برای کاهش چربی خون چه کنیم؟(راهکارهای تغذیه ای)

چربی خون به عارضه ای همه گیر تبدیل شده و به چاقی و لاغری یا جوانی و پیری هم ربطی نداره ولی تغذیه و تحرک نقش تعیین کننده رو داره، البته نقش ژنتیک رو در این عارضه نمیشه نادیده گرفت،...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
غذاهای پرچرب و فست فودی عامل چربی خون

چربی خون به عارضه ای همه گیر تبدیل شده و به چاقی و لاغری یا جوانی و پیری هم ربطی نداره ولی تغذیه و تحرک نقش تعیین کننده رو داره، البته نقش ژنتیک رو در این عارضه نمیشه نادیده گرفت، و البته کسانی که بصورت ارثی در معرض ابتلا قرار دارند برای مبتلا نشدن باید بطور پیوسته از میزان چربی خون شون مطلع باشن و با تغذیه مناسب و ورزش مداوم ازش جلوگیری کنند.

غذاهای پرچرب و فست فودی عامل چربی خون

غذاهای پرچرب و فست فودی عامل چربی خون

نکته ای  در درمان چربی خون از طب سنتی

اساسا چربی اگر در بدن تجزیه نشه و تجمع پیدا کنه حالت متقابلی بین بلغمی شدنه بدن و تجزیه نشدن چربی در بدن رو بهمون نشون میده! ینی اگه فرد چاق بشه یا چربی خون داشته باشه رژیم غذاییش طوری بوده که طبع بدنش تر یا بلغمی شده و یا برعکس اگه طبعتون بلغمی بشه چاق میشید و یا چربی خونتون بالا میره، و اگه طبعتون رو اصلاح نکنید این حالت از بین نمیره.      

مواد غذایی مناسب کاهش چربی خون

1. سیر

سیر این گیاه درمانگر برای بسیاری از بیماریها بخاطر داشتن طبع گرم و خشک دقیقا مقابل بلغمی شدن بدن می ایسته و از سرد و تر شدن بدن جلوگیری میکنه. این گیاه پر خاصیت و شاید پرطرفدار با خواص بینهایتش باعث پایین اومدن فشار خون و چربی خون و با این ویژگیهاش از انسداد عروق با چربی خون جلوگیری میکنه و البته که در تجزیه چربیها هم نقش مهمی داره.

سیر

سیر

2. زردچوبه

طبع گیاه زردچوبه هم همونطور که برای رفع چربی مناسبه گرم و خشک هست، این گیاه پر استفاده حاوی کورکومین است که به زردچوبه رنگ زرد میده. تحقیقات نشون میده که کورکومین ممکنه در تبدیل شدن کلسترول به اسیدهای صفراوی عامل تحریک کننده باشه، بنابراین با این کار کلسترول رو میشه از طریق مدفوع دفع کرد.

3. فلفل سیاه

فلفل سیاه با طبع گرم و خشکی که داره برای رفع عارضه چربی خون کمک مون میکنه اما نکته مهمی که در این گیاه وجود داره پپرین هست که به طرز جالبی از افزایش چربی خون جلوگیری میکنه و تشکیل سلول‌های جدید چربی رو متوقف میکنه و بشدت خاصیت ضد چربی داره از این رو داروی مناسبی برای کاهش وزن هم به حساب میاد.

فلفل سیاه

فلفل سیاه

مواد غذایی دارای کروم برای کاهش چربی خون

کروم برای متابولیسم کربوهیدرات ها و حساسیت به انسولین با کمک حمل گلوکز به سلول ضروری است. با این حال، مطالعات نشان می دهد که مکمل های کرومی ممکن است سطح تری گلیسیرید، کلسترول LDL و کلسترول را کاهش دهند و کلسترول HDL را افزایش دهند

مواد غذایی دارای نیاسین برای کاهش چربی خون

نیاسین یا وینامین ب3 برای کاهش خطر کلی بیماری قلبی عروقی استفاده میشه. از دهه 1950 برای درمان سطح کلسترول و تری گلیسیرید هم استفاده میشد، نیاسین در حال حاضر  “تنها عامل در دسترس هست که مطلوب بر تمام اجزای پروفایل لیپید به میزان قابل توجهی هست و بیشترین تاثیر رو بر میزان HDL میذاره، در بررسی های سال 2002 به نتایجی دست یافتن که نشون میده کخ اگه کروم و نیاسین باهم مصرف بشه دارای اثرمضاعف هستند. بدون شک میتونم بگم که یک رژیم سالم و طبیعی اهمیت زیادی در مدیریت چربی خون داره.

نیاسین موجود در سبزیجات

نیاسین موجود در سبزیجات