همه ی ما در بین اطرافیان کسی رو داریم که هم لاغره و هم اینکه هرچی میخوره چاق نمیشه. شاید بشه گفت این آرزوی خیلی از ماست که بتونیم به دلخواهمون غذا بخوریم اما لاغر و خوش اندام بمونیم. جدا از اینکه متابولیسم بدن هر کسی با دیگری فرق میکنه و نمیتونیم برای همه نسخه ی مشترکی بپیچیم اما در ادامه چند راهکار مفید معرفی میکنم تا بتونیم هم بخوریم و هم لاغر بمونیم.

چطور بخوریم که چاق نشیم

چطور بخوریم که چاق نشیم

1. آرام و با حوصله غذا بخورید و از ظرف مناسب استفاده کنید

برای کسانی که مستعد چاقی هستند آرام و با حوصله غذا خوردن تأثیر زیادی در زود سیر شدن داره. بهتره تا مثل یک بچه آرام و با حوصله غذا بخورین. خوب جویدن غذا پیغام سیری را زودتر منتقل میکنه همچنین برای اینکه از زیاد خوردن جلوگیری کنین بهتره تا یک بشقاب با سایز کوچکتر انتخاب کنین تا غذای کمتری در آن جا بگیره.

سعی کنید مثل یک کودک آهسته غذا بخورید

سعی کنید مثل یک کودک آهسته غذا بخورید

2. خوردن میوه و سبزی و سالاد لازم و ضروری است

قبل از اینکه به فکر سیری معده و شکم باشیم باید چشم و ذهنمون را از هوس به غذا خوردن سیر نگهداریم. یکی از بهترین روش ها خوردن مقدار زیادی سالاد و سبزی خام یا پخته با غذا و میوه قبل از غذاست. بهتره سالاد و سبزی بیشترین بخش از بشقاب غذای مارو شامل بشه تا حجم زیادی از معده رو با این خوراکیها پر کنیم. میوه و سبزیجاتی مثل انواع کلم، کاهو، هویج، نخود فرنگی، ذرت و سبزی خوردن بخوبی بخش زیادی از معده رو پر میکنن.

سالاد میوه

سالاد میوه

3. با شروع حس گرسنگی فورا به سراغ غذا نروید

در صورتی که احساس گرسنگی دارید فورا با غذا خودتون رو سیر نکنین. بلکه ابتدا کمی تحمل کنید و آب بنوشید و سعی کنید ذهن را با سرگرم کردن به کارهای دیگه از فکر غذا و گرسنگی دور کنید. ابتدا سمت خوراکیهای پرحجم و معده پرکن بروید. نوشیدن آب کافی بخش زیادی از گرسنگی را برطرف میکنه و بیشتر اوقات زمانی که بدن دچار کمبود آب میشه حسی مانند گرسنگی احساس میشه.

نوشیدن آب کافی هنگام گرسنگی

نوشیدن آب کافی هنگام گرسنگی

4. به موقع و در وعده های زیاد اما کم حجم غذا بخورید

خوردن غذا بلافاصله قبل از خواب و استراحت بدترین روشیه که منجر به چاقی و انباشت کالری در بدن میشه. بهتره تا از صبحانه تا شام علاوه بر سه وعده اصلی حداقل دو میان وعده ثابت و کم حجم میل کنید. خوراکی های میان وعده مثل آجیل، انواع برگه، میوه و پاپ کورن بخوبی از گرسنگی زودرس جلوگیری میکنن. هرگز زمانی که گرسنه نیستید برای رفع تکلیف عذا نخورید.

خوردن سالاد بعنوان میان وعده

خوردن سالاد بعنوان میان وعده

5. حتما ورزش کنید

ورزش کردن برای هممه لازم و مفید خواهد بود اما کسانی که استعداد بیشتری در چاقی دارن و به عقیده خودشون با خوردن آب هم چاق میشن بهتره برای سوزاندن کالری های اضافی حتما ورزش های هوازی یا قدرتی کالری سوز را بشکل منظم انجام دهند. ورزش کردن در کنترل وزن بدن و تناسب اندام تأثیر فوق العاده ای خواهد داشت. کم تحرکی و نشستن های طولانی مدت نقش زیادی در چاقی و اضافه وزن خواهد داشت.

ورزش کنید تا کالری بسوزانید

ورزش کنید تا کالری بسوزانید

6. خوب بخوابید تا چاق نشوید

همانطور که افراط و تفریط در هر کاری آسیب های مربوط به خودش را دارد. داشتن خواب کافی نه کم و نه زیاد کمک زیادی به تناسب اندام و کنترل وزن میکنه. سعی کنید تا حداقل در شبانه روز 8 ساعت خواب مفید داشته باشید تا بخوبی در کنار ورزش و تغذیه درست تناسب اندامتان را حفظ کنید.

تناسب اندام با خواب کافی

تناسب اندام با خواب کافی

7. غذاهای چاق کننده را با احتیاط مصرف کنید

شیرینی جات، چربی و سرخ کردنی ها و کربوهیدرات از مهمترین مواردی هستن که در مصرفشان باید خیلی احتیاط کرد. در صورت استفاده حتما فعالیتتان را بیشتر کنید. سعی کنید در هنگام شب آنها را نخورید یا کم بخورید. تقویت خودکنترلی و اراده  برای نخوردن یا کم خوردن این قبیل خوراکی ها بسیار مؤثر خواهد بود.

غذای پرکالری

غذای پرکالری

3.3/5 - (3 امتیاز)