چیزهای کوچیکی تفاوت ها رو بوجود می آرند. به دوران بچگی تون فکر کنید. پدر و مادرهاتون چه کارهایی انجام می دادند یا چه حرف هایی برای تشویق شدن تون می زدند؟ کودکان خیلی حساس اند، گفتن کلمات و عبارات درست به صورت منظم می تونه بطور چشمگیری به اونها در درک خودشون و جهان اطرافشون کمک کنه. در اینجا 11 مورد ذکر شده که والدین می تونند به بچه ها شون بگند.

دوستت دارم

تمام کودکان عشق پدر و مادر هاشون رو می خواند و هیچ وقت از عشق ورزیدن اون ها خسته نمی شند. مطالعه ایی که در “مجله بین المللی روابط بین فرهنگی” منتشر شده، نشون می ده که زنان تمایل بیشتری نسبت به مردان در گفتن جملات عاشقانه و ابراز علاقه دارند. بنابراین اگر شما پدر خانواده هستید به این نکته توجه کنید! بچه ها از داشتن پدرهایی که هیچ ترسی برای ابراز احساساتشون ندارند، سود می برند. بنابراین به بچه هاتون بگید چقدر دوستشون دارید.

دوستت دارم

دوستت دارم

تلاش های تو قابل تقدیره

پژوهش ها بر روی کودکان نشون می ده، زمانی که اون ها برای تلاش هایی که انجام میدند به جای نمرات و درجه شون مورد ستایش قرار می گیرند، در آینده به فردی سخت کوش تبدیل می شند. همچنین موجب میشه در انجام کارهاشون بیشتر تلاش می کنند، درجات بالاتری کسب می کنند و احساس رضایت بیشتری از خودشون خواهند داشت.

 

تلاش های تو قابل تقدیره

تلاش های تو قابل تقدیره

از اینکه زمانم رو با تو میگذرونم خوشحالم

بسیاری از والدین مجبورند چندین مسئولیت رو بپذیرند، مثل داشتن یک شغل تمام وقت، انجام کارهای خانه و مراقبت از بستگان مسن. در این مواقع کودکان تحت فشار قرار می گیرند و اگر بدونند که پدر و مادر ها دوست دارند زمانشون رو با اون ها بگذرونند، این وضعیت براشون قابل درک تر میشه.

از اینکه زمانم رو با تو میگذرونم خوشحالم.

از اینکه زمانم رو با تو میگذرونم خوشحالم.

تو فوق العاده ایی

بچه های این دور و زمانه بیشتر از قبل تحت فشار قرار دارند. اون ها آزمون های بیشتری در مدرسه دارند، برای داشتن یک کار خوب در اوایل جوانی تحت فشارند و با مجموعه ایی از پیام ها که به اون ها می گه که چطور باید باشند و یا نباشند، مواجه اند. شما تنها با گفتن جمله ساده “تو فوق العاده ایی” می تونید بهشون قوت قلب بدید و به اون ها اطمینان بدید که در راه درستی قرار گرفتند.

 

تو فوق العاده ایی

تو فوق العاده ایی

به تلاشت ادامه بده

بچه ها وقتی در انجام کاری شکست می خورند، تشویق والدین شون رو می خواند و به اون احتیاج دارند. تحقیقات نشون میده این امر به ویژه برای بچه هایی که بضاعت مالی خوبی ندارند مفید و مهمه.

به تلاشت ادامه بده

به تلاشت ادامه بده

تو در مسیر درستی هستی

وقتی که بچه ها برای انجام هدف شخصی یا یادگیری مهارتی دو دل می شند، دنبال تایید و راهنمایی والدین شون هستند. جملات ساده ایی مثل “درسته تو میتونی” یا “راه درستی رو انتخاب کردی” زمانی که دیگه تسلیم شدند، می تونه به اون ها انگیزه بده.

تو در مسیر درستی هستی

تو در مسیر درستی هستی

تو خیلی مهربونی

تحقیقات اخیر نشون می ده که کودکان نسبت به رتبه و درجه بالا و توانایی هایی علمی در مقابل مهربانی و مراقبت از دیگران بیشتر ارزش قائل هستند. ما برای تغییر این دیدگاه چه کاری می تونیم انجام بدیم؟ با تعریف کردن و مورد تمجید قرار دادن مهربانی در کودکان تون هر زمان که ممکن بود، شروع کنید. این کار دلگرمیی برای به رسمیت شناختن ماهیت محبت در وجودشون ایجاد می کنه.

تو خیلی مهربونی

تو خیلی مهربونی

تو خاص هستی

همه بچه ها برای والدینشون خاص هستند، اما چطوره اغلب به اون ها یادآوری کنیم که خاص هستند و جایگزینی براشون نیست؟ هر کسی دوست داره که احساس کنه پذیرفته شده و برای چیزی که هست قابل افتخاره، بخصوص در سن کودکی.

تو خاص هستی

تو خاص هستی

بیا خوش بگذرونیم

حتی پیشرفته ترین و درس خوان ترین بچه ها هم نیاز دارند از لحظه لحظه شون لذت ببرند. هرچند برای اون ها مهمه که با هم سن و سال های خودشون بازی کنند و مهارت هایی که نیاز دارند رو پروش بدند اما گذروندن زمان هایی با والدین هم می تونه خاطرات خوب دوران کودکی رو براشون بسازه و موجب مستحکم شدن روابط کودک و والدین بشه.

بیا خوش بگذرونیم

بیا خوش بگذرونیم

یه کودک تون بکید من بهت اعتماد دارم

بچه ها دوست دارند احساس کنند از پس مسئولیت های بزرگ برمیان. تحقیقات نشون می ده که اون چه که ما از کودکان انتظار داریم معمولا چیزیه که از راه های دیگه برای ما انجام میدند .بنابراین با اون ها به عنوان بزرگسال مسئول در تربیت رفتار کنید و به اون ها اجازه بدید تا به فرصت های مناسب دست پیدا کنند و ترقی کنند.

من بهت اعتماد دارم

من بهت اعتماد دارم

تو می تونی، من مطمئنم

دنیا می تونه جای سختی برای زندگی باشه اما حمایت های والدین می تونه همه چیز و تغییر بده. بچه ها هر روز با چالش های مختلفی مواجه می شند، چه یادگیری بستن بند کفش باشه یا انتقال به یک مدرسه جدید و… دریافت تشویق و حمایت های مورد نیاز از جانب پدر یا مادر می تونه کم کم در دراز مدت اعتماد بنفس رو در بچه ها ایجاد کنه که در بزرگسالی برای اون ها مفید هست.

تو می تونی، من مطمئنم

تو می تونی، من مطمئنم

 

تربیت فرزند کار سختیه، اما فقط چند ثانیه روزهایی و که بچه ها بزرگ شدند و آینده خوبی دارند رو تصور کنید. اون ها به عنوان یک بزرگسال از شما بخاطر اینکه باورشون داشتید و حمایت کردید، ممنون می شند.

5/5 - (1 امتیاز)