طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی با مغز نوتلا

کاپ کیک ها و مافین ها جزو پرطرفدار ترین شیرینی ها هستند، البته اگر قرار به دستبه بندی باشه، بیشتر در دسته کیک ها جای می گیرن و در واقع کیک های یک نفره ای هستند که شاید با نام...

 • آماده سازی: 30 دقیقه
 • پخت: 30 دقیقه
 • کل: 1 ساعت
 • کالری: کالری
 • تعداد سرو: 12 عدد کاپ کیک
هدی شربتی
هدی شربتی آپدیت:
کاپ کیک نوتلا 2

کاپ کیک ها و مافین ها جزو پرطرفدار ترین شیرینی ها هستند، البته اگر قرار به دستبه بندی باشه، بیشتر در دسته کیک ها جای می گیرن و در واقع کیک های یک نفره ای هستند که شاید با نام کیک های فنجانی هم اون رو شنیده باشیم. این کیک های کوچیک در قالب های مخصوص و همراه با کپسول های مخصوص خودشون اندازه های متفاوت درست میشن. تفاوت اصلی بین مافین و کاپ‎کیک در طرز مخلوط کردن مواد اولیه است. برای ترکیب کردن مواد مافین باید دقت کرد که مواد بیش از اندازه مخلوط نشوند اما کاپ‌کیک‌ها در برابر مخلوط کردن و هم‌زن برقی حساس نیستند و در بافت آن‌ها تغییری ایجاد نمی‌شود. یکی از خوشمزه ترین و خوش بافت ترین کاپ کیک هایی که من به شخصه مشتری پر و پا قرصش هستم، کاپ کیک نوتلاست که قراره امروز با هم طرز تهیه اش رو با هم ببینیم.

کاپ کیک نوتلا 1

کاپ کیک مغز دار نوتلا

مواد لازم برای تهیه کاپ کیک نوتلا

 • آرد سفید یا همه کاره 1 پیمانه
 • کره 100 گرم
 • شکر 1/2 پیمانه
 • پودر کاکائو 3 قاشق غذا خوری
 • نوتلا یا شکلات صبحانه 3 قاشق غذاخوری
 • وانیل یک چهارم قاشق مربا خوری
 • بکینگ پودر 1 و یک چهارم قاشق چایخوری
 • تخم مرغ 3 عدد
 • شیر 1/3 پیمانه
 • خامه فرم گرفته برای تزئین به میزان لازم

مراحل تهیه کاپ کیک مغز دار نوتلا

همونطور که در ابتدا توضیح دادم، برای تهیه این کیک های کوچولو باید از قالب های مخصوص کاپ کیک و مافین به همراه لاینر یا کپسول های اون ها استفاده بشه. پس ابتدا کپسول های مخصوص رو داخل حفره های قالب قرار می دیم. همه مواد رو از یخچال خارج کرده و در دمای آشپزخونه قرار می دیم تا هم دما با محیط بشن. فر رو روشن می کنیم و روی درجه 180 سانتیگراد تنظیمش می کنیم. آرد رو با بکینگ پودر و پودر کاکائو مخلوط می کنیم و از الک رد میکنیم.

قرار دادن کپسول های در قالب

قرار دادن کپسول های در قالب

حالا کره نرم شده رو داخل کاسه می ریزیم و شکر رو به صورت تدریجی اضافه می کنیم و با هم زن مخلوط می کنیم تا رنگ کره کم کم روشن و کرمی بشه.

اضافه کردن شکر به کره به دمای محیط رسیده

اضافه کردن شکر به کره به دمای محیط رسیده

حالا تخم مرغ ها رو یکی یکی اضافه می کنیم و هر بار حدوداً یک دقیقه با همزن می زنیم تا مخلطمون شروع به حجم گرفتن بکنه.

اضافه کردن یکی یکی تخم مرغ ها

اضافه کردن یکی یکی تخم مرغ ها

بعد از اضافه کردن آخرین تخم مرغ و هم زدنش، وانیل رو اضافه می کنیم و مجدداً 1 دقیقه دیگه به هم زدنمون ادامه میدیم.

اضافه کردن وانیل

اضافه کردن وانیل

حالا نوبت اضافه کردن شکلات صبحانه میرسه. همین طور که از اسم این کاپ کیک هم مشخص بود در رسپی این شیرینی از شکلات صبحانه نوتلا استفاده شده ولی شما می تونین از هر برند دیگه ای هم استفاده کنین. فقط یادتون باشه که بافتی شبیه به همین عکس داشنه باشه و زیادی روان نباشه. شکلات رو اضافه می کنیم و فقط در حد مخلوط شدن با هم به هم می زنیم.

اضافه کردن نوتلا

اضافه کردن نوتلا

سپس نوبت اضافه کردن شیر میرسه. شیر رو هم اضافه می کنیم و با بقیه مواد مخلوطش می کنیم.

اضافه کردن شیر به مخلوط

اضافه کردن شیر به مخلوط

حالا مخلوط آردی رو یکبار دیگه و طی 3 مرحله روی مخلوطمون الک می کنیم و با لیسک به هم می زنیم تا آرد با بقیه مواد به خوبی فولد بشه.

اضافه کردن مخلوط آرد در چند مرحله

اضافه کردن مخلوط آرد در چند مرحله

تو این مرحله و در پایان مخلوط کردن آرد، بافت مخلوطمون باید موس مانند بشه. حالا با کمک یک قاشق اسکوپ بستنی داخل کپسول ها رو تا نیمه پر می کنیم. بعد از اتمام کار قالب رو داخل فر از قبل گرم شده قرار می دیم تا برای زمان 20 تا 25 دقیقه بپزه. قبل از خارج گردن کیک حتماً کاپ کیک ها رو با خلال چوبی تست کنین تا تمیز بیرون بیاد.

پر کردن نیمی از کپسول ها از مایه مافین

پر کردن نیمی از کپسول ها از مایه مافین

بعد از پخت، کاپ کیک ها رو روی توری خنک کننده قرار می دیم تا سرد بشن. بعد با کمک یک ماسوره روی سطح هر کدوم از کاکپ کیک ها رو یک دایره عمیق ایجاد می کنیم.

خالی کردن مرکز مافین با کمک یک ماسوره

خالی کردن مرکز مافین با کمک یک ماسوره

حالا با کمک یک قاشق مرباخوری داخل دایره ای رو که مشخص کردیم با دقت کمی خالی می کنیم و داخل حفره ای رو که ایجاد کردیم از نوتلا پر می کنیم و بعد قسمتی رو ازش جدا کردیم روی حفره قرار میدیم.

پر کردن داخل مافین با نوتلا

پر کردن داخل مافین با نوتلا

وقتی همه کاپ کیک ها رو مغز دار کردیم، با خامه فرم گرفته ای که داخل قیف ریختیم و سرش رو ماسوره دلخواهمون قرار دادیم، روی کاپ کیک ها تزئین می کنیم.

ریختن خامه در قیف ماسوره دار

ریختن خامه در قیف ماسوره دار

برای فراستینگ کاپ کیک ها از هر کرم دیگه ای یا گاناش و یاخامه شکلاتی هم میشه استفاده کرد. من روی فراستینگم رو هم با ترافل های رنگی تزئین کردم. کاپ کیک ها آماده سرو کردن هستن. برای نگهداری هم داخل ظرف درب دار و داخل یخچال قابل نگهداری هستند. امیدوارم تجربه لذت بخشی برای شما هم رقم بخوره.

کاپ کیک نوتلا 2

کاپ کیک نوتلا 2