کم تحرکی چه خطراتی برای فرد داره؟

کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی یکی از جدی ترین مشکلاتیه که امروزه سلامتی افراد را به خطر انداخته. نشستن های طولانی مدت، شیفت های کاری طولانی و بدون فعالیت جدی بدنی، ورزش نکردن و از طرف دیگه تغییر سبک...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
خطرات کم تحرکی برای فرد

کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی یکی از جدی ترین مشکلاتیه که امروزه سلامتی افراد را به خطر انداخته. نشستن های طولانی مدت، شیفت های کاری طولانی و بدون فعالیت جدی بدنی، ورزش نکردن و از طرف دیگه تغییر سبک زندگی و تغذیه نادرست دست به دست هم میدن تا دروازه ای به روی بیماری ها باز کنیم. از آنجایی که داشتن تحرک و فعالیت بدنی در زندگی ماشینی امروز فوق العاده اهمیت داره و از طرف دیگه کم تحرکی نقش بسیاری در بروز مشکلات جبران ناپذیر برای سلامت فرد داره در این مطلب قصد دارم تا شما رو با چند مورد از جدی ترین خطرت کم تحرکی آشنا کنم.

هشدارهای جهانی کم تحرکی برای افراد

آمارهای جهانی نشون میدن که هرساله به علت فقدان فعالیت بدنی منظم هزاران مرگ و میر رخ میده. علاوه بر این اهمیت فعالیت بدنی زمانی بیشتر میشه که بدانیم این مشکل نقش اولیه و بنیادی در بیماری های جدی و با نرخ بالای مرگ و میر مثل سکته قلبی و مغزی، دیابت، فشارخون، چاقی و اضافه وزن که بیشترین خطر را برای سلامت افراد داره، بازی میکنه. مشکل زمانی حادتر میشه که کم تحرکی با افزایش سن بیشتر میشه و زنان آسیب پذیرترین گروه مبتلا به کم تحرکی و خطرات ناشی از آن هستند.

کم تحرکی در جوانی مسبب ابتلا به بیماری در سالخوردگیست

کم تحرکی در جوانی مسبب ابتلا به بیماری در سالخوردگیست

خطرات کم تحرکی برای سلامت فرد

با توجه به مطالب گفته شده میتونیم بگیم که کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی زمینه ساز اصلی مرگ و میر و کاهش نرخ امید به زندگی خواهد بود. در ادامه چند تا از جدی ترین خطرات کم تحرکی برای سلامتی را ذکر میکنم:

  • کم تحرکی عامل مهم ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.
  • افرادی که فعالیت بدنی کمتری دارند بیشتر به فشارخون مبتلا می شوند.
  • کم تحرکی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بیشتر می کند.
  • عدم فعالیت بدنی فرد را با احساس اضطراب و افسردگی بیشتری روبرو میکنه.
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان های خاص.
  • سوخت و ساز کمتر در نتیجه چاقی و اضافه وزن و در نهایت افزایش سطح چربی و قند خون.
  • صعف عضلات و استخوان ها و درنتیجه بروز مشکلات جدی با افزایش سن و سالخوردگی.
کم تحرکی عامل چاقی و مسبب شروع بیماری ها

کم تحرکی عامل چاقی و مسبب شروع بیماری ها

زندگی سالم تر با داشتن فعالیت منظم بدنی

داشتن یک برنامه منظم از فعالیت های بدنی بهترین پاداش و خدمتیه که هر کسی میتونه نسبت به جسم و روحش انجام بده. با توجه به مشکلات و دردسرهای زندگی امروز، فعالیت بدنی یکی از ملزومات زندگی سالم تر خواهد بود. با این کار علاوه بر اینکه بدن را از ابتلا به بیماری های مختلف و از پا افتادگی دوران سالخوردگی در امان نگه میداریم بلکه روش خوبی برای تقویت روحیه و سلامت روحی و روانی خواهد بود. زیرا مغز و قلب دو اندامی هستند که بیشترین تأثیر را در این شرایط خواهند پذیرفت. بنابراین افزایش طول عمر و نرخ امید به زندگی را در پی دارد.

زندگی سالم با فعالیت بدنی

زندگی سالم با فعالیت بدنی

شعار زندگی سالم تر با تحرک بیشتر را هیچ وقت فراموش نکنیم :)