تغذیه با شیر مادر یکی از چالش برانگیزترین وظایف هر مادری هست که مزایای زیادی برای نوزاد و مادر داره. خیلی از اوقات ممکنه افرادی که به تازگی مادر شدن، در نوک پستانشون به دلایل مختلف و یا حتی بخاطر مکیدن بیش از حد نوزاد با زخم و خشکی مواجه بشن. کرم های مرطوب کننده فراوانی توی بازار برای رفع این مشکل وجود داره ولی در اغلب این کرم ها از لانولین استفاده شده که یک چربی به دست آمده از غدد پشم حیوانات هست، و ممکنه برخی از افراد به اون حساسیت داشته باشن. اگه به دنبال یک راه حل گیاهی و ارگانیت برای رفع این مشکل هستید، ادامه ی مطلب رو بخونید.

آموزش ساخت مرطوب کننده نوک سینه مادر

آموزش ساخت مرطوب کننده نوک سینه مادر

مواد لازم جهت ساخت مرطوب کننده گیاهی برای نوک سینه مادر

  • گل همیشه بهار (خشک شده)     یک پیمانه
  • روغن زیتون                             یک پیمانه
  • کره کاکائو                                یک چهارم پیمانه
  • موم عسل صنعتی                     نصف پیمانه
مواد لازم برای ساخت مرطوب کننده نوک سینه

مواد لازم برای ساخت مرطوب کننده نوک سینه

مراحل ساخت کرم مرطوب کننده نوک سینه مادر

یک پیمانه گل همیشه بهار رو داخل یک شیشه ریخته و روغن زیتون رو روی اونها بریزید. به کمک یک قاشق گلها رو فشار بدید که برن زیر روغن، به طوری که روغن همه ی گلهای خشک رو بپوشونه.

مخلوط کردن گل همیشه بهار و روغن زیتون

مخلوط کردن گل همیشه بهار و روغن زیتون

در شیشه رو بسته و اون رو به مدت دو هفته در یک قسمت نورگیر خونه مثل پشت بنجره، قرار بدید تا عصاره ی گل همیشه بهار به روغن داده بشه. بهتره که روی شیشه تاریخ بزنید که یادتون نره کی وقتش رسیده که کرم رو درست کنید. اگه محدودیت زمانی دارید و میخواید این کرم رو خیلی سریع درست کنید این مرحله رو حذف کنید و در عوض در مرحله بعد مدت زمان گرم کردن روغن رو افزایش بدید.

قرار دادن شیشه در یک مکان نورگیر

قرار دادن شیشه در یک مکان نورگیر

توی یک قابلمه بزرگ آب بریزید و روی حرارت قرار بدید تا جوش بیاد. مخلوط گل همیشه بهار و روغن زیتون رو داخل یک کاسه شیشه ای ریخته و اون رو روی قابلمه قرار بدید. ترکیب روغن باید روی حرارت بخار آب جوش گرم بشه تا گل همیشه بهار همه خواص دارویی خودش رو به روغن بده. روغن نباید بیش از حد داغ بشه فقط باید گرم بشه. اجازه بدید یک ساعت روی حرارت باشه. اگه شما فرصت نداشتید اجازه بدید روغن و گل همیشه بهار به مدت دو هفته بمونه، حداقل 3 ساعت بذارید روی بخار آب بمونن. فقط حتما حواستون باشه که روغن داغ نشه فقط گرم باشه. حرارت رو کم کنید و اجازه بدید روی بخار عصاره گل به روغن داده بشه.

گرم کردن مخلوط گل و روغن

گرم کردن مخلوط گل و روغن

یک صافی رو روی کاسه شیشه ای بذارید و بعد یک تنظیف نازک و مناسب برای این کار روی اون قرار بدید، مخلوط گل و روغن رو داخل اون بریزید.

ریختن مخلوط در تنظیف

ریختن مخلوط در تنظیف

با پشت قاشق گلها رو فشار بدید تا روغن از اونها خارج بشه و داخل کاسه بریزه.

فشردن گلها با پشت قاشق

فشردن گلها با پشت قاشق

تنظیف رو جمع کرده و با دست حسابی اون رو فشار بدید تا همه ی روغن ها و عصاره ی گلها داخل کاسه بریزه. بعد همه تفاله های گل همیشه بهار رو دور بریزید.

فشردن تنظیف

فشردن تنظیف

حالا کاسه رو مجددا روی بخار آب قرار بدید تا گرم بشه. اول کره کاکائو رو اضافه کنید و هم بزنید، کره کاکائو نقطه ی ذوب پایینی داره و راحت ذوب شده و در روغن حل میشه، بعد موم رو رنده کرده و به کاسه اضافه کنید، خوب هم بزنید و صبر کنید تا کاملا ذوب بشه، اگه نیاز بود کمی حرارت رو بیشتر کنید.

اضافه کردن کره کاکائو و موم

اضافه کردن کره کاکائو و موم

حالا مرطوب کننده رو قبل از اینکه سرد بشه و ببنده داخل شیشه یا قوطی مورد نظرتون بریزید.

ریختن مرطوب کننده در ظرف مناسب

ریختن مرطوب کننده در ظرف مناسب

اجازه بدید کرم حداقل به مدت 6 ساعت بمونه تا کاملا خنک بشه و ببنده، غلظت کرم بعد از خنک شدن مثل کرم های دیگه میشه و حالت نرم کنندگی فوق العاده ای داره.

اجازه بدید تا کاملا خنک بشن

اجازه بدید تا کاملا خنک بشن

چطور از این مرطوب کننده استفاده کنید؟

بعد از شیر دادن به نوزاد، باید نوک سینه رو خشک کنید و با مقداری از این کرم، سینه رو مرطوب کرده و کمی ماساژ بدید. تمامی مواد استفاده شده در این مرطوب کننده خوراکی هستند ولی بهتره قبل از اینکه بخواید مجددا به نوزادتون شیر بدید، سینتون رو با یک دستمال مرطوب پاک کنید.