بسیاری از زنان بعد از زایمان با افزایش وزن مواجه میشن. کاهش وزن بعد از زایمان و کنترل وزن بعد از به دنیا اومدن بچه در مقایسه با زمان های دیگه سخت تره. دلیلشم اینه که تمرکز مادر بیشتر روی بچست و روال عادی زندگی به طور کلی تغییر میکنه. خیلی مهمه که بتونین افزایش وزن بعد از زایمان رو کنترل کنین چون که اگه این اضافه وزن کاهش پیدا نکنه میتونه در سال های بعد منجر به چاقی بشه. همچنین میتونه دلیلی برای ابتلا به فشار خون و دیابت و خیلی از بیماری های دیگه باشه.

آیا با نخوردن غذا لاغر میشم؟

این افسانه که نخوردن غذا باعث کاهش وزن میشه رو دور بندازین و مطمئن باشین که گرسنگی طولانی مدت بر کاهش وزن تاثیری نداره. این کار باعث سردرگمی مکانیزم بدن میشه که در نتیجه بدن انسان هر ماده ی مغذی که بهش میرسه رو ذخیره میکنه و نتیجه این اتفاق حتی میتونه افزایش وزن باشه. پس غذاهای سالم و مقوی بخورین و وعده های غذاییتون رو حذف نکنین. دقت کنین که مهمترین وعده غذاییتون صبحونست و نیاز دارین که روزتون رو با یه صبحونه ی سالم و پر انرژی شروع کنین.

همه وعده های غذایی مهم هستن

همه وعده های غذایی مهم هستن

وعده های غذایی زیاد اما کوچک

به جای حذف کردن وعده های غذایی از قانون طلایی وعده های زیاد اما کوچک استفاده کنین. کم کردن مقدار غذای هر وعده میتونه کمک بسزایی در کم کردن وزن بعد از زایمان کنه. پیشنهاد میشه که هر روز شش وعده با فاصله زمانی 2 تا 3 ساعت میل کنین. بهتره که دو وعده ی آخر بدون کربوهیدرات باشه و در مقایسه با دیگر وعده ها سبک تر باشه.

قانون طلایی وعده های غذایی زیاد اما کوچک

قانون طلایی وعده های غذایی زیاد اما کوچک

ورزش و فعالیت بدنی برای کاهش وزن بعد از زایمان

با داشتن یه نوزاد خیلی سخته که باشگاه برین و ورزش کنین اما باید فعالیت روزانتون رو افزایش بدین. هر وقت که شد میتونین چند تا حرکات ورزشی انجام بدین. همچنین میتونین 4 یا 5 بار در هفته پیاده روی بیست دقیقه ای داشته باشین که در کاهش وزن بهتون کمک میکنه.

فعالیت بدنی رو فراموش نکنین

فعالیت بدنی رو فراموش نکنین

استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات خام

نیاز نیست که رژیم غذایی خودتون رو خیلی تغییر بدین، کافیه که مصرف سبزیجات و میوه های خام رو افزایش بدین. متابولیسم یا سوخت و ساز بدنتون افزایش پیدا میکنه و همچنین سیستم گوارشتون رو بهبود میده. در مورد رژیم غذاییتون بهتره که از چربی ها و قندها و دیگر مواد فرآوری شده و همچنین تنقلات کمتر استفاده کنین.

میوه ها و سبزیجات خام

میوه ها و سبزیجات خام

کاهش وزن بعد از زایمان با مصرف چای سبز

چای سبز برای افزایش متابولیسم بدن استفاده میشه که به سوختن چربی ها و کم شدن وزن کمک میکنه. دو یا سه بار مصرف روزانه راه خوبی برای کاهش وزن پس از زایمانه. میتونین برای فواید بیشتر زنجبیل، لیمو یا عسل به چای اضافه کنین.

مصرف چای سبز

مصرف چای سبز

کاهش وزن بعد از زایمان و در دوران شیردهی

آخرین اما مهمترین نکته شیردادن به نوزاد و کاهش وزن در دوران شیردهی است. شیر مادر قطعا بهترین تغذیه برای کودکه و با کنترل سطوح هورمونی بدن، به شما هم در کنترل کردن وزنتون بعد از زایمان کمک میکنه.

شیر دادن به نوزاد

شیر دادن به نوزاد

5/5 - (3 امتیاز)