف خمیر عالی بود ولی بعد اینکه مواد ریختم گذاشتم تو سولار مثل سنگ شد هنگام خوردن

  • هدی شربتی

   سلام و تقدیم احترام، اگرچه طرز تهیه خمیر پیتزا در سایت موجو هست ولی ان شاءالله آموزش های متفوت تری رو هم در اختیارتون خواهیم گذاشت.
   سوالتون در مورد خمیر پیتزا هست یا در مورد کیک اسفنجی؟!

 • Avatar
  صادق:

  سلام ، وقت بخیر
  اگر امکانش هست در دستوراتتون بفرمایین قالب چند سانتی باشه و اینکه یک پیمانه آرد چند گرم هست ؟ تو سایت های مختلف فرق میکنه .

 • Avatar
  reyhane:

  سلام ميشه بفرمايين وانيل دكتر اوتكر رو از كجا تهيه كردين؟ بقيه محصولات اين برند هم در ايران هست؟

 • Avatar
  فاطمه:

  خییییلیییی ممنون .عاااالیییییی شد .
  دستور پخت کیک وانیلی رو از یه سایت دیگه گرفتم خیییلی بد در اومد .ولی کیک کاکائویم از سایت شما گرفتم خیلی خیلی خوب شد .

 • Avatar
  رویا:

  سلام وقت بخیر این مقدار مواد برای چند نفر هست؟

 • Avatar
  نسرین:

  سلام وقت بخیر
  ممنون از آموزش خوبتون
  اگر ممکن هست برند آرد و وانیل و شکلات و پودر کاکائویی ک استفاده میکنید رو بهمون بگید؟

 • Avatar
  Fatemeh:

  سلام خیلی ممنون به خاطر آموزشتون
  میخواستم بپرسم که اگر این کیک رو بخوام خامه کشی کنم مقدار شکر رو چقدر باید بریزم؟

 • Avatar
  ترنج:

  سلام و وقت بخیر.
  من برای درست کردن کیک از قالبای طرح دار آلومینیومی استفاده میکردم. اوایل خیلی خوب میتونستم کیک رو از قالب برگردونم و کیک خیلی راحت خارج میشد ولی بعد از چند بار استفاده کیک به قالب میچسبه و دیگه برنمیگرده.
  الان از قالبای کمربندی و نچسب استفاده میکنم ولی یه مشکل جدید دارم و اونم اینه که کیک رو در طبقه وسط و دقیقا وسط سینی فر میزارم ولی کیکم یه طرفش به سمت سوختگی میره. دلیلشو لطف میکنید برام توضیح بدید.