زندگی پر حاشیه شهر نشینی در کنار حل خیلی از مشکلاتمون، مشکلات زیادی هم برامون ایجاد کرده. یکی از بزرگترین مشکلاتش که بخاطر سبک زندگی افراده. مثل کم تحرکی همراه با غذاهای چرب و مضر و در کنارش استرس زیاد که باعث رواج بیماریهایی مثل کبد چرب شده، در ادامه همه ی اون چیزی که لازمه در مورد بیماری کبد چرب بدونید براتون میگم.

کبد چرب

کبد چرب

کبد چرب چیست؟

کبد چرب در بیماریهای کبد شایعتر از همه اس، زمانی گفته میشه کبد چرب شده که سلول های کبد بیشتر از 5 درصد چربی بگیرن، دلیل اصلی بروز این بیماری اینه که سلول های کبد نمیتونن چربی ها رو درست تجزیه کنن. آمارها نشون میده از هر 10 نفر یک نفر به این بیماری مبتلا میشه و تقریبا آمار در اکثر کشورها یکسانه اما ایران بخاطر دلایلی مثل تغذیه بد، آلودگی هوا و محیط زیست، بی تحرکی و … درصد ابتلا به بیماری کبد چرب از بقیه کشورا بیشتره.

بیماری کبد چرب در مراحل اولیه خطری جدی برای فرد نیست، اما چیزی که مهمه علت ایجاد این بیماریه که باید بهش توجه بشه و اگه ریشه یابی و درمان نشه باعث آسیب بیشتر به سلول های کبد میشه.

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

علت بروز کبد چرب و روش های درمان آن

مصرف بیش از اندازه فلزات

یکی از عللی که ممکنه کمتر مورد توجه قرار بگیره اینه که از آنجایی که کبد محل ذخیره برخی از مواد معدنی مثل آهن و روی و مس و … هست یکی از دلایلی که میتونه باعث بروز بیماری بشه زیاد شدن عناصر فلزی در کبد هست. ممکنه از طریق آب آلوده یا مصرف بیش از اندازه مواد غذایی غنی از این فلزات هم عامل دیکه ای از بروز بیماری کبد چرب باشه. برای درمان این مشکل از کبد چرب طب سنتی فصد یا حجامت پیشنهاد میکنه ولی قبل از استفاده از این درمان ها باید بدونید که در طب سنتی با بررسی یک جنبه نمیشه درمان داد پس بهتره برای انجام هر درمانی با پزشک مشورت کنید.

کمبود ویتامین و مواد معدنی

یکی دیگه از دلایل شایع بروز این بیماری کمبود بعضی از ویتامین هایی هست که کبد و بدن از اونا برای تجزیه چربی ها استفاده میکنه.

این مواد مغذی عبارتند از: کلسیم، روی، منگنز، منیزیم، ویتامین A، ویتامین D و ویتامین B6 البته این مورد حتما باید با تایید پزشک از روی آزمایشات باشه چون مصرف خودسرانه مکملهای غذایی و یا تغییر رژیم غذایی ممکنه باعث شدت بیماری بشه.

چاقی باعث ایجاد کبد چرب

چاقی و اضافه وزن هم از عوامل متداول بروز بیماری کبد چرب هست که تقریبا نصف کسانی که این بیماری رو دارن اضافه وزن هم دارن.

چاقی و کم تحرکی

چاقی و کم تحرکی

کم تحرکی

داشتن فعالیت بدنی طبیعت جسم ماست حالا اگه با پشت میز نشینی و رفت و آمدهای بی تحرک و با وسیله نقلیه عادت کنیم، بدنمون عادت نمیکنه! و واکنشش میشه همین ذخیره چربی و کم کار شدن اندامهای داخلی و طبیعتا نتیجه ای جز چرب شدن کبد به دنبال نداره.

بعضی داروها به کبد آسیب میرسانند

متاسفانه بعصی از داروها ضرری که به بیمار میزنن بیشتر از نفعشونه و کبد هم بخاطر خاصیت فیلتر بودنش هم ماده مضری به بدن وارد بشه به کبد هم آسیب میزنه، از جمله این داروها آسپرین، داروهای استروئیدی هست که بعد از مصرف زیاد یه کبد چرب براتو ن به جا میذاره.

داروهای استروئیدی و آسپرین

داروهای استروئیدی و آسپرین

دیابت نوع دو از علل کبد چرب

بیماران مبتلا به دیابت نوع دو هم بشدت در معرض چرب شدن کبد هستند.

پیشگیری از چرب شدن کبد

• اگر دچار چاقی و اضافه وزن هستید با تغذیه مناسب و ورزش وزنتون رو کم کنید.
• بطور مرتب ورزش کنید و اونو تو برنامه روزانه قرار بدین .
• استفاده از سونای خشک به کبد برای دفع مواد زائد کمک میکنه.
• یک الی دو وعده میوه در روز میل کنید.
• میتونید از داروی گیاهی خار مریم استفاده کنید. دوز مناسب برای استفاده 250 میلیگرم در روز هست، این گیاه باعث افزایش ترشح صفرا و تصفیه کبد و دفع مواد زائد از اون میشه، همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است و از آسیب به سلول های کبد جلوگیری میکنه.
• آب مناسب و کافی در روز بنوشید.
• چربی های مضری مثل انواع سس، خامه، بستی و غیره رو از برنامه غذایی خودتون حذف کنید.

تحرک و تغذیه مناسب

تحرک و تغذیه مناسب

5/5 - (1 امتیاز)