یکی از مهمترین چیزهایی که والدین به غیر از نگه داشتن بچه های سالم، میتونن انجام بدن اینه که برای کودکشون کتاب بخونن. باید وقتی که کودکتون نوازده و نمیتونه صحبت کنه و قبل رفتن به مدرسه براشون قصه و کتابهای مختلف بخونید. خوندن کتاب به کودکان کمک می کنه تا صحبت کردن، ارتباط برقرار کردن، پیوند با والدین و بچه های دیگه که دور و اطرافشون هستن رو یاد بگیرن. در این نوشته سعی کردیم مزایای کتاب خوندن برای کودکان رو ذکر کنیم تا برای کتابخونی ترغیب بشید.

کتاب خواندن موجب آمادگی برای مدرسه میشه

ساده ترین و موثر ترین راه برای آماده سازی یک کودک برای مدرسه با صدای بلند کتاب خواندن است. بچه هایی که قبل از رفتن به مدرسه شروع به کتاب خوندن میکنن در مدرسه بهتر از بقیه کودکان پیشرفت می کنن. با خوندن کتاب قبل از رفتن به مدرسه مهارت های زبان و همچنین ایجاد انگیزه، کنجکاوی رو در بچه ها افزایش میدین. سعی کنین کتابی رو که مورد علاقشه براش بخونین، اینجوری چون اون کتاب رو دوست داره بیشتر و بهتر به کتاب خوندنتون گوش میده.

افزایش دایره واژگان کودک با کتاب خواندن

تقریبا 80 درصد از مغز کودک قبل از 5 سالگی رشد می کنه. بچه ها زمانی که کوچیکن، مانند یه خمیر هستن، میتونین اونارو به هرشکلی دوس دارین شکل و پرورش بدین. باعث میشه که کودکان خوندن کلمات جدید رو یاد بگیرن. یک کلمه رو در مقابلش بگذارین و مرتب تکرارش کنین و بخونین. یا کتابهای مختلف براش بخونین اونا زمانی که براشون کتاب میخونین تمام توجهشون به شماست و با کلمات و واژه های جدید آشنا میشن. پس سعی کنین با خوندن کتاب دایره واژگان جدیدش رو توسعه بدین.

به خمیر کودکان شکل بدید

به خمیر کودکان شکل بدید

سفر به قصه ها با کتاب خواندن

کتاب خوندن برای کودکان باعث میشه روابط خانوادگیشون بهتر بشه و علاقشون به کتاب خوندن بیشتر بشه. سعی کنین زمان خواندن کتاب بجای شخصیت کتاب قرار بگیرین و با لحن اون داستان رو تعریف کنین، اونوقت میبینین که کوچولوتون هم با شما به دنیای کتاب میاد و در کنار شما با اشتیاق داستان رو دنبال میکنه و با خنده های شخصیت داستانی میخنده و با ناراحتیاش ناراحت میشه. این کارتون میل و اشتیاق اونو برای شنیدن داستانهای دیگه صدچندان میکنه. وقتی که شما براش کتاب میخونین کودکتون علاوه بر لذت بردن از داستان داره آموزش هم میبینه و چون این آموزش همراه با لذته نه تنها خسته نمیشه بلکه شوق بیشتر یادگیری هم داره.

کودکتون رو به سرزمین قصه ها ببرین

کودکتون رو به سرزمین قصه ها ببرین

پرورش کودک با کتاب خواندن

اطلاعات عمومی‌ در باره جهان اطرافتون رو با خوندن کتاب به کودکتون منتقل کنین. کودکان با کتاب خوندن درباره کسانی که اطرافشون هستن، مکان ها و همچنین راه و روش زندگی کردن آشنا میشن. به کودک کمک می‌کنین تا احساس کنه که توانایی‌هایی داره که تاکنون به آنها توجه نکرده و با مقداری تلاش و کوشش می‌تونه بدستش بیاره. به کودک کمک می‌کنین تا بدونه که اطرافش بچه های دیگه ای هم هستن که مانند او مشکلاتی دارن و به کمک پدر و مادرشون حلش کردن. در واقع اولین و ساده ترین موضوعات رو بهش یاد میدین.

کتاب قدم به دنیای جدید با کلی تجربه های عالی

کتاب قدم به دنیای جدید با کلی تجربه های عالی

کتاب عامل پیشرفت تحصیلی

یکی از مزایای اصلی خوندن کتاب برای کودکان نوپا و پیش دبستانی، اینه که توانایی بیشتری برای یادگیری تو مدرسه پیدا میکنن. دانش آموزانی که قبل از مدرسه کتابهای مختلفی میخونن احتمال داره که تو تما بخش های تحصیلی که در مدرسه پیش رو دارن به خوبی عمل کنن. البته دانش آموزی که به سختی بتونه کلمات و جملات رو کنار هم بزاره چجوری میتونه زمانی که به مدرسه میاد ازش انتظار داشته باشین که ریاضیات علوم و مفاهیم اجتماعی رو درک کنه. سعی کنین تو خونه متناسب با سن کودکتون کتابهای مختلف تهیه کنین و براش بخونین و اونو برای یادگیری بیشتر در مدرسه آماده کنین.

کتاب عامل پیشرفت تحصیلی

کتاب عامل پیشرفت تحصیلی

به این مطلب امتیاز بده