شاید شنیده باشین که مصرف گوشت میتونه برای سلامتی خطرناک باشه. بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف هر نوعی از گوشت حتی گوشت سفید میتونه به سلامت فرد آسیب برسونه. خیلی از ماها فکر میکنیم مصرف گوشت ارگانیک کاملا بیخطره اما باید بگم که این خطر شاید کمتر باشه ولی کاهش میزان مصرف گوشت بهترین راه برای شروع زندگی سالم محسوب میشه و مصرف طولانی مدت هر نوع گوشت اثرات بسیار بدی روی سلامتی میذاره. دونستن خطراتی که استفاده از این ماده غذایی برای بدن داره شاید نظرمون رو نسبت به مصرفش تغییر بده.

مضرات مصرف گوشت

مضرات مصرف گوشت

مصرف گوشت و خطری به نام سرطان

سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 گوشت رو بعنوان عامل سرطان زا معرفی کرد؛ عاملی که میتونه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ رو افزایش بده. طبق مطالعات مختلفی مصرف بیش از حد گوشت مرغ، گاو و یا هر حیوان دیگه باعث تحریک انواع مختلف سرطان میشه.

طبق نتایج یک تحقیق در آلمان و انگلستان افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند و گوشت مصرف نمیکنن 40 درصد کمتر نسبت به گوشتخواران دچار سرطان شدن. همچنین مصرف زیاد گوشت قرمز در دوره نوجوانی و جوانی تا 22 درصد باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در قبل از یائسگی میشه و این خطر برای بزرگسالان هم وجود داره. مصرف گوشت به دلایل زیر سرطان زاست:

اول اینکه فاقد فیبر یا ماده ی  مغذی برای حفاظت بدن از سرطان است و دوم اینکه گوشت دارای پروتئین های چرب اشباع شده ایه که منجر به شکل گیری ترکیبات سرطانی در هنگام طبخ و پختش میشه.

رژیم غذایی درست لازمه ی توقف سرطان

رژیم غذایی درست لازمه ی توقف سرطان

پروتئین های حیوانی مقدمه ی ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و آلزایمر

محصولات لبنی، تخم مرغ و گوشت سرشار از کلسترول و چربی های اشباع هستند. مصرف بیش از حد این فرآورده ها منجر به دیابت، حمله قلبی، سکته مغزی و انواع مختلف سرطان میشه. در امریکا روزانه 2200 نفر از بیماری های قلبی عروقی ناشی از کلسترول غذایی رنج میبرند. چربی  اشباع شده ای که در انواع گوشت و ماهی و مرغ و بوقلمون وجود داره حتی با برداشتن پوستشان هم از بین نمیره.

همچنین مصرف گوشت با ابتلا به دیابت ارتباط مستقیم داره و احتمال ابتلا به دیابت در افرادی که پروتئین حیوانی مصرف میکنند بیشتره و خوردن گوشت همچنین اختلالات روحی مثل آلزایمر و زوال عقل رو به دنبال داره.

آلزایمر یکی از مضرات گوشت

آلزایمر یکی از مضرات گوشت

اگه میخواین لاغر شین مصرف گوشت رو کم کنین

برای رسیدن به وزن مطلوب نیاز نیست که گیاهخوار بشین اما با یک رژیم سرشار از گوشت قطعا نمیتونین به وزن ایده آل برسین. طبق مطالعات انجام شده کسانی که از گوشت بیشتری در وعده های غذایی استفاده میکنن چاق تر از گیاهخواران هستند و سرعت متابولیسم بدنشان نسبت به گیاه خواران کند تر است.

مصرف میوه و سبزیجات بیشتر بجای گوشت

مصرف میوه و سبزیجات بیشتر بجای گوشت

انواع مسمومیت های غذایی با مصرف گوشت

خوردن گوشت ابتلا به مسمومیت غذایی رو بیشتر میکنه. چون فرآورده های گوشتی معمولا در طی کشتار و فرآوری به خصوص در گوشت مرغ دچار آلودگی به نوعی از باکتری میشه که با مصرف کمتر گوشت احتمال ابتلا به این مسمومیت کمتر میشه.

احتمال ابتلا به مسمومیت غذایی

احتمال ابتلا به مسمومیت غذایی

با کاهش مصرف گوشت از ناتوانی جنسی جلوگیری کنین

محصولات حیوانی مثل لبنیات، تخم مرغ و گوشت مانع از گردش طبیعی خون به همه ی اندام ها میشن. در ارتباطات جنسی همیشه اضطراب عاملی برای ناتوانی جنسی محسوب میشد اما طبق تحقیقات اخیر، عوامل فیزیکی مثل: دیابت، کلسترول بالا، چاقی و سرطان پروستات هم میتونن عاملی برای این ضعف باشن. مصرف زیاد گوشت تأثیر زیادی در ایجاد این شرایط فیزیکی داره. اختلال ناتوانی جنسی در مردان با رژیم غذایی سالم و دارای فیبر شامل میوه و سبزیحات و دانه های کامل به همراه ورزش منظم قابل کنترل خواهد بود.

مصرف زیاد گوشت و افزایش ناتوانی جنسی

مصرف زیاد گوشت و افزایش ناتوانی جنسی

استفاده از هورمون ها طی مراحل رشد حیوان

معمولا پرورش دهندگان دام و طیور به حیوانات هورمون تزریق میکنن. و این هورمون ها تهدید بزرگی برای سلامتی ما محسوب میشه. تزریق هورمون در صنعت دامداری امری طبیعی و عادیه که برای مصرف کنندگان در بلندمدت خطرات زیادی بدنبال داره. حتی با احتمال ارگانیک بودن و عدم تزریق هورمون، با مصرف گوشت، هورمون های جنسی زیادی از حیوان رو دریافت میکنیم که در درازمدت خطرساز هستن.

مقاومت بدن در مقابل آنتی بیوتیک ها با مصرف گوشت

برای جلوگیری از بیمارشدن و دفع باکتری های بیماری زا از نوعی آنتی بیوتیک مقاوم برای دام و طیور استفاده میشه. آنتی بیوتیک هایی که قبلا برای انسان معنا داشتن حالا به حیوانات کمک میکنند تا در شرایط سخت زندگی کنند. در نتیجه گونه های جدیدی از باکتری های مقاوم به این آنتی بیوتیک ایجاد شده که با مصرف این فرآورده بدن نسبت به آنتی بیوتیک برای درمان هر نوع بیماری جدی مقاومت میکنه.

تزریق آنتی بیوتیک به مرغ مضر برای سلامتی انسان

تزریق آنتی بیوتیک به مرغ مضر برای سلامتی انسان

افزایش خطر مرگ برای گوشت خواران

با توجه به دلایل گفته شده در بالا احتمال مرگ و میر در کسانی که گوشت خوارند نسبت به گیاه خواران بیشتر است. طبق نتایج یک مطالعه روی چندین هزار نفر در امریکا گوشت خواران دارای امید به زندگی و طول عمر کمتر و تعداد بیشتر مرگ و میر در برابر گیاه خواران بودند.

سلامت قلب در صورت کنترل مصرف گوشت

سلامت قلب در صورت کنترل مصرف گوشت