کمبود چه ویتامین هایی باعث سردرد های شدید و میگرن میشوند؟

اگر از بیماری میگرن رنج می برید، می دانید که چقدر می تواند ناتوان کننده و دردناک باشد. میگرن درد شدید همراه با اختلالات بینایی، تهوع، استفراغ، سرگیجه، حساسیت شدید به نور، بو، صدا و سوزش یا بی حسی در...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
کمبود ویتامینهایی که باعث سردردهای شدید و میگرن می شود!

اگر از بیماری میگرن رنج می برید، می دانید که چقدر می تواند ناتوان کننده و دردناک باشد. میگرن درد شدید همراه با اختلالات بینایی، تهوع، استفراغ، سرگیجه، حساسیت شدید به نور، بو، صدا و سوزش یا بی حسی در صورت است. حملات میگرنی معمولا بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد. این بیماری جزء 20 عارضه ی درد آوری است که باعث بروز ناتوانی در افراد می شود. در اینجا چند علت حمله های میگرنی را با هم مرور خواهیم کرد.

ژنتیک و عوامل محیطی در ایجاد بیماری میگرن نقش ویژه ای دارد. علاوه بر این مواردی وجود دارد که می تواند باعث بروز این نوع حملات گردد، بعضی از این موارد عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی: نوسانات هورمون استروژن در زنان و مردان می تواند علت سردرد باشد. این تغییرات معمولا قبل یا حین چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.
 • تغذیه: مواد غذایی مملو از نمک (نه نمک دریایی یا نمک تصفیه شده) و غذاهای فرآوری شده یکی از علل بروز حمله میگرنی است. همچنین برای مدتی طولانی غذا نخوردن و یا عدم تغذیه ی مناسب نیز می تواند باعث بروز این معضل شود.
 • نوشیدنی ها: انواع نوشیدنی های مضر بخصوص نوشیدنی های حاوی الکل، نوشیدنی هایی که دارای کافئین بالا هستند نیز می توانند باعث حمله ی میگرنی شوند.
 • استرس: استرس در محل کار یا در خانه یکی از علت های اصلی حملات میگرنی به شمار می آید، مخصوصا هنگامی که در یک وضعیت استرس زا قرار گرفته باشید یا در مدیریت استرس ناتوان باشید.
 • محرک ها: نور چراغ، خیره شدن به خورشید، صداهای بلند و یا بو های غیر معمول مانند عطر قوی، بوی تینر و یا بوی سیگار اطراف میتواند در افرادی که به این چیزها حساسیت دارند باعث بروز حملات سردرد شود.
 • تغییر در الگوی خواب: خواب نامنظم و خوابیدن بیش از حد و یا بیخوابی ناشی از مسافرت های هوایی می تواند از سایر علل میگرن باشد.
 • عوامل فیزیکی: فعالیت شدید فیزیکی از جمله ورزش، ساخت وسایل دست ساز یا فعالیت بدنی ممکن است که باعث حمله میگرن شود که معمولا ناشی از تنش عضلانی همراه با کمبود کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی است.
 • تغییرات محیطی: تغییر آب و هوا یا تغییر فشار می تواند باعث ایجاد حمله ی میگرنی شود.
 • دارو: داروهای ضد بارداری خوراکی و غربالگری می تواند میگرن را تشدید کند.

کمبود ویتامین از عوامل سردرد های میگرنی

یکی دیگر از عوامل حملات میگرنی که اخیرا مورد تحقیق قرار گرفته است، کمبود ویتامین است. در یک مطالعه که شامل 52 کیس مبتلا به میگرن را شامل می شد، شرکت کنندگان به طور تصادفی به مدت شش ماه به مکمل های ویتامین یا پلاسبو (نوعی درمان که در آن از هیچ نوع دارویی استفاده نمی شود فقط تلقین استفاده از دارو است) دریافت کردند. این مطالعه به این نتیجه رسید که ویتامین B6، ویتامین B12 و مکمل اسید فولیک باعث کاهش حمله های میگرنی تا دو برابر در طول شش ماه می شود. طبق مطالعات صورت گرفته به این نتیجه رسیدند که ویتامین B2 (ریبوفلاوین) می تواند به جلوگیری از حملات میگرنی کمک کند. مطالعه دیگری که در مجلات پزشکی به چاپ رسید، بیانگر این نکته بود که کمبود ویتامین D با میگرن مرتبط است. محققان دریافتند که 42٪ بیماران مبتلا به میگرن مزمن با کمبود ویتامین D روبرو شده اند. آنها به این نتیجه رسیدند که هر چه بیمار بیشتر با حملات میگرنی مواجه شود، احتمال دارد که بدن بیشتر با کمبود ویتامین D روبرو شود.

میگرن و کمبود ویتامین

میگرن و کمبود ویتامین

چه کاری باید انجام داد؟

کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی شدید شود. اگر این وضعیت شدید باشد می تواند باعث میگرن، خستگی، از دست دادن حافظه و کج خلقی نیز شود. بعضی از جهش های ژنی باعث بالا رفتن سطح هوموسیستئین (نوعی اسید آمینه است) که می تواند بدن را نسبت به حملات میگرنی حساس تر کند، شود. محققان دریافتند که ویتامین B6 و B12 باعث کاهش سطح هوموسیستئین می شود.

اگر از میگرن یا سردردهای شدید رنج می برید، بهترین کار این است که از عوامل ایجاد کننده آن جلوگیری کنید و مطمئن شوید که مواد مغذی مهم برای جلوگیری از آن را در رژیم غذایی خود گنجانده اید. این مواد مغذی عبارتند از:

 • ویتامین B12
 • ویتامین B6
 • ویتامین B2
 • اسید فولیک
 • ویتامین D
مواد غذایی مناسب برای کاهش سردرد

مواد غذایی مناسب برای کاهش سردرد

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *