کاهش وزن بعد از زایمان دغدغه ی بسیاری از خانوم هاست و اغلب مادران پس از گذراندن دوران بارداری و زایمان، از بهم خوردن ترکیب بدنی و اضافه وزن خود ناراحت بوده و گاهی دچار افسردگی بعد از زایمان نیز می شوند. آن ها اغلب به دنبال راهکارهایی برای کاهش سریع وزن خود می روند که می تواند برای خود و نوزادشان ایجاد دردسر کند، زیرا اضافه وزن طی 9 ماه بارداری ایجاد شده، بنابراین نباید انتظار داشت که بتوان در طول مدت زمان اندک به وزن ایده آل رسید. به علاوه باید توجه نمود که کاهش وزن در دوره شیردهی باعث ایجاد آسیب های جدی نشده و تحت نظر یک پزشک صورت گیرد. در این مطلب چند مورد از مهمترین راهکارهای کاهش وزن بعد از زایمان، بدون آسیب رسیدن به مادر و کودک آورده شده است.

1. وعده های غذایی کم و منظم استفاده کنید

اغلب افراد تصور می کنند با غذا نخوردن می توانند به راحتی وزن کم کرده و سریعا لاغر شوند. اما این روش بدترین روش کاهش وزن به خصوص برای مادران شیرده می باشد و نتایج منفی را برای خود و فرزندش به دنبال دارد. داشتن وعده های غذایی کم و متعدد، سرشار از مواد مغذی و سالم، بهترین نکته برای کاهش وزن بعد از بارداریست. وعده های غذایی را کوچک کرده و به جای سه بار در روز به شش بار در روز افزایش دهید.

وعده های غذایی کم و منظم برای کاهش وزن بعد از زایمان

وعده های غذایی کم و منظم برای کاهش وزن بعد از زایمان

2. غذاهای کم کالری مصرف کنید

وقتی شما به تازگی نوزاد خود را به دنیا آورده اید، برای اینکه به سلامتی عادی برگردید، بدن شما نیازمند مواد مغذیست تا هم خودتان سالم بمانید هم بتوانید شیر کافی برای فرزندتان داشته باشید. بنابراین می بایست از غذاهایی مغذی با کالری کم استفاده کنید. از جمله این مواد می توان به غذاهای سرشار از امگا 3، کلسیم و فیبر مانند ماهی سالمون، ساردین، گوشت بدون چربی، مرغ، ماست، حبوبات و تخم مرغ اشاره نمود. این روش برای کاهش وزن بعد از زایمان بسیار اهمیت دارد.

غذاهای کم کالری راهکاری برای کاهش وزن بعد از زایمان

غذاهای کم کالری راهکاری برای کاهش وزن بعد از زایمان

3. بدن خود را هیدراته نگه دارید

مایعات کافی، باعث از بین رفتن سموم اضافی بدن شده و فرآیند متابولیسم را که در مدیریت وزن تاثیر مهمی دارد، افزایش می دهد. بنابراین حداقل روزی هشت تا ده لیوان آب بنوشید. به علاوه سعی کنید انواع غذاهای آبدار و نوشیدنی های مقوی مانند انواع سوپ ها، شیر و آبمیوه های طبیعی را در برنامه روزانه خود داشته باشید. همچنین بسیاری از پزشکان توصیه می کنند 30 دقیقه قبل از وعده های غذایی، یک لیوان آب بنوشید.

هیدراته ماندن بدن روشی برای کاهش وزن بعد از زایمان

هیدراته ماندن بدن روشی برای کاهش وزن بعد از زایمان

4. در خانه غذا بخورید

غذاخوردن در بیرون از منزل می تواند هیجان انگیز و شادی آور باشد. اما توجه کنید که با اینکار ممکن است شما تحت تاثیر غذاهای زیبا و رنگارنگ که سرشار از چربی می باشند، قرار گیرید. این کار می تواند به شدت روی افزایش وزن تاثیر بگذارد. بنابراین سعی تا حد امکان در خانه غذا میل کنید و حداکثر یکبار در هفته برای غذا خوردن به بیرون بروید.

در خانه غذا خوردن روشی موثر برای کاهش وزن

در خانه غذا خوردن روشی موثر برای کاهش وزن

5. برای کاهش وزن بعد از زایمان ورزش کنید

ورزش کردن می تواند تاثیر بسیار مهمی روی کاهش وزن بعد از زایمان داشته باشد. نکته بسیار مهم این است که برای شروع ورزش حتما با پزشک خود مشورت نموده و از صحت اینکار مطلع شوید. تحت نظر و مشاوره پزشک، روی تمرینات ساده و پایه ای که حداقل صدمه را به دنبال داشته و احساس خستگی زیاد ایجاد نمی کند، تمرکز کنید. از جمله این تمرینات می توان به پیاده روی، آهسته دویدن، شنا، ایروبیک و یوگا اشاره نمود.

ورزش کردن و تحرک داشتن روشی موثر در کاهش وزن بعد از زایمان

ورزش کردن و تحرک داشتن روشی موثر در کاهش وزن بعد از زایمان

6. زود غذا بخورید تا لاغر شوید

خوردن زود هنگام وعده های غذایی بهترین روش برای کاهش وزن می باشد. صبح زود از خواب بیدار شوید و صبحانه بخورید. وعده ناهار را به موقع و در ساعت حدود 12 میل کنید. وعده شام را به جای دیر وقت، در ابتدای شب بین ساعت 7 تا 7:30 بخورید. اینکار باعث افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن بعد از بارداری می شود.

غذاخوردن زود هنگام روشی برای کاهش وزن

غذاخوردن زود هنگام روشی برای کاهش وزن

7. خواب کافیاز مهمترین علل کاهش وزن بعد از زایمان

اغلب مادران با به دنیا آمدن نوزاد خود، خواب کافی و مناسبی نخواهند داشت. عدم خواب کافی می تواند روی فرآیند متابولیسم بدن اثر گذاشته و روند کاهش وزن را بسیار آرام کند. برای این منظور سعی کنید کارها را میان همسر و اعضای خانواده تقسیم کنید. تلاش کنید در مواقعی که کودک شما خواب است، شما نیز استراحت کنید.

داشتن خواب کافی نکته ای مهم در کاهش وزن

داشتن خواب کافی نکته ای مهم در کاهش وزن

8. سطح استرس خود را کاهش دهید

مادر شدن همراه با پذیرفتن مسئولیت های جدید، می تواند باعث ایجاد استرس و فشارهای روانی باشد. استرس می تواند تاثیرات منفی روی کاهش وزن داشته باشد. بدین منظور تلاش کنید تا حد امکان با کمک شریک زندگیتان، اقدامات لازم را برای کاهش استرس انجام دهید تا بتوانید از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشید.

کنترل سطح استرس برای کاهش وزن بعد از زایمان

کنترل سطح استرس برای کاهش وزن بعد از زایمان

9. انگیزه داشته باشید

انگیزه داشتن می تواند یکی از مهمترین روش های کاهش وزن باشد. مثلا یکی از لباس های خیلی زیبای دوران قبل از بارداری را که بسیار به آن علاقه داشته اید، در مقابل دید خود قرار داده تا انگیزه بیشتری برای لاغر شدن بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)