بعد از زایمان احساس راحتی میکنید و تا حدود زیادی از وزنتون کم شده اما حقیقت اینه که شما احتمالا هنوز هم اضافه وزن دارید و باید برای کاهش اون و بازگشت به وضعیت ایده آل بدنتون تلاش کنید. در طول دوره ی شیردهی آخرین چیزی که میتونین در موردش فکر کنین رژیمه! رژیم نادرست غذایی باعث کاهش شیر مادر و کم شدن غذای نوزاد و اختلالات رشدی میشه، بنابراین باید حساب شده و اصولی برای کاهش وزن اقدام کرد. ادامه ی مطلب رو بخونید تا با پیشنهادات کاربردی و سالم بتونین به وزن ایده آلتون بعد از زایمان برسید.

برای کاهش وزن بعد از زایمان عجله نکنید

تغذیه با شیر مادر یک مرحله ی بسیار مهم و تاثیر گذار در سلامتیه کودک شماست. بنابراین شما باید غذای سالم و مغذی بخورید. با توجه به نوع رژیم و عادات غذایی درست شما میتونین وزن کودک رو از بدن خودتون جدا کنید. یعنی میتونین اضافه وزن خودتون رو از بین ببرین و در عین حال مطمئن باشین که کودکتون از هیچ تغذیه ای محروم نمیشه. همونطوری که در طول نه ماه بارداری اضافه وزنتون رو بدست آوردین برای کاهش وزن هم عجله نکنید. لیستی از اقلام مواد غذایی که به شما برای کاهش وزن کمک میکنه رو بهتون معرفی میکنم.

میوه ها و سبزیجات

استفاده ی مرتب و مداوم از میوه و سبزیجات رو در رژیم غذاییتون فراموش نکنید. این مواد نیاز بدنتون به ویتامین ها و مواد معدنی رو تامین میکنن و به طور غیرمستقیم برای نوزادتون بسیار مفیدن، زیرا باعث تامین مایعات بدنتون میشن که در تشکیل شیر مادر نقش اساسی و مهمی داره.

افزایش شیر مادر با مصرف میوه و سبزیجات

افزایش شیر مادر با مصرف میوه و سبزیجات

با مصرف پروتئین ها انرژی روزانتون رو تامین کنید

با توجه به مسئولیت بیشتری که بر عهدتونه و زیاد شدن کارای روزانتون باید رژیمی غنی از پروتئین داشته باشین. اینکار باعث تقویت عضله نوزاد شما میشه و همچنین انرژی و قدرت لازم رو به شما میده. اگه پروتئین مصرفیتون کم باشه احساس خستگی کرده و در تامین شیر نوزاد هم دچار مشکل خواهید شد.

غلات کامل جایگزینی مناسب برای برنج

به جای مصرف برنج، گندم و سایر آرد های تصفیه شده از غلات کامل و حبوبات استفاده کنید. این مواد نشاسته و قند رو به شکل طبیعی در خودشون دارن و علاوه بر اون این کار باعث میشه که کربوهیدرات خوب و سالم به آهستگی و برای تولید انرژی جذب بدنتون بشه.

غلات برای تامین کربوهیدرات های سالم

غلات برای تامین کربوهیدرات های سالم

آب بهترین نوشیدنی برای دوران شیردهی است

به طور متوسط مادران شیرده باید حداقل 12 تا 16 فنجان آب هر روز مصرف کنند.هر فنجان باید حدود 150-180 میلی لیتر باشد. آب کمک میکنه علاوه بر هیدراته نگه داشتن بدن، سموم هم از بدنتون دفع بشه.

چربی های سالم مورد نیاز بدن را بشناسیم

در طول دوره ی تغذیه با شیر مادر بدن شما نیاز به چربی داره، اما این چربی نباید از منابع ناسالم باشه. زیرا چربی های ناسالم علاوه بر ایجاد بیماری های قلبی باعث افزایش وزن شما هم میشن. برای شناخت بهتر چربی های سالم مورد نیاز بدن به این لینک مراجعه کنید.

برای سلامتی جسم و روحتان ورزش کنید

در کنار رعایت رژیم غذایی سالم و مغذی انجام تمرینات ورزشی به طور روزانه اکیدا توصیه میشه. 30 تا 45 دقیقه پیاده روی روزانه علاوه باعث افزایش سوخت و ساز بدنتون میشه و یکی از راهکارهای مقابله با افسردگی پس از زایمان است.

ورزش را به عادت هر روزتان در منزل تبدیل کنید

ورزش را به عادت هر روزتان در منزل تبدیل کنید

5/5 - (1 امتیاز)