نشانه های کمبود ویتامین D در بدن

ویتامین D یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. کمبود این ویتامین می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی از جمله دیابت، آرتروز، نرمی و...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
کاهش عملکرد ورزشی به دلیل کمبود ویتامین D

ویتامین D یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. کمبود این ویتامین می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی از جمله دیابت، آرتروز، نرمی و شکستگی استخوان شود. همچنین به ندرت در کودکان می تواند باعث ایجاد راشیتیسم گردد. در این قسمت نشانه های مهم کمبود ویتامین D در بدن آورده شده است. اگر احساس می کنید که هر یک از این علائم در شما وجود دارد، انجام یک آزمایش خون توصیه می شود. با اینکار میزان دقیق ویتامین D در بدن اندازه گیری شده که در صورت کمبود، باید از مکمل ها و مواد غذایی سرشار از این ویتامین استفاده گردد. همچنین توجه شود که ویتامین D یک هورمون محلول در چربی است که از طریق بدن دفع نمی شود، بنابراین مصرف بیش از حد آن نیز می تواند خطرناک باشد.

1. افزایش ریسک شکستگی استخوان

کمبود کلسیم رابطه مستقیمی با تضعیف سلامت استخوان ها دارد. ویتامین D، به ویژه D3، جذب کلسیم را افزایش می دهد و برای جلوگیری از تبدیل استخوان های محکم به استخوان هایی نازک و شکننده، جذب این نوع ویتامین حیاتی می باشد. مطالعه ای نشان داد افرادی که در فعالیت های پرتحرک شرکت می کنند، به سطوح بالاتری از ویتامین D برای کاهش خطر شکستگی استخوان نیاز دارند.

2. عرق روی پیشانی نشانه کمبود ویتامین D

عرق روی پیشانی یکی از اولین نشانه های کمبود ویتامین D می باشد، به ویژه زمانی که دمای بدن و میزان فعالیت شما طبیعی است. در چنین حالتی نیازمند ویتامین D بیشتری می باشید. سعی کنید از غذاهای سرشار از ویتامین D استفاده کنید.

عرق روی پیشانی نشانه کمبود ویتامین D

عرق روی پیشانی نشانه کمبود ویتامین D

3. اختلال در خواب 

محققان نشان داده اند افرادی که ویتامین D بیشتری استفاده می کنند، 16 درصد کمتر دچار معظل اختلال خواب شبانه خواهند شد. بنابراین مصرف مناسب ویتامین D می تواند باعث داشتن خوابی راحت و آسوده گردد.

اختلال در خواب به دلیل کمبود ویتامین D

اختلال در خواب به دلیل کمبود ویتامین D

4. افسردگی یکی از دلایل کمبود ویتامین D

تحقیقات نشان داده است که بین سطح پایین ویتامین D در خون و علائم افسردگی ارتباط مستقیمی وجود دارد. زیرا گیرنده های ویتامین D در بسیاری از نقاط مغز، از جمله در قسمت های مرتبط با افسردگی یافت می شوند. بنابراین مصرف کافی ویتامین D می تواند به جلوگیری از افسردگی کمک کند.

افسردگی یکی از دلایل کمبود ویتامین D

افسردگی یکی از دلایل کمبود ویتامین D

5. احساس خستگی مداوم

یکی از دلایل خستگی و بی حوصلگی های روزانه، کمبود ویتامین D موجود در بدن است. با وجود خواب و استراحت مناسب، اگر ویتامین D کافی نداشته باشید، بازهم می توانید خسته و بی حوصله باشید و مصرف ویتامین D باعث بهبود علائم آنها می شود.

احساس خستگی مداوم یکی از دلایل کمبود ویتامین D

احساس خستگی مداوم یکی از دلایل کمبود ویتامین D

6. کاهش عملکرد ورزشی

کمبود ویتامین D ممکن است سطح تناسب اندام و عملکرد عضلانی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ زیرا بعد از انجام فعالیت های ورزشی، بدن ملتهب شده و در صورت کمبود ویتامین D، این التهاب افزایش می یابد. بنابراین استفاده از مکمل های ویتامین D، عملکرد فیزیکی کسانی که دچار کمبود این ویتامین می باشند را بهبود می دهد.

کاهش عملکرد ورزشی به دلیل کمبود ویتامین D

کاهش عملکرد ورزشی به دلیل کمبود ویتامین D

7. اختلال در نعوظ یکی از دلایل کمبود ویتامین D

اگر شما یا شریک زندگی تان از اختلال نعوظ رنج می برد، کمبود ویتامین D ممکن است یکی از مهمترین دلایل آن باشد. مطالعه ای نشان داد مردان مبتلا به اختلال نعوظ شدید، اغلب دارای بیماری قلبی – عروقی و کمبود ویتامین D می باشند. بنابراین بعضی از کارشناسان معتقدند که درمان کمبود ویتامین D می تواند خطر ابتلا به اختلال نعوظ را کاهش دهد.