فشار خون بالا سبب آسیب به  کلیه، چشم، قلب و مغز ما می شود. هر چه فشار خون بالاتر باشد خطر سکته مغزی و بیماری های عروق کرونر قلب افزایش می یابد. از طرفی فشار خون بالا علامت های چندانی ندارد که فرد به راحتی متوجه آن شود و تا زمانی که منجر به عوارض نشود تشخیص داده نخواهد شد. بنابراین باید فشار خون بالا را جدی بگیریم. در این مطلب درباره 6 راهکار صحبت شده که به فرد کمک می کند تا بدون مصرف دارو فشار خون خود را کنترل کند.

1. وزنتان را کم کنید

برای سنجش سلامت وزنی افراد از شاخص توده بدنی یا BMI استفاده می شود. برای محاسبه BMI کافیست وزن خود را به کیلوگرم به توان دوم قدتان به متر تقسیم کنید. در صورتی که عدد به دست آمده بین 18.5 تا 24.9 باشد شما از وزنی متعادل برخوردارید، هر عددی کمتر از این بازه نشان دهنده کمبود وزن و اعداد بالای این بازه اضافه وزن را نشان می دهند.

اضافه وزن در واقع مانند باری اضافیست که به تمام اعضای بدنتان فشار وارد می کند. اگر تلاش کنید تا شاخص توده بدنیتان در بازه نرمال قرار بگیرد، کمک بزرگی به کنترل فشار خون و سلامت کلی بدنتان کرده اید.

2. ورزش کنید

سعی کنید روزی 30 دقیقه ورزش کنید. ورزش کردن باعث تعادل در فشار خون و علاوه بر آن کاهش وزن می شود. البته حتما سعی کنید در ابتدا از ورزش های سبک شروع کنید تا به بدنتان فشار نیاورید.

کاهش وزن و ورزش

کاهش وزن و ورزش

3.میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

مصرف مقدار کافی از میوه ها و سبزیجات در طول روز باعث می شود که شما تمام ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی و فیبر مورد نیاز روزانه را دریافت کرده و علاوه بر این به تنظیم فشار خون نیز کمک خواهد کرد.

میوه و سبزیجات مصرف کنید

مصرف میوه و سبزیجات

4. لبنیات را فراموش نکنید

هرگز مصرف لبنیات در طول روز را فراموش نکنید، به خصوص لبنیات کم چرب مانند شیر یا ماست کم چرب. لبنیات کم چرب علاوه بر کنترل فشار خون باعث تقویت استخوان ها و دندانها شده و به کاهش وزن نیز کمک می کند.

لبنیات مصرف کنید

مصرف لبنیات

5. مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید

مصرف گوشت قرمز را به 2 بار در هفته و هر بار حداکثر 180 گرم کاهش دهید. سعی کنید به جای مصرف زیاد گوشت قرمز از منابع پروتئین گیاهی مانند انواع حبوبات، مغز های خوراکی و غلات کامل استفاده کنید. در صورتی که به گوشت علاقه دارید اول بشقابتان را با غلات کامل و سبزیجات پر کرده سپس به سراغ گوشت بروید و مقدار کمتری بردارید، برای اینکار به جای اینکه تکه های بزرگ و حجیم گوشت را انتخاب کنید، می توانید از لایه های نازک گوشت استفاده کرده که این امر به مقدار قابل توجهی باعث کاهش حجم گوشت مصرفی شما خواهد شد.

کاهش مصرف گوشت

کاهش مصرف گوشت قرمز

6. روغن و نمک را کمتر مصرف کنید

روغن منبع کالری ایست با محدود کردن مصرف روغن می توانید وزنتان را کنترل کنید، که همان طور که گفته شد کنترل وزن مساویست با سلامت بیشتر و فشار خون پایین تر. یکی از راه کار های کاهش مصرف روغن این است که به جای ریختن روغن در ظرف مورد نظرتان، آن را اسپری کنید با این کار حجم روغن مصرفی را به مقدار قابل توجهی کاهش داده ایم. از غذاهای فرآوری شده، کنسرو ها، و فست فود ها که مقدار نمک و روغن بالایی دارند خودداری کنید و به جای آن میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذاییتان بگنجانید.

کاهش مصرف روغن و نمک

کاهش مصرف روغن و نمک

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر