غده تیروئید بزرگترین غده درون ریز بدن است که هورمونی به نام تیروکسین ترشح می کند که سوخت و ساز و فعالیت های حیاتی بدن به عهده آن است. تیروکسین همچنین برای رشد طبیعی بدن لازم است و باعث تکمیل شدن ذهن در کودکان نیز می شود. جالب است بدانید اندازه این غده در خانم ها بزرگتر از مردان است و اندازه اش در دوران قاعدگی بزرگتر هم می شود. بزرگ شدن غیر عادی غده تیروئید را در اصطلاح ( هیپرتیروئیدیسم ) می گویند که در نتیجه پرکاری تیروئید برای رفع نیاز های بدن است. در ادامه به مشکلات مرتبط با تیروئید می پردازیم.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

موارد مضر برای تیروئید:

  • استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی نظیر نخود، سیر، جگر، تن ماهی و زرده تخم مرغ برای تیروئید مشکل ایجاد می کند.
  • سیگار یکی از عاملان اصلی خطر برای تیروئید است. از کشیدن آن خودداری نمایید.
  • اگر آب منطقه شما دارای املاح آهکی بیش از 60 درصد است می تواند به تیروئیدتان آسیب وارد کند.
  • کبالت یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن است. افزایش یا کاهش آن در بدن اثر سوء بر تیروئید دارد.
  • یکی از عواملی که باعث مشکل تیروئید می شود کمبود روی در بدن است. بهترین راه حل برای رفع این مشکل استفاده از قابلمه های مسی است.
موارد مضر برای تیروئید

موارد مضر برای تیروئید

علایم کم کاری تیروئید را بشناسید

افرادی که تیروئید آن ها کم کار است علایم واضحی از خود نشان می دهند. چنانچه علایم زیر در شما دیده می شود نزد پزشک مراجعه کنید و با انجام آزمایش های تشخیصی در صدد رفع مشکل باشید.

افزایش کلسترول٬ خواب آلودگی٬ ریزش مو٬ ازدیاد وزن٬ پف کردن پلک ها٬ افزایش خون ریزی ماهانه در خانم ها٬ یبوست٬ رنگ پریدگی لب ها٬ احساس سرما٬ سردی پوست٬ کندی تکلم٬ خشن بودن صدا٬ بزرگی زبان٬ نازک بودن پوست٬ معیوب بودن دندان ها٬ ضعف شنوایی و اختلال در حافظه

علایم کم کاری تیروئید

علایم کم کاری تیروئید

نسخه های درمان کم کاری تیروتید

  1. حمام آفتاب بگیرید. آفتاب یکی از بهترین درمان ها محسوب می شود.
  2. به اندازه های مساوی عسل و زعفران و دارچین را با هم مخلوط کنید و به آن هل اضافه کنید. به صورت قرص های یک اندازه و کوچک تقسیم کنید و روزانه سه عدد از آن را مصرف کنید.
  3. از دیگر ترکیباتی که برای کم کاری تیروئید موثر است مخلوط کردن زعفران و عسل و کتیرا و ازرق است. ایت ترکیب را هم به صورت قرص در آورده و روزی سه عدد میل کنید.
  4. از نظر طب سنتی موی شتر تاثیر بسیاری بر تیروئید دارد اگر می توانید برس موی شتر تهیه کنید و روز دو بار روی غده ی تیروئید بمالید.

 

منبع : کتاب طب سنتی